Goniec.pl > Skażenie Odry

Skażenie Odry

skażenie Odry

śnięte ryby
14.04.2023 12:03 Wyłowili z rzeki ok. 100 kilogramów śniętych ryb. Zwołano pilne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

Niepokojące wieści napływają z okolic Wrocławia. Ze znajdującego się tam Zbiornika Czernica wyłowiono ok. 100 kilogramów śniętych ryb, których przyczyna pomoru nie jest na razie znana. Urzędnicy zapewniają, że na bieżąco monitorują sytuację. Trudno jednak zachować spokój, mając w głowie wciąż żywe obrazki z zeszłorocznej katastrofy na Odrze.

Potężny kożuch z piany i limonkowa, parząca w ręce woda. Szokująca relacja właścicielki przystani nad Odrą
03.10.2022 12:30 Skażenie Odry. Wstrząsająca relacja właścicielki przystani nad skażoną rzeką. "Woda zmieniła kolor na limonkowy, parzyła w ręce"

Polska i niemiecka strony opublikowały odrębne raporty dotyczące skażenia Odry, z której tylko od lipca do 12 września wyłowiono niemalże 250 ton śniętych ryb. Kierowany przez Annę Moskwę resort klimatu i środowiska orzekł, że przyczyną dramatu były złote algi, a eksperci twierdzą, że źródłem kłopotów miały być Kanał Gliwicki i Śląsk. W wywiadzie dla "Faktu" właścicielka jednej z nadodrzańskich przystani opowiedziała o wstrząsającym widoku, jaki ukazał się jej oczom już kilka miesięcy temu. Wówczas wszelkie martwiące doniesienia były jednak ignorowane.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w dwóch niezależnych źródłach.Katastrofa ekologiczna na Odrze była jedną z większych afer ostatnich miesięcy. Masowy pomór ryb i innych zwierząt stał się przyczyną gorącej debaty o stanie polskiego środowiska naturalnego i podejściu, jakie ma do troski o nie obóz władzy.Mimo iż pierwsze doniesienia o martwych rybach pojawiały się już pod koniec lipca, do połowy sierpnia służby państwowe nie podejmowały żadnych zorganizowanych działań, a także nie informowały o zagrożeniu mieszkańców nadodrzańskich terenów. Śnięte zwierzęta z rzeki wyławiali zaś wędkarze i wolontariusze.Spóźniona reakcja rządzących, zarządu Wód Polskich i podmiotów odpowiedzialnych za ochronę środowiska nie bez przyczyny stała się przedmiotem krytyki i oburzenia. O zaniechaniu głośno mówiła również strona niemiecka, która miała żal, że o skażeniu granicznej rzeki przez długi czas milczano.Polskie władze, oczywiście, utrzymują, że interwencja nastąpiła od razu, gdy tylko dowiedziano się o problemie, jednak na co innego wskazują relacje osób, które żyją w pobliżu rzeki. Te twierdzą, że niepokojące symptomy tego, iż coś dzieje się z Odrą, widoczne były już nawet wiosną.

Kanał Gliwicki podzieli los Odry, 300 kg śniętych ryb w kilka godzin
05.09.2022 08:39 Odra to był początek. Katastrofa w Kanale Gliwickim, 300 kg śniętych ryb wyłowionych w kilka godzin

Skażenie na Odrze to jedynie wstęp do ujawnienia kolejnych katastrof? Do Odry i Neru dołączył Kanał Gliwicki na Górnym Śląsku. W niedzielę w zaledwie sześć godzin wyłowionych zostało około 300 kg śniętych ryb. - Woda cuchnie zgniłymi glonami. Ponad 40 lat, jak tu mieszkam, nie widziałem takiej masakry - powiedział jeden ze strażaków wyławiających śnięte ryby.Katastrofa ekologiczna na Odrze otworzyła drzwi do baczniejszego zwracania uwagi na to, co dzieje się w polskich rzekach? Wszystko na to wskazuje. TVN24 ujawnił, że w niedzielę w Kanale Gliwickim na wysokości Rudzińca ujawniono rzekę martwych ryb.Śnięte ryby w Kanale Gliwickim liczone są w setkach kilogramów. Okoliczni mieszkańcy są wstrząśnięci widokiem, a służby natychmiast ruszyły do akcji. Odra była czerwoną flagą, którą wszyscy przeoczyli. Uczymy się na błędach?

Co dalej ze skażeniem na Odrze? Wojewoda zabrał głos
02.09.2022 21:49 Skażenie nad Odrą. Kluczowe wyniki badań mogą uchylić zakaz dostępu do rzeki. "Udało się rozbroić tę bombę biologiczną"

"Wielka bomba biologiczna" na Odrze została rozbrojona. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki ogłosił sukces w kwestii skażenia na drugiej co do wielkości rzece w kraju. - Sytuacja mocno się ustabilizowała - dodał samorządowiec. Wiadomo, co dalej.Kryzys na Odrze został zażegnany i pozostanie jedynie nauczką na przyszłość? Zbigniew Bogucki podzielił się słowami, które dają wiele nadziei w kwestii skażenia Odry.- Udało nam się przezwyciężyć kryzys i rozbroić tę wielką bombę biologiczną, którą mieliśmy w województwie zachodniopomorskim - oświadczył wojewoda Zbigniew Bogucki.

