Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > granica

Granica

EN 01498481 0034
01.12.2021 13:29 Wiadomo, kto wystąpi na koncercie "Murem za Polskim Mundurem" w TVP

Już 5 grudnia br. widzowie Telewizji Polskiej obejrzą na jej antenie koncert pod hasłem "Murem za Polskim Mundurem", którego organizację zapowiedział niedawno sam prezes TVP, Jacek Kurski. Wiadomo już, którzy artyści wystąpią na widowisku mającym wesprzeć mundurowych pełniących obecnie służbę na granicy polsko-białoruskiej."Koncert poparcia dla obrońców polskich granic" odbędzie się w najbliższą niedzielę w bazie wojskowej w Mińsku Mazowieckim pod Warszawą. Start widowiska, które będzie transmitowane na antenie TVP, zaplanowano na godzinę 18:00. – Telewizja Polska w jednej z baz Wojska Polskiego zorganizuje "wielki koncert poparcia dla obrońców polskich granic". Wczoraj start TVP World, wkrótce koncert dla żołnierzy. Telewizja Polska "Murem za Polskim Mundurem". Zapraszamy – ogłosił Jacek Kurski na swoim Twitterze.Wielki koncert poparcia dla obrońców polskich granic - w jednej z baz wojskowych WP na wschód od Wisły, z udziałem europejskich gwiazd - w niedzielę 5.12 w TVP1 o g. 18. Wczoraj start TVP World, wkrótce koncert dla żołnierzy. Telewizja Polska #MuremZaPolskimMundurem Zapraszamy!— Jacek Kurski PL (@KurskiPL) November 19, 2021

Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy
30.11.2021 20:46 Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy. We wtorek po godzinie 15 Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat. Minister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że w związku z decyzją prezydenta jeszcze we wtorek wyda stosowne rozporządzenie.Ustawa stworzona w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej z podpisem prezydenta. Kilka godzin wcześniej nad poprawkami proponowanymi przez Senat głosowali posłowie.- Ustawa wprowadza regulacje, których celem jest umożliwienie skutecznej ochrony granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej oraz zmiany w przepisach dotyczących służby funkcjonariuszy Straży Granicznej - przekazuje Kancelaria Prezydenta.📄 30 listopada 2021 r. Prezydent RP podpisał:1. Ustawę z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz niektórych innych ustaw;⁰2. Ustawę z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. https://t.co/qb28h7jzO0— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 30, 2021

ciało migranta znaleziono przy granicy litewsko-białoruskiej
28.11.2021 15:33 Ciało migranta znalezione na granicy białorusko-litewskiej

Kolejna tragedia wywołana kryzysem migracyjnym na granicy Białorusi ze strefą Schengen. Tym razem na pograniczu białorusko-litewskim znaleziono ciało wychudzonego migranta. Białorusini oskarżają o śmierć mężczyzny litewskich pograniczników.Jak przekazał białoruski niezależny kanał NEXTA, na granicy Białorusi z Litwą znaleziono zwłoki mężczyzny z Bliskiego Wschodu. Oznacza to, że bilans ofiar kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim Łukaszenki wzrasta i niestety wciąż pozostaje otwarty.

Stanisław Żaryn jasno mówi o coraz większej agresji na polsko-białoruskiej granicy
23.11.2021 15:35 Żaryn: migranci "podejmują akcje atakowania naszej linii granicznej"

Kolejne doniesienia z granicy polsko-białoruskiej. - W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej agresywności cudzoziemców - przekazał Stanisław Żaryn. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych opisał codzienność funkcjonariuszy obecnych na granicy. Nie brakło oskarżeń pod adresem reżimu Łukaszenki.Migranci "podejmują akcje atakowania naszej linii granicznej". Stanisław Żaryn jednoznacznie ocenia sytuację na granicy polsko-białoruskiej.Nie bez znaczenia są nieustanne działania funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki. - Oni dysponują sprzętem i wyposażeniem, które jest im dostarczane przez służby białoruskie - wprost stwierdza Stanisław Żaryn.

