Goniec.pl > Wiadomości > Tadeusz Rydzyk ma poważny problem. Ujawnili daty, to może być koniec rządowych pieniędzy
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.11.2023 13:20

Tadeusz Rydzyk ma poważny problem. Ujawnili daty, to może być koniec rządowych pieniędzy

Tadeusz Rydzyk
Facebook/AKSiM

O. Tadeusz Rydzyk ma powody do radości, ale tylko przez kolejne trzy lata. Właśnie na taki okres czasu redemptorysta otrzymał nowe środki z Funduszu Sprawiedliwości. Dokładna kwota nie jest ujawniona, jednak w poprzedniej edycji konkursu do kapłana z Torunia popłynęło w ten sposób aż 7,1 mln zł. Szokujące informacje ujawniła dziennikarka Bianka Mikołajewska.

Tadeusz Rydzyk znów otrzymał od Zjednoczonej Prawicy pieniądze

Zjednoczona Prawica zdaje się być pogodzona ze zmierzchem swoich rządów i właśnie dlatego, zanim na dobre odda stery władzy, dokonuje ostatniego skoku na państwowe instytucje oraz pieniądze.

Jak ujawnia dziennikarka WP Bianka Mikołajewska, jednym z beneficjentów po raz kolejny stał się o. Tadeusz Rydzyk, a wszystko to w ramach ostatniego konkursu Funduszu Sprawiedliwości o dotacje na “przeciwdziałanie przyczynom przestępczości”.

Fundusz, nad którym pieczę sprawuje minister Zbigniew Ziobro, rozdysponował na kolejne 3 lata aż 15 mln złotych. Założona przez redemptorystę fundacja Lux Veritatis za państwowe pieniądze zbudowała już m.in. Park Pamięci i kończy budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Teraz z kolei zabiera się za kampanię informacyjną, w której rzekomo “poruszone zostaną zagadnienia bezpośrednio związane z przeciwdziałaniem przestępczości w różnych aspektach życia społecznego”, a także powstanie Biuro Sieci Pomocy Prawnej i Poradnictwa Obywatelskiego.

Nie żyją dwie małe dziewczynki i ich matka. Policja zatrzymała ojca

Może chodzić o grube miliony

Jak podaje Mikołajewska, Ministerstwo Sprawiedliwości nie zdradza, jaka konkretnie kwota ma popłynąć teraz do o. Rydzyka ani do innych zwycięzców konkursu, ale niewykluczone, że sumy wypłyną po kolejnej kontroli NIK. 

Samo Lux Veritatis utrzymywać ma, że "na chwilę obecną nie dysponuje wiedzą na temat przyznanej kwoty dotacji". Informuje jednak, że finansowanie zostało przyznane na realizację zadania "Centrum Ochrony Praw Chrześcijan 2024-2026".

ZOBACZ: Zbierają się czarne chmury nad ojcem Rydzykiem. Jest konkretna deklaracja: “Nie będzie dostawał grubych milionów”

W latach 2020-2023 MS przyznało na ten cel ponad 7 mln złotych. Ogólnie zaś WP wyliczyło, że podmioty związane z toruńskim redemptorystą mogły otrzymać za rządów PiS ponad 380 mln złotych.

Redemptorysta rozwija swoje kolejne "dzieła"

Czym jest owe Centrum Obrony Praw Chrześcijan? To powstałe w 2020 r. “dzieło” miało odpowiadać na “falę dyskryminacji religijnej pojawiającej się na świecie i w Polsce, dotykającą chrześcijan”.

ZOBACZ: Ojciec Rydzyk zaprasza na kolejne urodziny Radia Maryja. “To prezent dla was”

WP zauważa, że zarówno za prowadzenie profilu na Facebooku, jak i strony internetowej zapłacono z naszych pieniędzy. Tych samych, które o. Tadeusz Rydzyk wydał też na realizację cyklu audycji telewizyjnych o przeciwdziałaniu przestępczości i zorganizowanie biura pomocy prawnej.

Zbigniew Ziobro hojnie obdarowuje chrześcijańskie organizacje

Portal zwraca również uwagę na innego beneficjenta funduszy, a mianowicie fundację Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji.

- Jej prezesem jest ks. Michał Olszewski, były egzorcysta, który zasłynął opowieściami o tym, jak wypędzał z wegetarianki złe duchy za pomocą salcesonu - czytamy.

Według informacji Oko.press, ks. Olszewski postawił sobie za cel zbudowanie imperium medialnego konkurującego z dziełami o. Rydzyka. Profeto ma już swoje radio, kanał na YouTube i portal internetowy, a teraz chce uruchomić telewizję.

Źródło: WP