Goniec.pl
Śnięte ryby w Nerze. RCB rozesłało alert do mieszkańców woj. łódzkiego

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Śnięte ryby w Nerze. RCB rozesłało alert do mieszkańców woj. łódzkiego

14 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Niepokojące doniesienia o odnalezieniu martwych ryb w rzece Ner. W związku z tragedią Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców powiatów łęczyckiego i poddębickiego w województwie łódzkim alerty dotyczące zagrożenia ekologicznego. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez służby.

Zatrucie Odry nieznaną substancją jest bez wątpienia ogromną katastrofą dla całego ekosystemu. Codziennie z rzeki wyławiane są kolejne tony śniętych ryb i innych martwych zwierząt, nadal nie wiadomo jednak, co skaziło wodę i kto może stać za ekologiczną katastrofą.

Screen / Samorządowy Sztab Kryzysowy z udziałem Donalda Tuska

Pilny apel Donalda Tuska do najważniejszych polityków PiS. "Patrzymy, jak Odra umiera"

CZYTAJ DALEJ

Skala skandalu jest wielka, bo nie dość, że przez wiele dni prawdę o tragedii ukrywano przed Polakami, to jeszcze teraz, gdy wszystko wyszło na jaw, służby ewidentnie nie panują nad sytuacją, a ta jest rozwojowa. Jak się bowiem okazuje, problem może dotyczyć nie tylko Odry, ale także i Neru.

Śnięte ryby w kolejnej rzece

W sobotę, gdy opinia publiczna kolejny dzień żyła niepokojącymi doniesieniami o Odrze, swoim oświadczeniem dosłownie zelektryzował zarząd województwa łódzkiego.

Jak przekazano, w płynącym przez województwa łódzkie i wielkopolskie Nerze pojawił się ten sam problem, który zaobserwowano na Odrze, czyli śnięte ryby. Jak podała rzeczniczka wojewody, na razie odkryto trzy, ale liczne, skupiska martwych ryb na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego.

Z tego powodu wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. Po jego spotkaniu zapewniono, że sytuacja jest stale monitorowana i analizowana, podkreślono także, że zbyt wcześnie, by sprawę wiązać z zanieczyszczeniem Odry.

Oprócz tego inaczej niż w przypadku polsko-niemieckiej rzeki, nie zwlekano z wydaniem rekomendacji, wśród których znalazł się zakaz kąpieli w Nerze do końca sierpnia, zakaz łowienia ryb oraz wypasania bydła w pobliżu koryta rzeki.

Katastrofa na Nerze. RCB rozesłało alert

W ślad za działaniami władz województwa podążyło również mocno krytykowane za opieszałość ws. Odry Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jeszcze tego samego dnia podjęto decyzję o wysłaniu do mieszkańców powiatów poddębickiego i łęczyckiego alertów.

- Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty - brzmiała treść SMS-a.

Przypomnijmy, że podobnej treści ostrzeżenie rozesłano również w piątek do mieszkańców niektórych powiatów województwa lubuskiego. Wielu z nich już dużo wcześniej podjęła jednak kroki zmierzające ku zachowaniu szczególnej ostrożności w kontakcie ze skażoną wodą.

Równocześnie, jak poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, zachodniopomorski, lubuski i dolnośląski wojewodowie wprowadzili zakaz wstępu do rzeki. Zobowiązano też sanepid do codziennego badania próbek wody.

Polskie służby dalej żyją w niewiedzy

W budzącej niepokój sprawie Neru wciąż rozpatrywane są różne scenariusze dotyczące śnięcia ryb, zakładające skażenie chemiczne, zrzut nieczystości do rzeki czy naturalne przyczyny biologiczne, tzw. "przyduchę". Wstępne badania wykazały, że poziom tlenu w wodzie jest właściwy.

Z kolei w kwestii skażenia Odry przedstawiono wstępne badania toksykologiczne, które wykluczyły, że przyczyną śnięcia ryb było zatrucie rtęcią, wykryto jednak duże zasolenie rzeki.

Wcześniej niemiecki portal radia rbb24 przekazywał, że eksperci z Brandenburgii wykryli w Odrze śmiertelną rtęć, której poziom był tak wysoki, że wyszedł poza skalę w urządzeniu użytym do badania i trzeba je było powtórzyć.

Od tej pory trwa polsko-niemiecki spór o to, kto nie dopełnił swoich obowiązków i wykazał się większą niekompetencją. Media niemieckie wprost zarzucają polskim władzom tuszowanie katastrofy, jednak świta Mateusza Morawieckiego, nie mogąc powstrzymać swoich antypatii, uderza w Berlin, próbując zepchnąć odpowiedzialność.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Gazeta.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nadchodzi kolejna zmiana dotycząca noszenia maseczek. Rząd wydał nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >
Mocne słowa premiera o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Wiadomości

Mocne słowa Mateusza Morawieckiego o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Czytaj więcej >