Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Granica

Granica

granica
01.03.2024 14:58 Jest decyzja ws. kontroli na granicy. Resort właśnie poinformował

Dobra wiadomość dla wielu podróżnych. Ministerstwo Spaw Wewnętrznych i Administracji nie zamierza przedłużać kontroli wprowadzonych tymczasowo na granicy polsko-słowackiej. Te mają trwać jedynie do północy 2 marca br. Jednocześnie resort informuje, że Straż Graniczna nadal będzie prowadzić działania wewnątrz kraju, ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji.

płot osoby
04.12.2023 12:47 Atak na polsko-białoruskiej granicy. Straż graniczna opublikowała nagranie

Straż Graniczna udostępniła nagranie, na którym widać migrantów atakujących funkcjonariuszy na polsko-białoruskiej granicy. Niebezpieczny incydent mieli zainicjować m.in. obywatele Pakistanu i Afganistanu.

straż graniczna
26.09.2023 11:10 Będą kontrole na granicy polsko-słowackiej. Szef MSWiA potwierdza

Jak poinformował we wtorek 26 września szef MSWiA Mariusz Kamiński, Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku. Znamy powody takiej decyzji.

przejście graniczne
23.09.2023 13:17 Wrócą kontrole na granicy polsko-niemieckiej? Zaskakujące stanowisko minister

Wrócą kontrole graniczne na polsko-niemieckiej granicy? Nancy Faeser, niemiecka minister spraw wewnętrznych, w najnowszym wywiadzie przyjęła jednoznaczne stanowisko. Niemcy krytycznie odnoszą się do afery wizowej w Polsce.

przejście graniczne
16.09.2023 16:20 Od niedzieli nowy zakaz na terenie całej Polski. Nie będzie żadnych wyjątków

Polska podejmuje kolejne kroki związane z rosyjską agresją na Ukrainę. Władze naszego państwa zdecydowały się na radykalne rozwiązania, które jeszcze mocniej mają zaznaczyć nasze wsparcie dla okupowanego sąsiada. W związku z tym, katalog sankcji rozszerzony zostaje o ogromną grupę właścicieli pojazdów osobowych z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Nowe zarządzenie ma obowiązywać praktycznie od zaraz.

Straż Graniczna
16.08.2023 12:21 Stan zdrowia 5-latka z sekundy na sekundę się pogarszał. Zrozpaczona matka szukała pomocy u pograniczników

Dramatyczne doniesienia z przejścia granicznego w Korczowej (woj. podkarpackie). Tamtejsi pogranicznicy zostali poproszeni o pilną pomoc przez matkę 5-letniego dziecka. Okazało się, że chłopczyk w trakcie przejazdu z Ukrainy do Polski owinął sobie wokół szyi pas bezpieczeństwa. Sytuacja z minuty na minutę stawał się coraz bardziej niebezpieczna. Mundurowi przystąpili do działania błyskawicznie. 

przejście graniczne dziecko strażnik matka
05.05.2023 23:16 Niemowlak przestał oddychać. Przerażona matka nie była w stanie nic zrobić, dramat na przejściu granicznym

Chwile grozy na przejściu granicznym w Zosinie. Przerażona matka czekała na odprawę, gdy nagle zdała sobie sprawę, że jej dziecko nie oddycha. Na pomoc przyszedł polski pogranicznik, do którego przybiegła koleżanka po fachu zza granicy. 

bursztyn
23.03.2023 10:12 Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę

Funkcjonariusze z lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) dokonali na granicy polsko-ukraińskiej, w Zosinie (powiat hrubieszowski) wstrząsającej kontroli. Pewien kierowca próbował nielegalnie przeszmuglować 37 kilogramów nieoszlifowanego bursztynu o rynkowej wartości sięgającej nawet pół miliona złotych. Próba została udaremniona, a przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne. 

pilne goniec
21.10.2022 15:28 Włoskie myśliwce pilnie poderwane, Rosjanie zostali przechwyceni przy polskiej granicy. "Dwa starty w sytuacji alarmowej"

Rosyjskie myśliwce znalazły się podejrzanie blisko polskiej granicy. W związku z zagrożeniem w powietrze poderwane zostały stacjonujące w Polsce włoskie myśliwce. Podobna sytuacja miała miejsce także w czwartek 20 października.Włoskie myśliwce stacjonujące w Polsce w ramach NATO zostały poderwane do lotu w związku ze wskazaniami radarów. Pojawiły się na nich myśliwce Federacji Rosyjskiej.