Aleksandr Łukaszenka czeka na odpowiedź ws. 2000 tys. uchodźców. Chce, by UE ich przyjęła
23.11.2021 09:13 Łukaszenka ma roszczenia w stosunku do Unii Europejskiej

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa, a Aleksandr Łukaszenka kontynuuje realizację swojej polityki międzynarodowej. Prezydent Białorusi zwrócił się do całej Unii Europejskiej. Nie ukrywa, że nadal czeka na istotną odpowiedź w kwestii migrantów.- Czekam na odpowiedź Unii Europejskiej na pytanie o dwa tysiące uchodźców - powiedział Aleksandr Łukaszenka cytowany przez agencję dpa.Prezydent Białorusi, którego nie tylko Polska, ale cała wspólnota UE oskarża o prowadzenie wojny hybrydowej, ma być pełen nadziei na to, że Europa zwyczajnie się ugnie i przystanie na jego warunki.

Stanisław Żaryn ujawnił, że migrant miał przy sobie dokumenty wydane na obywatela Unii Europejskiej
19.11.2021 17:38 Żaryn: migrant miał przy sobie dokumenty wydane na obywatela UE

Kolejne informacje na temat osób próbujących siłowo przedostać się przez granicę polsko-białoruską. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn opublikował zdjęcie dokumentów, jakie znaleziono przy jednym z zatrzymanych mężczyzn. - Dokumenty były nowe, nie posiadały pieczątek świadczących o przekraczaniu żadnej granicy - przekazał. Wyjaśnił, że wydano je na obywatela... Królestwa Niderlandów (Holandia).Stanisław Żaryn przekazał najnowsze ustalenie na temat osób, które brały udział w ostatnim incydencie na przejściu granicznym. Wcześniej rzecznik przekazał, że jeden z mężczyzn trzymających się z tłumu zwrócił uwagę służb z racji zachowywania się, jak osoba kierująca działaniami i wydająca rozkazy (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).W piątek Stanisław Żaryn poinformował o kolejnych wiadomościach na temat migrantów. Rzecznik ministra udostępnił zdjęcie dokumentów ujawnionych przy jednym z mężczyzn.

Codzienność mieszkańców Białowieży w sąsiedztwie migrantów
18.11.2021 18:58 Powstała Białowieska Akcja Humanitarna. Mieszkańcy pomagają uchodźcom

- Nawet jak byli wśród nas tacy, którzy nie byli zachwyceni tym, że docierają tu jacyś obcy, to kiedy się z nimi zetknęli, od razu zmieniali swoje podejście. Widzieli, jak oni są wyziębieni, jak oni prosili - powiedział Sławomir Droń w rozmowie z radiozet.pl. To założyciel Białowieskiej Akcji Humanitarnej, która powstała tylko po to, by pomoc mieszkańców terenów dla migrantów została sformalizowania. Nikt inny nie może wejść do strefy stanu wyjątkowego.- Pomagamy ludziom w lesie - powiedział Sławomir Droń z Białowieskiej Akcji Humanitarnej. Chociaż sama organizacja powstała szybko, to pomoc uchodźcom błądzącym w lesie udzielana jest od dawna. Formalne struktury są po to, "żeby (ludzie - przyp. red.) wiedzieli, że ludzie tutaj w Białowieży pomagają".Szczere słowa na temat codzienności w sąsiedztwie uchodźców są wstrząsające. Sławomir Droń w rozmowie z Radiem Zet przyznaje, że dramaty ludzkie dzieją się codziennie. Migranci nie wiedzą jak poruszać się w lesie. Boją się też służb. Prawda o życiu w stanie wyjątkowym nie zawsze jest czarno biała.

