Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kolejne próby siłowego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. Jest nagranie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.12.2021 10:34

Kolejne próby siłowego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. Jest nagranie

granica
Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Sytuacja na granicy wciąż jest niespokojna. W nocy ze środy na czwartek duże grupy migrantów znów próbowały sforsować umocnienia w okolicach Dubicza Cerkiewnych i Czeremchy przy pomocy białoruskich służb. W sieci opublikowano nagranie z tych zdarzeń.

W ostatnich dniach coraz mniej mówi się o atakach na polsko-białoruskiej granicy. Konflikt deeskalował w porównaniu z tym, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze na początku listopada, ale nie oznacza to, że jest spokojnie.

Choć z Mińska odlatują samoloty repatriujące migrantów na Bliski Wschód, na terytorium Białorusi wciąż pozostają tysiące osób mających nadzieję na lepsze życie w Europie. Wielu z nich jest zdesperowanych i podejmuje kolejne próby forsowania granicy, by nielegalnie przedostać się do krajów zachodnich.

Kolejne ataki migrantów na granicy

Jedne z większych w ostatnim czasie ataków na polską granicę miały miejsce w nocy ze środy na czwartek w okolicy Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy na Podlasiu. Straż Graniczna poinformowała, że duże grupy cudzoziemców próbowały sforsować umocnienia przy pomocy służb białoruskich.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jak podano, 8 grudnia na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 80 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 23 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

Nagranie z akcji przeprowadzonej w Dubiczach przez migrantów opublikowało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. - Migranci wciąż zachowują się agresywnie i atakują naszych żołnierzy i funkcjonariuszy - napisano.

Prezydent zabrał głos ws. kryzysu migracyjnego

W środę na przejściu w Kuźnicy pojawił się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Głowa państwa spotkała się ze służbami stacjonującymi w strefie nielegalnej migracji.

- Sytuacja się zmieniła, ale czy jest spokojniej? - pytał prezydent w rozmowie z komendantem Straży Granicznej i zaznaczał, że migranci wciąż przebywają w magazynach, z których są w stanie szybko się przemieścić na polsko-białoruską granicę.

Jak dodał, ataki na polską granicę obywają się w różnych miejscach, w rejonie ochranianym przez placówkę SG w Kuźnicy, czyli w zakresie około 18 km.

Choć cudzoziemcy zaprzestali stałego szturmu, Straż Graniczna i wspomagające ją służby muszą cały czas zachowywać czujność. - Ponawiają się cały czas ataki, ponawiają się cały czas próby nielegalnego przekraczania granicy - mówił Andrzej Duda.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News, Twitter