"Staranował szlaban i oddalił się w kierunku Polski". SG informuje o incydentach na granicy polsko-rosyjskiej
08.09.2022 15:21 "Staranował szlaban i oddalił się w kierunku Polski". SG informuje o incydentach na granicy polsko-rosyjskiej

Dantejskie sceny na granicy polsko-rosyjskiej. Warmińsko-mazurska straż graniczna poinformowała, że w ostatnim czasie odnotowała dwa poważne incydenty, które zakończyły się nałożeniem mandatów na ich sprawców. Wciąż niespokojnie jest też na przejściach granicznych z Białorusią.Od momentu zaatakowania przez Rosję Ukrainy życie obywateli kraju Władimira Putina nie należy do najłatwiejszych. Nie dość, że państwo mierzy się z potężnym gospodarczym kryzysem wywolanym zachodnimi sankcjami, to jeszcze przed szerzącą się biedą coraz trudniej uciec, bo kolejne kraje nie chcą gościć u siebie Rosjan, którzy w znacznej mierze wciąż popierają "operacją specjalną".Kwestia podróży obywateli Rosji jest głośno dyskutowana zwłaszcza teraz, kiedy ostatecznie postanowiły wziąć się za nią kraje sąsiadujące z państwem-agresorem. Polska, wraz z Litwą, Łotwą i Estonią wydała dzisiaj oświadczenie, w którym zapowiedziała, że ma zamiar wprowadzenia tymczasowych krajowych środków dla Rosjan, którzy posiadają wizy UE. - Kraje graniczące z Rosją są w coraz większym stopniu zaniepokojone znaczącym i rosnącym napływem obywateli rosyjskich przez nasze granice do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Uważamy, że zaczyna to być poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa publicznego i dla całej strefy Schengen - napisano.Ponadto, propozycję, aby całkowicie zawiesić umowę o ułatwieniach wizowych między UE a Rsoją wydała wczoraj Komisja Europejska. Teraz wszystko jest w rękach Rady Europejskiej, ale napięcie wśród osób chcących przedostać się z kraju Putina do demokratycznej Europy już rośnie, co widać chociażby na polsko-rosyjskiej granicy.

granica polsko-białoruska
09.06.2022 16:03 Od 1 lipca zmiana przepisów przy polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA przekazał dobre wieści

Zmiany na polsko-białoruskiej granicy. Od 1 lipca zniesione zostanie obowiązywanie rozporządzenia o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym w woj. lubelskim i podlaskim. Wojewoda podlaski zdecydował, że w to miejsce wprowadzony zostanie zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy.O tym, że rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania obowiązywać ma jedynie do 30 czerwca, poinformował za pośrednictwem Twittera szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.Do końca miesiąca ma bowiem powstać budowana od stycznia fizyczna zapora na polsko-białoruskiej granicy. Do tej pory udało się postawić odcinek o długości ponad 130 km, docelowo płot ma obejmować obszar 186 km.1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiegoJednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) June 9, 2022

Ukraina
06.04.2022 13:29 Dramatyczne historie z Ukrainy. Musieli chować dzieci w wannie przed ostrzałem

Trwająca od prawie sześciu tygodni wojna w Ukrainie to dramat rodzin, matek z dziećmi czy starszych ludzi, którzy zostali przez agresję Putina zmuszeni do ucieczki z własnego kraju. Dramatyczne historię uchodźców, którzy docierają na polską granicę, to chleb powszedni dla pracujących tam wolontariuszy.O to w jakim stanie docierają uchodźcy z Ukrainy do Polski oraz co przeżywają w drodze do naszego kraju, podróżując przez objęta wojną Ukrainę zapytaliśmy siostrę Bakhitę z Krakowa - pochodzącą z Białorusi. Duchowna pomaga uchodźcom na polsko-ukraińskiej granicy w Hrebenne.Jedną z historii, która najbardziej zapadła jej w pamięć. Była to opowieść uciekającej z Czernihowa matki z dzieckiem.- Trudno było wyjechać z miasta. Mówiła mi, że wszędzie strzelali. Jechali przez pole, przez niewybuchy. Bomby, które niewybuchły. Przewrócone czołgi. Cały czas z lękiem, że mogą najechać lub nadepnąć na bombę - opowiada siostra Bakhita.Wśród opowieści, które także zapadły siostrze zakonnej w pamięć, była historia starszej pani, która z wielką traumą opowiadała historię swojej ucieczki do Polski. - Babcia, która miała z 80 lat, płakała. Opowiadała, że jechała przez ogień, przez rozwalone domy - opowiada zakonnica.Fragment, który poruszył także naszych reporterów, to opowieść rodziców, którzy musieli chować dzieci w wannie przed ostrzałem. - Musieli chować dzieci w wannie bo słyszeli, że strzelają. To były przerażające momenty. Tak samo jak podróżowali pociągiem przez Ukrainę, a ich pociąg został ostrzelany. Całą drogę musieli podróżować leżąc na podłodze - dodaje siostra Bakhita.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: Incydent podczas wystąpienia Donalda Tuska w Starachowicach"DGP": Rząd chce stworzyć megabazę danych. Projekt leży na stoleProkurator generalna Ukrainy: W Buczy znaleziono ciała kolejnych ofiar ze związanymi rękamiŹródło: Goniec.pl