Stanisław Żaryn publikuje zdjęcie osoby kierującej działaniami na przejściu granicznym
18.11.2021 17:34 Stanisław Żaryn o incydencie na granicy: mężczyzna zwrócił uwagę polskich funkcjonariuszy

Napięcie między Polską i Białorusią rośnie. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn, opublikował zdjęcie mężczyzny obecnego podczas próby siłowego przekroczenia przejścia granicznego w Kuźnicy. - Zachowywał się jak przysłany do nadzorowania działań - relacjonuje rzecznik.Oskarżenia wobec Aleksandra Łukaszenki padają już nie tylko ze strony polskiej, ale również Unii Europejskiej. Kolejne mocne słowa padły ze strony Stanisława Żaryna.Rzecznik ministra opublikował zdjęcia z przejścia granicznego z dnia, gdy migranci próbowali siłowo przedostać się na teren Polski. Stanisław Żaryn przekazał, że jedna z osób zwróciła szczególną uwagę służb.

Sztab Generalny WP apeluje o dbanie o anonimowość żołnierzy
18.11.2021 16:24 Sztab Generalny WP apeluje, by nie publikować wizerunku żołnierzy w sieci

Pilny apel wojska do wszystkich Polaków. - Szacunek jakim cieszy się #WojskoPolskie w społeczeństwie wywołuje naturalną chęć dzielenia się dokonaniami żołnierzy przez ich bliskich i znajomych - przekazał Sztab Generalny Wojska Polskiego. Zaapelowano jednak o rozwagę. Nieodpowiedzialne publikowanie wizerunków żołnierzy może zostać wykorzystane przez wroga. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa i w sieci publikowanych jest wyjątkowo dużo zdjęć żołnierzy biorących udział w działaniach. Nie wszyscy starają się jednak zachować anonimowość wojskowych.- Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby Polska była bezpieczna - przekazała pod zdjęciem żołnierza 18. Dywizja Zmechanizowana w czwartek rano. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby 🇵🇱 była bezpieczna.#zGranicy pic.twitter.com/fmaNb2VApO— 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja) November 18, 2021 Na zdjęciach udostępnionych przez oficjalne profile armii żołnierze twarz zakrywają kominiarkami. Ich rozpoznanie jest niemożliwe. Sztab Generalny Wojska Polskiego zwraca jednak uwagę, że niektórzy Polacy nie dbają o bezpieczeństwo wojskowych.Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Konflikt między terytorialsami i żołnierzami na granicy z Białorusią?
17.11.2021 16:47 Żołnierz z granicy ujawnia, że wojskowi mają za złe WOT używanie zdjęć z ich wizerunkiem

- Chłopaki mają już dość, że robią robotę, a WOT cały czas się pod nas podszywa - mówi żołnierz o sytuacji na granicy. Regularne wojsko zwraca uwagę, że terytorialsi stoją za ich plecami, a medialnie promowani są oni. Doszło nawet do tego, że na zdjęciach promujących obecność WOT-u przy granicy z Białorusią w większości widać wysoko wyspecjalizowaną 6. Brygady Powietrznodesantowej. Chociażby na Twitterze Wojsk Obrony Terytorialnych znaleźć można wiele zdjęć z działań na granicy polsko-białoruskiej. W większości to jednak nie terytorialsi są na nich widoczni.Wśród żołnierzy morale spadają. W rozmowie z portalem o2.pl jeden z wojskowych wyznał, że promowanie WOT i wybijanie ich na plecach zawodowych żołnierzy odbija się coraz szerszym echem pełnym niezadowolenia.To nie pierwsze doniesienia, że wojsko na granicy jest coraz bardziej zirytowane. W serwisie goniec.pl informowaliśmy o relacji posła Lewicy Marka Rutki, który po wizycie na terenach przygranicznych ujawnił, że nastroje są coraz gorsze. Jest to bezpośrednio związane z otrzymywaniem rozkazów wywożenia ludzi do lasu (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Projekt bez tytułu (6)
17.11.2021 15:13 Janina Ochojska ostro o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Janina Ochojska skomentowała aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej oraz europosłanka z ramienia Koalicji Obywatelskiej wyraziła oburzenie działaniami podejmowanymi przez krajowe władze w sprawie kryzysu na granicy wschodniej.- Naprawdę, takiej garstki ludzi nie możemy wpuścić do Polski? Chcemy pozwolić, by umierali na naszych oczach w lasach, na bagnach? A my będziemy spokojnie świętować Boże Narodzenie? - pytała wściekła Janina Ochojska na swoim Twitterze.

