Goniec.pl
Skażenie Odry. Naczelny "ekspert" TVP zszokował widzów swoją teorią o katastrofie

Twitter/TOPTVPINFO

Skażenie Odry. Naczelny "ekspert" TVP zaskoczył widzów swoją teorią o katastrofie

14 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Szok i niedowierzanie po emisji ostatniego "Salonu dziennikarskiego" w TVP Info. Zaproszony do studia kabareciarz Ryszard Makowski skonsternował widzów swoją tezą dotyczącą skażenia Odry, przedstawiając karkołomną teorię spiskową i popisując się wątpliwą wiedzą z zakresu dietetyki i chemii. Sekundował mu przy tym antyniemiecko nastawiony i bagatelizujący rozmiar katastrofy Miłosz Manasterski.

TVP znów dała popis swojej ignorancji i zwyczajnej głupoty. Idąca w ślady polskiego rządu telewizja Jacka Kurskiego, najpierw długo nie poruszała tematu skażenia Odry, aby później zabierać się do niego jak pies do jeża, aż w końcu wypuściła prawdziwą bombę.

mateusz morawiecki zatrucie odry

Mateusz Morawiecki zaoferował nagrodę za odnalezienie i wskazanie winnego katastrofy ekologicznej

CZYTAJ DALEJ

Obmyślanie strategii, jak bez uszczerbku na nieskalanym wizerunku obozu władzy obejść się z aferą trwało na Woronicza długie dni i noce, jednak ostatecznie postawiono na stały schemat - obronę poprzez atak.

Jednocześnie, sięgnięto też po stałych "ekspertów", którzy, jak wiadomo nie od dziś, znają się na wszystkim. Ci, w licznych wypowiedziach na antenie zaprezentowali zaledwie cząstkę swoich propagandowych możliwości, ale bank zdecydowanie rozbił gość "Salonu dziennikarskiego" Ryszard Makowski.

Kuriozalne słowa na antenie TVP Info

Sobotni poranek w TVP Info tradycyjnie już zdominował prowadzony przez Michała Karnowskiego program "Salon dziennikarski". Jeden z ulubionych dziennikarzy Jarosława Kaczyńskiego zaprosił do rozmowy znane telewidzom twarze, w tym właśnie Ryszarda Makowskiego i Miłosza Manasterskiego.

Jednym z tematów ożywionej debaty "ekspertów" była niewyjaśniona do tej pory sprawa skażenia Odry. Zamiast jednak dyskutować o spóźnionej reakcji polskich władz i gigantycznych zaniedbaniach, mogących skutkować poważną ludzką tragedią, problem postanowiono zmarginalizować.

- Wielu dietetyków mówi, że w rybach jest rtęć, może w tych morskich bardziej. Więc z tą rtęcią te ryby się chyba oswoiły przez te wszystkie lata. Jeżeli byłaby to rtęć, to musiałaby to być jakaś rtęciowa bomba atomowa wrzucona do tej wody - stwierdził Makowski, odnosząc się do doniesień niemieckich mediów o wykryciu w rzece rtęci.

W typowym dla prorządowej stacji stylu kabareciarz przesądzał o sprawie, zanim jeszcze poznano oficjalne wyniki badań. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro narracja o obecności rtęci w Odrze od początku nie leżała polskim władzom. Te od razu uznały, że informacje zza granicy mają wprowadzać celowy chaos i postanowiły odbić piłeczkę w nieelegancki sposób.

Antenę zdominowały teorie spiskowe

O ile wywody na temat zaprzyjaźnienia się ryb z rtęcią można by potraktować jeszcze z przymrużeniem oka, o tyle słowa, które padły w kolejnych minutach wydają się już wysoce martwiące.

Makowski, niczym Jarosław Kaczyński, zaczął karmić widzów swoimi urojeniami i absurdalnymi teoriami spiskowymi, sugerującymi, że rzekę zatruto celowo, by zaszkodzić rządzącym, którzy to odnoszą sukces za sukcesem.

- Ja się skłaniam do tego, że to nie jest całkiem przypadkowe. Wiadomo, że nieprzypadkowe rzeczy są u nas coraz bardziej konieczne, bo ta władza daje sobie radę z rządzeniem, więc potrzebne są sytuacje, w których będzie trudno dać sobie radę. No i takie sytuacje, jak widać, się zdarzają - stwierdził.

Takie wypowiedzi obliczone są, oczywiście, na zohydzenie przede wszystkim opozycji, która w obliczu skandalu na Odrze doskonale radzi sobie z punktowaniem nieudolnego premiera Mateusza Morawieckiego i jego zaplecza.

Donald Tusk

Donald Tusk nie miał litości dla PiS. Padły mocne słowa. "Śnięte jest całe państwo"

CZYTAJ DALEJ

"Ekspert" TVP bagatelizuje sprawę

Po tym, jak w studiu TVP Info padły kuriozalne, wprawiające widzów w prawdziwe osłupienie słowa, prowadzący nawet na chwilę nie powstrzymał rozpędzonego korowodu, dopuszczając do głosu kolejnego "specjalistę", Miłosza Manasterskiego.

Po tym, jak jego przedmówca odrobił zadaną mu lekcję oplucia oponentów PiS-u, stałemu komentatorowi "Wiadomości" pozostało już tylko uderzyć w skrajnie antyniemieckie tony i polskie media komercyjne.

Redaktor naczelny Agencji Informacyjnej stwierdził, bez żadnych wątpliwości, że Niemcy "katastrofizują" sprawę, nie chcąc pamiętać o tym, że wszyscy eksperci mówią, iż Odra i całe życie wokół rzeki może być utracone nawet na kilkadziesiąt lat.

Manasterski nie wyraził także pochlebnej opinii o swoich kolegach po fachu z niezależnych stacji, rozgłośni i gazet, zarzucając im, że histeryzują.

- Ja chcę powiedzieć, że to jest straszne, bo te 10 ton ryb powinno pływać. To jest jedna ciężarówka, zwizualizujmy to sobie. To jeszcze nie jest koniec życia w Polsce i w ogóle w dorzeczu Odry - przekonywał.

politycy

O tych słowach woleliby szybko zapomnieć. Ci politycy mają na koncie wpadki, o których mówili wszyscy

Opinia publiczna w całej Polsce żyje dziś niefortunnymi słowami Rafała Trzaskowskiego, jakich użył on w podcaście Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego. Krajowa polityka zna jednak o wiele więcej przykładów, gdy z ust ważnych osób w państwie padały skandaliczne wypowiedzi. Przypominamy te najbardziej kontrowersyjne.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: WP, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Byliśmy na grobie matki Jarosława Kaczyńskiego. Jeden szczegół zadziwia

Czytaj więcej >