granica
26.01.2022 12:04 Strzały z broni długiej na polsko-białoruskiej granicy

W nocy z wtorku na środę na granicy polsko-białoruskiej miała miejsce kolejna prowokacja służb Aleksandra Łukaszenki. Białoruscy żołnierze oddali w powietrze strzały z broni długiej. Doszło także do rozcinania concertiny, rzucania kamieniami oraz oślepiania polskich funkcjonariuszy laserami.Nadal niespokojnie na polsko-bialoruskiej granicy. Choć od jakiegoś czasu coraz mniej mówi się o wydarzeniach na pograniczu, nie oznacza to, że służby nie mają co robić. Do groźnych incydentów doszło na przykład wczoraj, o czym poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska.

Prokuratura przedstawiła wyniki sekcji zwłok zmarłego żołnierza
21.12.2021 12:59 Znane są wyniki sekcji zwłok żołnierza zmarłego przy granicy polsko-białoruskiej

Znane są wyniki sekcji zwłok 40-letniego żołnierza, który zmarł w nocy z 6 na 7 listopada na terenie wojskowego kampusu, pełniąc służbę przy granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformowała prokuratura, przyczyną śmierci było uduszenie treścią wymiotną. We krwi mężczyzny wykryto obecność znacznej ilości alkoholu.40-latek należał do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pracował w obszarze przygranicznym poza strefą stanu wyjątkowego. 7 listopada nad ranem nieprzytomnego mężczyznę znaleźli koledzy, którzy przeprowadzili natychmiastową akcję reanimacyjną, jednak życia żołnierza nie udało się uratować.

W nocy ze środy na czwartek policja uzbrojona w broń przeszukała siedzibę wolontariuszy pomagającym uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej
16.12.2021 08:27 Podlasie: uzbrojeni policjanci w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej

Uzbrojeni policjanci weszli do siedziby Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej na Podlasiu. - Działania te są kolejną próbą zastraszania osób niosących pomoc humanitarną! - przekazuje działająca na rzecz uchodźców Grupa Granica. Aktywiści przekazują, że służby weszły do budynku i go przeszukały, nie posiadając nakazu.- To pokaz siły i nasilającej się represji ze strony polskich służb wobec osób, które pomagają - powiedziała dla Onetu wolontariuszka związana z Grupą Granica, Katarzyna Staszewska. - Jest to bardzo jasny sygnał, że nasza praca jest niemile widziana i mogą nas za to spotkać konsekwencje - dodała.W nocy ze środy na czwartek policjanci z bronią podjechali pod jeden z domów na Podlasiu. Wynajmuje go Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, który otworzył przy granicy z Białorusią Punkt Interwencji Kryzysowej dla migrantów.

granica
09.12.2021 10:34 Kolejne próby siłowego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. Jest nagranie

Sytuacja na granicy wciąż jest niespokojna. W nocy ze środy na czwartek duże grupy migrantów znów próbowały sforsować umocnienia w okolicach Dubicza Cerkiewnych i Czeremchy przy pomocy białoruskich służb. W sieci opublikowano nagranie z tych zdarzeń.W ostatnich dniach coraz mniej mówi się o atakach na polsko-białoruskiej granicy. Konflikt deeskalował w porównaniu z tym, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze na początku listopada, ale nie oznacza to, że jest spokojnie.Choć z Mińska odlatują samoloty repatriujące migrantów na Bliski Wschód, na terytorium Białorusi wciąż pozostają tysiące osób mających nadzieję na lepsze życie w Europie. Wielu z nich jest zdesperowanych i podejmuje kolejne próby forsowania granicy, by nielegalnie przedostać się do krajów zachodnich.