SG: ruchy i kroki migrantów nadzorowane są przez białoruskie służby
16.11.2021 18:55 Straż Graniczna: migranci kontrolowani są przez białoruskie służby

Nowe informacje w sprawie Kuźnicy. Straż Graniczna podaje, że migranci wracają na miejsce swojego wcześniejszego obozowiska. Nagrania ujawnione przez SG pokazują, że każdy ruch uchodźców wykonywany jest pod czujnym okiem białoruskich żołnierzy i pograniczników. To nie pierwszy raz, gdy polskie służby zwracają uwagę na kontrolę i nadzór ze strony funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki.- Wszystko odbywa się pod nadzorem białoruskich służb - przekazała we wtorek Straż Graniczna. Wraz z tym stwierdzeniem opublikowano nagranie potwierdzające tę tezę.Białoruscy funkcjonariusze zgodnie z relacją polskich pograniczników kontrolują obecnie powrót uchodźców do opuszczonego przed kilkoma dniami obozowiska. Film SG nie pozostawia złudzeń.

Beata Szydło zaapelowała o wsparcie dla polskich funkcjonariuszy obecnych na granicy z Białorusią
16.11.2021 17:52 "Trudny dzień dla Polski". Beata Szydło zabrała głos ws. Kuźnicy

Pilny apel Beaty Szydło. Była premier odniosła się do wydarzeń z granicy polsko-białoruskiej. Europosłanka nie ukrywa, że próba siłowego przedostania się przez przejście graniczne w Kuźnicy to "trudny dzień dla Polski".Emocjonalne wystąpienie Beaty Szydło. Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości postanowiła opublikować krótki film. Polityczka stanęła na tle flag Polski i Unii Europejskiej.- Szanowni państwo, dzisiaj jest bardzo trudny dzień dla Polski - rozpoczęła swój apel Beata Szydło. Na twarzy byłej premier malował się poważny wyraz twarzy. Zwróciła się do wszystkich Polek i Polaków.

migranci granica
15.11.2021 21:24 Migranci przenieśli obozowisko na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi

Rzecznik ministra-koordynatora Służb Specjalnych opublikował w sieci najnowsze zdjęcia z granicy polsko-białoruskiej. Stanisław Żaryn poinformował, że migranci rozbili nowy obóz na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi.Duża grupa migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej opuściła dotychczasowy obóz w rejonie Kuźnicy Białostockiej i przeniosła się na pobliskie przejście graniczne. W sieci pojawiły się zdjęcia z nowego koczowiska, którego pilnują funkcjonariusze białoruskich służb.- Migranci rozbili namioty. Pod okiem białoruskich służb powstało nowe koczowisko - poinformował Stanisław Żaryn na swoim Twitterze.Migranci rozbili namioty. Pod okiem białoruskich służb powstało nowe koczowisko. 2/2👇 pic.twitter.com/yn3KyQgPd3— Stanisław Żaryn (@StZaryn) November 15, 2021

51665205007 f278e172c9 o
15.11.2021 20:37 Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej

W poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Dokument wprowadza ważne zmiany, w tym m.in. umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na wybranym obszarze strefy nadgranicznej.- Nowe przepisy mają zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, aby chronić granicę w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Poprawi się również bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy SG - przekazała KPRM.Jak podkreślono w komunikacie, nowelizacja pozwoli również na pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym. Dokument rozszerzy także katalog środków przymusu bezpośredniego, z których mogą korzystać funkcjonariusze Straży Granicznej.

