Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.11.2021 20:46

Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy

Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy
Piotr Molecki/East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy. We wtorek po godzinie 15 Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat. Minister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że w związku z decyzją prezydenta jeszcze we wtorek wyda stosowne rozporządzenie.

Ustawa stworzona w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej z podpisem prezydenta. Kilka godzin wcześniej nad poprawkami proponowanymi przez Senat głosowali posłowie.

- Ustawa wprowadza regulacje, których celem jest umożliwienie skutecznej ochrony granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej oraz zmiany w przepisach dotyczących służby funkcjonariuszy Straży Granicznej - przekazuje Kancelaria Prezydenta.

Ustawa o ochronie granicy z podpisem Andrzeja Dudy

- Przed kilkunastoma minutami Pan Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej. Wszystko zgodnie z planem - przekazał Paweł Szrot, szef gabinetu Andrzeja Dudy.

W oficjalnym komunikacie potwierdza to Kancelaria Prezydenta. Na reakcję polityków rządu Mateusza Morawieckiego nie trzeba było długo czekać.

Do dalszych prac szykuje się Mariusz Kamiński. - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej - przekazał na Twitterze szef MSWiA.

Jeszcze we wtorek pojawi się rozporządzenie

Decyzja Andrzeja Dudy o błyskawicznym podpisaniu ustawy o ochronie granicy niesie ze sobą dalsze działania polskiego rządu.

- Jeszcze dziś wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej - poinformował Mariusz Kamiński.

W specjalnym dokumencie Kancelaria Prezydenta wskazała, że jedną ze zmian jest przyznanie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji nowych kompetencji.

- Zakres zmian obejmuje przyznanie ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych kompetencji do wprowadzenia, w drodze rozporządzenia, [...] czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną - czytamy w komunikacie.

- Warunkiem wprowadzenia zakazu przebywania jest konieczności zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego w strefie nadgranicznej w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia ludzi, lub mienia, wynikającym z nielegalnego przekraczania granicy państwowej lub uzasadnionym ryzykiem popełniania innych czynów zabronionych - dodała Kancelaria Prezydenta w dokumencie po tym, jak Andrzej Duda przychylił się do ustawy o ochronie granicy.

Wszystkie poprawki Senatu zostały odrzucone

Po godzinie 15 Sejm zajął się zgłoszonymi przez senatorów poprawkami. W czasie obrad z sali wyproszono Grzegorza Brauna oraz Jakuba Kuleszę (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

W wyjątkowo szybkim trybie marszałek Elżbieta Witek przeprowadziła głosowanie, gdzie większością głosów odrzucano kolejne zmiany zaproponowane przez Senat.

Co senatorowie chcieli dodać do ustawy o ochronie granicy? Główną poprawką, o którą wnioskował Senat oraz organizacje i media było wykluczenie z zakazu przebywania w strefie przygranicznej dziennikarzy, przedstawicieli organizacji niosących pomoc: prawną, medyczną oraz humanitarną.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: twitter.com, prezydent.pl