Andrzej Duda
08.12.2021 15:28 Andrzej Duda pojawił się w Kuźnicy, przy granicy polsko-białoruskiej

Andrzej Duda pojawił się przed chwilą w Kuźnicy, czyli w najgorętszym punkcie przy linii granicznej z Białorusią. Prezydent RP spotkał się właśnie z dziennikarzami, który dopiero od kilku dni mają możliwość relacjonowania konfliktu granicznego.Zanim Andrzej Duda udzielił oficjalnych wypowiedzi udał się z wizytą do przedstawicieli służb mundurowych, które stacjonują przy granicy polsko-białoruskiej. Prezydentowi towarzyszyła małżonka.Prezydent @AndrzejDuda wraz z Pierwszą Damą spotkali się w Kuźnicy z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, żołnierzami WP oraz obecnymi na miejscu żołnierzami wojsk sojuszniczych. pic.twitter.com/mavTNdeAPm— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 8, 2021 Następnie, Prezydent RP oznajmił, że strategia działań odpierających atak hybrydowy białoruskiego reżimu zmienia się z każdym dniem. Wszystko przez działania służb specjalnych naszych wschodnich sąsiadów.- Wszelkie scenariusze są możliwe, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co zrobi białoruski reżim. Sytuacja jest trudna - powiedział Andrzej Duda, po czym dodał, że wszelkie służby cały czas są utrzymywane w stanie najwyższej gotowości.Prezydent oznajmił również, że w tym momencie nie ma możliwości udania się na Białoruś poprzez przejście graniczne w Kuźnicy. Pozostanie ono cały czas wyłączone z użytku oraz jest pieczołowicie zabezpieczone przez polskie służby.- Nie można powiedzieć, że na granicy jest spokojnie, jest inaczej. Jesteśmy cały czas w gotowości - stwierdził Andrzej Duda.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Nie żyje aktor Maciej Zabielski. Widzowie znali go m.in. z serialu "Świat według Kiepskich"Żona premiera odpowiedziała na zarzuty dotyczące majątkuDzieci Anny Kalczyńskiej trafiły do szpitala. Gwiazda stacji TVN nie może ich odwiedzaćJeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]źródło: wystąpienie Prezydenta RP

migranci
07.12.2021 22:31 Na granicy polsko-białoruskiej zaginęła czterolatka

Polskie służby poszukują czteroletniej Irakijki, która zaginęła na granicy polsko-białoruskiej. Dziewczynka po raz ostatni była widziana przez rodziców w nocy z poniedziałku na wtorek. Przy tak niskich temperaturach ma minimalne szanse na przeżycie.Choć dziennie coraz mniej prób nielegalnego przedostania się przez granicę a z Białorusi w stronę Bliskiego Wschodu odlatują kolejne samoloty z cudzoziemcami, nie oznacza to wcale końca kryzysu migracyjnego. W lasach wciąż błąkają się rodziny, które potrzebują pomocy. Jedna z nich przeżywa właśnie kolejny dramat, umierając ze strachu o swoje dziecko.

Prokuratura w Hajnówce będzie badać śmierć 38-letniej Kurdyjki
06.12.2021 09:42 Prokuratura zbada sprawę śmierci Kurdyjki w hajnowskim szpitalu

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce zbada śmierć 38-letniej Kurdyjki. Kobieta w listopadzie, wraz z całą rodziną, zatrzymana została przez Straż Graniczną. Uchodźczyni przez trzy tygodnie przebywała w szpitalu, wcześniej poroniła ciążę w 27. tygodniu.- Dziewiętnasta ofiara śmiertelna granicy. Trzecia kobieta. Avin Ifran, 38 lat, Kurdyjka. Wcześniej poroniła. Teraz osierociła 5 dzieci - przekazała w niedziele Fundacja Ocalenie.Rzeczniczka podlaskiego oddziału Straż Granicznej potwierdziła, że kobieta zmarła w szpitalu po trzech tygodniach hospitalizacji (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).Do sprawy śmierci Kurdyjki z Iraku odniosła się również hajnowska prokuratura. Jan Andrejczuk, szef prokuratury w Hajnówce, zapowiedział podjęcie kroków w tej sprawie.