Kuźnicą: mieszkańcy opowiadają o życiu w stanie wyjątkowym
15.11.2021 19:54 Mieszkańcy Kuźnicy opowiadają o życiu w stanie wyjątkowym

- Trochę już oswoiliśmy się z tą sytuacją, ale nadal czujemy jakąś niepewność, a czasem można poczuć się nieswojo albo jak w jakimś filmie wojskowym - wyznała w rozmowie z wp.pl mieszkanka Kuźnicy. Jak wygląda życie w stanie wyjątkowym? Ludzie nie wypuszczają swoich dzieci po zmroku, a w nocy pomiędzy drzewami widać i słychać płonące ogniska.CZYTAJ TEŻ: Kamil Durczok nie żyjeMieszkańcy Kuźnicy mają mieszane uczucia w związku z koczującymi niedaleko nich uchodźcami. Przy granicy polsko-białoruskiej kryzys migracyjny się zaostrza, a oni słyszą okrzyki ludzi i widzą, jak nocą ogrzewają się przy ogniu. - Czasem się człowiek zastanawia, czy nie wybuchła wojna i nie trzeba uciekać - powiedziała w rozmowie z wp.pl Sportowe Fakty mieszkanka Kuźnicy. Poruszających relacji było więcej.

51678710296 6792e9a4fb o
15.11.2021 18:12 Policjant ujawnia, co dzieje się na granicy

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej wciąż się zaostrza. Jak donoszą krajowe służby, koczujący na granicy migranci opuścili swój obóz niedaleko Kuźnicy Białostockiej i przenieśli się w rejon przejścia granicznego. O tym, co dzieje się obecnie na naszej wschodniej granicy, opowiedział redakcji portalu wp.pl rzecznik prasowy podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa. Z relacji funkcjonariusza wynika, że grupa migrantów zwinęła swoje namioty i obecnie okupuje przejście graniczne po stronie Białorusi.- W obozie nikt nie został - zaznaczył podinsp. Krupa.

Mariusz Kamiński: mur na granicy zacznie powstawać jeszcze w 2021 roku
15.11.2021 17:40 Mariusz Kamiński: mur na granicy zacznie powstawać jeszcze w tym roku

Konkretna deklaracja w sprawie muru na granicy z Białorusią. Minister Mariusz Kamiński przekazał, że prace nad zaporą trwać będą przez całe 24 godziny na dobę. - Będą prowadzone równolegle przez różne firmy na czterech odcinkach - wyjaśnił szef MSWiA. Mariusz Kamiński ujawnił również, kiedy rozpoczną się prace.Mur na granicy: trzy zmianowy tryb pracy przez całą dobę. Mariusz Kamiński przedstawił w poniedziałek jasne ustalenia na temat zapowiadanej fortyfikacji umacniającej granicę.- Budowa zapory na granicy rozpocznie się jeszcze w tym roku - przekazał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Mariusz Błaszczak o sytuacji na granicy: propagandowa operacja białoruskiego reżimu
15.11.2021 16:25 Mariusz Błaszczak o sytuacji na granicy: propagandowa operacja białoruskiego reżimu

Niedzielne poruszenie w obozie uchodźców nie było końcem działań pod nadzorem białoruskich służb. Dobę później na przejściu granicznym w Kuźnicy pojawiły się tłumy migrantów. Minister Mariusz Błaszczak jednoznacznie komentuje najnowsze wydarzenia: propagandowa operacja białoruskiego reżimu.Szef MON odnosi się do niespokojnych ruchów przy granicy z Polską. Mariusz Błaszczak winą za kryzys migracyjny i masowy ruch uchodźców do przejścia granicznego w Kuźnicy obarcza funkcjonariuszy wykonujących plan Aleksandra Łukaszenki.- Mamy do czynienia z propagandową operacją zaplanowaną przez białoruski reżim - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej wystosował również apel.

