Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Boże Narodzenie. Kiedy obecność na mszy jest obowiązkowa? Wielu wiernych zapomina o jednym dniu
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 17.12.2022 19:00

Boże Narodzenie. Kiedy obecność na mszy jest obowiązkowa? Wielu wiernych zapomina o jednym dniu

msza
Marek BAZAK/East News

Za pasem święta Bożego Narodzenia. Wyjątkowy czas dla wielu z nas pod wieloma względami. Należy jednak pamiętać, że jest to święto nierozerwalnie związane z uczestnictwem w liturgii kościelnej. Nie każdy wie, kiedy obecność na mszy świętej jest obowiązkiem, a kiedy jest dobrowolna. Warto przypomnieć sobie w obliczu nadchodzących dni.

Obowiązek uczestnictwa w liturgii w okresie świąt

To prawo kanoniczne stanowi w tego typu kwestiach główny wyznacznik. To właśnie tam możemy znaleźć listę tak zwanych świąt nakazanych. W ich przypadku każdy praktykujący katolik ma obowiązek uczestniczyć w kościelnej liturgii. Nieobecność, która nie jest spowodowana chorobą lub innym ważnym powodem, to grzech ciężki.

Wbrew pozorom nie mamy obowiązku uczestnictwa w mszy świętej odbywającej się w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Dzień ten, w 2022 roku przypada w sobotę, tradycyjnie 24 grudnia. Inauguracja obchodów Bożego Narodzenia to tradycyjna Pasterka. W jej przypadku również nie ma przymusy uczestnictwa.

Warto pamiętać jednak, że zalicza się ona już do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Tak więc po uczestnictwie w Pasterce nie ciąży już na nas obowiązek udania się na liturgię 25 grudnia, czyli w dniu, w którym według prawa kanonicznego, każdy wierzący powinien być obecny na mszy, w kościele.

Drugi dzień świąt 

A co w przypadku drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia? Jest to dzień poświęcony pamięci św. Szczepana, ważnego w historii Kościoła męczennika. W tym dniu, każdy praktykujący katolik nie nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. Jednak ze względu na dość istotne dla Kościoła katolickiego święto, będzie to "mile widziane".

Kiedy obowiązek?

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego, każdy praktykujący katolik powinien udać się na mszę świętą w każdą niedzielę. Oprócz tego, w ciągu roku jest 6 dni, w których powinniśmy się stawić na liturgii:

  1. 1 stycznia. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

  2. 6 stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego.

  3. Czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, a więc równo 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli (Boże Ciało).

  4. 15 sierpnia. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

  5. 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych.

  6. 25 grudnia. Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Nieobecność w trakcie liturgii we wskazane dni to grzech ciężki. Jedynie nasza choroba, opieka nad chorym bliskim, nieobecność kapłana, który może odprawić mszę, stanowić mogą usprawiedliwienie absencji.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Kobieta Interia