Straż Graniczna potwierdziła śmierć Kurdyjki, która od trzech tygodni walczyła o życie w szpitalu
05.12.2021 14:10 SG potwierdza śmierć Kurdyjki. Wcześniej kobieta poroniła w 27. tygodniu ciąży

Kurdyjka, która poroniła w 27. tygodniu ciąży, zmarła w szpitalu. - Rodzina miała możliwość pożegnania się ze swoją mamą i żoną - przekazała Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiej Straży Granicznej. Uchodźczyni przebywała pod opieką polskich lekarzy przez trzy tygodnie. Wcześniej w Bohonikach pochowano jej syna.Dramatyczne doniesienia z granicy polsko-białoruskiej. W szpitalu zmarła Kurdyjka, która w listopadzie wraz z mężem i dziećmi znaleziona została przez Straż Graniczną.Mjr Katarzyna Zdanowicz potwierdziła śmierć uchodźczyni w rozmowie z TVN24. - Mąż był przywożony do swojej żony do szpitala - podkreśliła rzeczniczka podlaskiego oddziału SG.

Szef białoruskiego MSZ ujawnił, że rozmawiał z europejskimi politykami na temat kryzysu migracyjnego na granicy
04.12.2021 08:08 Szef białoruskiego MSZ: Jesteśmy gotowi zakończyć konfrontację z Zachodem

- Obie strony chcą powiedzieć stop - powiedział w białoruskiej telewizji Uładzimir Makiej, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polityk reżimu Łukaszenki zadeklarował, że przeprowadził rozmowy z europejskimi ministrami. Ich nazwisk nie ujawnił, ale przekazał wiadomości na temat wspólnego stanowiska w kwestii kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.Niespodziewane słowa Uładzimira Makieja podczas wizyty w kanale Białoruś 1. Szef tamtejszego MSZ przekazał informacje na temat gotowości Białorusi do dalszych kroków w kwestii kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej.- Jesteśmy gotowi zakończyć konfrontację z Zachodem - stwierdził szef białoruskiego MSZ w telewizji.

Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy
30.11.2021 20:46 Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy. We wtorek po godzinie 15 Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat. Minister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że w związku z decyzją prezydenta jeszcze we wtorek wyda stosowne rozporządzenie.Ustawa stworzona w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej z podpisem prezydenta. Kilka godzin wcześniej nad poprawkami proponowanymi przez Senat głosowali posłowie.- Ustawa wprowadza regulacje, których celem jest umożliwienie skutecznej ochrony granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej oraz zmiany w przepisach dotyczących służby funkcjonariuszy Straży Granicznej - przekazuje Kancelaria Prezydenta.📄 30 listopada 2021 r. Prezydent RP podpisał:1. Ustawę z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz niektórych innych ustaw;⁰2. Ustawę z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. https://t.co/qb28h7jzO0— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 30, 2021

ciało migranta znaleziono przy granicy litewsko-białoruskiej
28.11.2021 15:33 Ciało migranta znalezione na granicy białorusko-litewskiej

Kolejna tragedia wywołana kryzysem migracyjnym na granicy Białorusi ze strefą Schengen. Tym razem na pograniczu białorusko-litewskim znaleziono ciało wychudzonego migranta. Białorusini oskarżają o śmierć mężczyzny litewskich pograniczników.Jak przekazał białoruski niezależny kanał NEXTA, na granicy Białorusi z Litwą znaleziono zwłoki mężczyzny z Bliskiego Wschodu. Oznacza to, że bilans ofiar kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim Łukaszenki wzrasta i niestety wciąż pozostaje otwarty.

Stanisław Żaryn jasno mówi o coraz większej agresji na polsko-białoruskiej granicy
23.11.2021 15:35 Żaryn: migranci "podejmują akcje atakowania naszej linii granicznej"

Kolejne doniesienia z granicy polsko-białoruskiej. - W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej agresywności cudzoziemców - przekazał Stanisław Żaryn. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych opisał codzienność funkcjonariuszy obecnych na granicy. Nie brakło oskarżeń pod adresem reżimu Łukaszenki.Migranci "podejmują akcje atakowania naszej linii granicznej". Stanisław Żaryn jednoznacznie ocenia sytuację na granicy polsko-białoruskiej.Nie bez znaczenia są nieustanne działania funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki. - Oni dysponują sprzętem i wyposażeniem, które jest im dostarczane przez służby białoruskie - wprost stwierdza Stanisław Żaryn.