Straż Graniczna znalazła atrapę bomby
14.11.2021 13:36 Stanisław Żaryn: W stronę pograniczników rzucano gruz

Gruz z metalowymi prętami zostały wycelowane w stronę polskich żołnierzy stacjonujących przy granicy. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało zdjęcia, gdzie widać fragmenty odłamków, które przerzucone zostały na polską stronę. Stanisław Żaryn poinformował w niedzielę, że wcześniej zaobserwowano ciężarówki dowożące materiał po stronie białoruskiej.- W nocy żołnierze i funkcjonariusze zostali obrzuceni gruzem przez migrantów, którzy próbowali przedostać się do Polski - przekazało w niedzielę Ministerstwo Obrony Narodowej.- Migrantom nie udało się przedrzeć na polską stronę - dodał MON. Chodzi o incydent z 13 listopada około godziny 20. Polscy funkcjonariusze zostali wezwani w okolicę Kolonii Klukowicze ze względu na grupę migrantów próbującą uciec z terenu Białorusi.W nocy żołnierze i funkcjonariusze zostali obrzuceni gruzem przez migrantów, którzy próbowali przedostać się do Polski. Migrantom nie udało się przedrzeć na polską stronę. pic.twitter.com/JL2PRZsY8S— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 14, 2021

Namioty uchodźców
14.11.2021 11:45 MON: Namioty uchodźców są usuwane. Dodatkowe siły na granicy

- Migranci zaczynają znosić gałęzie z lasu - przekazało po 11 w niedzielę Ministerstwo Obrony Narodowej. - Pojawili się również przedstawiciele białoruskich mediów. Większość namiotów, w których przebywali migranci jest usuwana - dodaje MON. Na granicy pojawiło się wsparcie dla białoruskich służb.- W rejon Kuźnicy przybyli dodatkowi funkcjonariusze białoruskich służb. Wśród migrantów zauważalne jest poruszenie - poinformował MON. Na profilu ministerstwa opublikowano nagranie, gdzie widać zastępy polskich żołnierzy i strażników granicznych. Po drugiej stronie płotu na granicy z Białorusią widać migrantów. MON podaje, że Białoruś wezwała na miejsce dodatkowych żołnierzy.Migranci zaczynają znosić gałęzie z lasu. Pojawili się również przedstawiciele białoruskich mediów. Większość namiotów, w których przebywali migranci jest usuwana. pic.twitter.com/pgBvBr3PHG— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 14, 2021

W sobotę doszło do aż dwóch incydentów na granicy polsko-białoruskiej
14.11.2021 09:05 Dwa incydenty na granicy polsko-białoruskiej w sobotę

W sobotę 13 listopada przy granicy z Białorusią doszło do incydentu. - Do Polski wdarło się siłowo około 50 osób - przekazała podlaska Policja. Funkcjonariusze biorący udział w poszukiwaniach nielegalnych migrantów zostali zaatakowani.Do zdarzenia przy granicy polsko-białoruskiej doszło w sobotę przed godziną 17. Do Polski przedostało się około 50 osób.Podlaska Policja natychmiast rozpoczęła działa. Część osób udało się schwytać.

granica
12.11.2021 18:31 Za białoruską granicą powstaje stałe obozowisko dla uchodźców

Po białoruskiej stronie granicy w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy zaczęto budowę stałego obozowiska dla uchodźców. Na miejsce mają być przewożone materiały, a wokół placu budowy siedzą w namiotach zziębnięci migranci. - Po stronie białoruskiej trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów przy granicy z Polską. Służby białoruskie dowożą niezbędne materiały - pisało Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze.

Pod Hajnówka migranci zostali pobici łomem i okradzeni
12.11.2021 10:19 Grupa Granica: Pod Hajnówką pobito i okradziono uchodźców

Ciosy łomem i kradzież nielicznych przedmiotów, jakie migranci mają przy sobie. Grupa Granica przekazała, że 11 listopada pod Hajnówką dojść miało do aktu agresji wobec trzech uchodźców - małżeństwa z Iraku oraz Syryjczyka.Pobicie oraz grabież wszystkich rzeczy trzech uchodźców na Podlasiu. Onet przekazuje informacje podane przez Grupę Granica, która nieustannie pracuje w pasie przygranicznym i dociera do migrantów próbujących dostać się do Polski.11 listopada troje z nich miało zostać zaatakowanych. Jak relacjonują wolontariusze z Grupy Granica, do ataku doszło, gdy migranci, myśląc że trafili na lokalnych mieszkańców, poprosili o wodę do picia.

Wiceszef MSWiA stwierdził, że 11 listopada "wieczorem możliwy jest szturm" na polską granicę
11.11.2021 08:21 Bartosz Grodecki: 11 listopada wieczorem "możliwy jest szturm" na granicę

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki przekazał, że w nocy ponad 100-osobowa grupa próbowała nielegalnie dostać się do Polski. Polityk podzielił się również niepokojącym stwierdzeniem co do wieczoru 11 listopada. Na granicy nie będzie spokojnie.- W nocy miała miejsce siłowa próba przekroczenia granicy - powiedział w programie "Graffiti" Bartosz Grodecki.

andrzej piaseczny
10.11.2021 12:55 Piasek szuka rozwiązania sytuacji na granicy z Białorusią

Andrzej Piaseczny podzielił się z fanami spostrzeżeniami na temat kryzysu migracyjnego. Piosenkarz zaznaczył, że nie jest ekspertem, ale zasugerował rozwiązanie, które - jego zdaniem - mogłoby przynieść znaczące korzyści. - Wystarczyłoby postawić obóz dla uchodźców - zasugerował gwiazdor.Andrzej Piaseczny, tak jak wiele rodzimych gwiazd, postanowił zabrać głos na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W przeciwieństwie do Olgi Bołądź, która odwiedziła migrantów w Michałowie, ograniczył się do rozważań teoretycznych.

Żołnierze na granicy są w złych nastrojach
10.11.2021 11:03 Poseł Lewicy mówi o niskich morale wśród żołnierzy na granicy

- Strażnicy graniczni, żołnierze są coraz bardziej rozgoryczeni, powtarzają, że oni nie do tego zostali powołani - powiedział w rozmowie z "GW" poseł Lewicy Marek Rutka. Polityk był na granicy, by zawieźć m.in. buty dla dzieci, żywność, czy czapki i rękawiczki zebrane przez trójmiejską Rodzinę bez Granic. Jego relacja, w tym na temat morale wśród żołnierzy, porusza.We wtorek Marek Rutka wrócił do Trójmiasta z Hajnówki. - Rozmawiałem ze strażakami ochotnikami, którzy są bardzo wzruszeni skalą pomocy. Władze Michałowa, z którymi też rozmawiałem, są wdzięczni za pomoc, bo nie są bogatą gminą, a bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom - powiedział poseł Lewicy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".Polityk opowiedział, o tym, co zobaczył 20 kilometrów od granicy z Białorusią. Jego relacja na temat sytuacji lokalnych mieszkańców i żołnierzy wyrażających swoje niezadowolenie z racji otrzymywanych rozkazów - przede wszystkim tych dotyczących wywożenia ludzi do lasu - jest poruszająca.

Migranci
10.11.2021 09:49 Osoby pomagające migrantom na granicy zostały zaatakowane

Joanna Jacel, właścicielka agroturystyki na Podlasiu, wraz z mężem i znajomymi niosą pomoc migrantom koczującym na granicy. Podczas nocnej akcji partner kobiety został zaatakowany przez nieznanych sprawców. Napastnicy podawali się za funkcjonariuszy.Joanna Jacel prowadzi w Siemianówce na Podlasiu agroturystkę Dom na Wschodzie. W rozmowie z Wirtualną Polską przyznała, że wraz z mężem pomagają migrantom koczującym w lesie. - Kupowaliśmy im jedzenie i wodę, ponieważ najczęściej byli głodni i spragnieni - zdradziła. Małżeństwo ogłosiło także zbiórkę ubrań i innych podstawowych produktów.