Aleksandr Łukaszenka czeka na odpowiedź ws. 2000 tys. uchodźców. Chce, by UE ich przyjęła
23.11.2021 09:13 Łukaszenka ma roszczenia w stosunku do Unii Europejskiej

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa, a Aleksandr Łukaszenka kontynuuje realizację swojej polityki międzynarodowej. Prezydent Białorusi zwrócił się do całej Unii Europejskiej. Nie ukrywa, że nadal czeka na istotną odpowiedź w kwestii migrantów.- Czekam na odpowiedź Unii Europejskiej na pytanie o dwa tysiące uchodźców - powiedział Aleksandr Łukaszenka cytowany przez agencję dpa.Prezydent Białorusi, którego nie tylko Polska, ale cała wspólnota UE oskarża o prowadzenie wojny hybrydowej, ma być pełen nadziei na to, że Europa zwyczajnie się ugnie i przystanie na jego warunki.

Stanisław Żaryn ujawnił, że migrant miał przy sobie dokumenty wydane na obywatela Unii Europejskiej
19.11.2021 17:38 Żaryn: migrant miał przy sobie dokumenty wydane na obywatela UE

Kolejne informacje na temat osób próbujących siłowo przedostać się przez granicę polsko-białoruską. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn opublikował zdjęcie dokumentów, jakie znaleziono przy jednym z zatrzymanych mężczyzn. - Dokumenty były nowe, nie posiadały pieczątek świadczących o przekraczaniu żadnej granicy - przekazał. Wyjaśnił, że wydano je na obywatela... Królestwa Niderlandów (Holandia).Stanisław Żaryn przekazał najnowsze ustalenie na temat osób, które brały udział w ostatnim incydencie na przejściu granicznym. Wcześniej rzecznik przekazał, że jeden z mężczyzn trzymających się z tłumu zwrócił uwagę służb z racji zachowywania się, jak osoba kierująca działaniami i wydająca rozkazy (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).W piątek Stanisław Żaryn poinformował o kolejnych wiadomościach na temat migrantów. Rzecznik ministra udostępnił zdjęcie dokumentów ujawnionych przy jednym z mężczyzn.

Codzienność mieszkańców Białowieży w sąsiedztwie migrantów
18.11.2021 18:58 Powstała Białowieska Akcja Humanitarna. Mieszkańcy pomagają uchodźcom

- Nawet jak byli wśród nas tacy, którzy nie byli zachwyceni tym, że docierają tu jacyś obcy, to kiedy się z nimi zetknęli, od razu zmieniali swoje podejście. Widzieli, jak oni są wyziębieni, jak oni prosili - powiedział Sławomir Droń w rozmowie z radiozet.pl. To założyciel Białowieskiej Akcji Humanitarnej, która powstała tylko po to, by pomoc mieszkańców terenów dla migrantów została sformalizowania. Nikt inny nie może wejść do strefy stanu wyjątkowego.- Pomagamy ludziom w lesie - powiedział Sławomir Droń z Białowieskiej Akcji Humanitarnej. Chociaż sama organizacja powstała szybko, to pomoc uchodźcom błądzącym w lesie udzielana jest od dawna. Formalne struktury są po to, "żeby (ludzie - przyp. red.) wiedzieli, że ludzie tutaj w Białowieży pomagają".Szczere słowa na temat codzienności w sąsiedztwie uchodźców są wstrząsające. Sławomir Droń w rozmowie z Radiem Zet przyznaje, że dramaty ludzkie dzieją się codziennie. Migranci nie wiedzą jak poruszać się w lesie. Boją się też służb. Prawda o życiu w stanie wyjątkowym nie zawsze jest czarno biała.

Stanisław Żaryn publikuje zdjęcie osoby kierującej działaniami na przejściu granicznym
18.11.2021 17:34 Stanisław Żaryn o incydencie na granicy: mężczyzna zwrócił uwagę polskich funkcjonariuszy

Napięcie między Polską i Białorusią rośnie. Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn, opublikował zdjęcie mężczyzny obecnego podczas próby siłowego przekroczenia przejścia granicznego w Kuźnicy. - Zachowywał się jak przysłany do nadzorowania działań - relacjonuje rzecznik.Oskarżenia wobec Aleksandra Łukaszenki padają już nie tylko ze strony polskiej, ale również Unii Europejskiej. Kolejne mocne słowa padły ze strony Stanisława Żaryna.Rzecznik ministra opublikował zdjęcia z przejścia granicznego z dnia, gdy migranci próbowali siłowo przedostać się na teren Polski. Stanisław Żaryn przekazał, że jedna z osób zwróciła szczególną uwagę służb.