Goniec.pl
02.09.2022 12:51 Posłowie Koalicji Obywatelskiej ujawniają matactwa ws. Odr. "Ściek kłamstw w rządzie Morawieckiego"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie ustają w tropieniu winnych katastrofy ekologicznej w Odrze i po raz kolejny uderzają w rząd. Michał Szczerba i Dariusz Joński dysponują dokumentami, z których wynika, że w rzece już pod koniec lipca wykryto mezytylen. Tymczasem, jak zauważają, premier Morawiecki i jego gabinet wciąż utrzymują, że powodem skażenia były czynniki naturalne. - PiS zrujnował nasz kraj i zrujnował naszą przyrodę - grzmią wzburzeni politycy opozycji.Michał Szczerba i Dariusz Joński z niezwykłą konsekwencją zmierzają po miano najbardziej znienawidzonych polityków w obozie władzy. Jeszcze chwila, a w poziomie negatywnych emocji, jakie wywołują w PiS, prześcigną samego Donalda Tuska, a to wszystko dzięki dociekliwości skuteczności, której nie powstydziłby się żaden agent służb specjalnych.Do tej pory obaj politycy specjalizowali się w tropieniu rządowych afer z pogranicza zwłaszcza medycyny. O ich duecie głośno zrobiło się przy okazji zamieszania z trefnymi maseczkami, a następnie gigantycznego skandalu związanego z zakupem respiratorów od handlarza bronią. Teraz politycy przebranżowili się natomiast na tematykę środowiska naturalnego i już odnotowali na swoim koncie niemałe sukcesy.

Campus
28.08.2022 15:44 Posłowie KO ujawnili niewygodną prawdę ws. Odry. Służby wykryły groźną substancję już w lipcu

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński przedstawili wyniki kontroli poselskiej ws. katastrofy ekologicznej w Odrze. Jak udało im się ustalić, prawie miesiąc temu służby wykryły w aż czterech badanych miejscach obecność w wodzie szkodliwego mezytylenu. O tych rewelacjach rząd PiS nie wspominał w żadnym swoim przekazie. Króluje za to narracja jakoby za skażenie rzeki odpowiadały czynniki biologiczne.Pogłoski o możliwości zatrucia Odry mezytylenem pojawiły się na początku wybuchu afery, kiedy to WIOŚ we Wrocławiu wskazał, że obecność substancji potwierdzono w wodzie pobranej w Lipkach. Doniesienia te szybko zdementował jednak WIOŚ w Opolu, który stwierdził, że oświadczenia o takiej przyczynie skażenia są "nieuprawnione".

Skażenie Odry. Znane są wyniki badań wody wykonane w laboratorium w Holandii
26.08.2022 20:26 Ujawniono wyniki próbek wody z Odry. Badania nie pozostawiły złudzeń, przekazano kluczową informacje

Znane są wyniki badań próbek wody z Odry, które wysłano do laboratorium w Holandii. Jak poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ustalenia zagranicznych naukowców potwierdzają to, co wcześniej przypuszczali polscy specjaliści. Wcześniej podobne informacje napłynęły także z ośrodka badawczego w Czechach.To już miesiąc, od kiedy w Odrze zaobserwowano niepokojące zjawisko nadzwyczajnego pomoru ryb. O dramacie na rzece początkowo alarmowali sami rybacy i ekolodzy, jednak ich odezwy odbijały się od odpowiednich instytucji jak od ściany.W końcu jednak i rząd nie mógł pozostawać obojętny na jedną z największych katastrof ekologicznych ostatnich lat i rozpoczął całą serię działań, jednak te, jak do tej pory, nie przyniosły wymiernych rezultatów.W efekcie, z rzeki codziennie wyławiane są kolejne ogromne ilości śniętych ryb, natomiast przyczyny tego stanu rzeczy nadal nie ustalono. Tym, co dodatkowo budzi grozę, jest fakt, że sytuacja wcale nie została opanowana.

Pomiary niemieckich instytutów wskazują na poważny zakwit glonów w Odrze.
22.08.2022 20:40 Naukowcy opublikowali zdjęcia satelitarne Odry. Wyniki nie pozostawiły złudzeń

Trzy niemieckie instytuty we wzajemnej współpracy opublikowały mapy porównawcze Odry z trzech różnych okresów. Niemieccy naukowcy podali „najbardziej prawdopodobną przyczynę katastrofy” w rzece. - Związek ze śnięciem ryb w rzece nadal nie może być jednoznacznie potwierdzony na tym etapie - przekazał portal RND.

Branża utylizacyjna potrzebna jak nigdy. To oni walczą ze skutkami skażenia Odry
22.08.2022 14:52 Branża utylizacyjna potrzebna jak nigdy. To oni walczą ze skutkami skażenia Odry

Afera związana ze skażeniem Odry udowodniła jednoznacznie, że organy państwa nie działają. Nieocenieni po raz kolejny okazali się być za to obywatele, a zwłaszcza wędkarze, którzy w ostatnich latach zostali kompletnie zapomnieni. Tymczasem na horyzoncie jawi się kolejna, równie ważna aktualnie i pomijana grupa - pracownicy branży utylizacyjnej. To właśnie bez ich ciężkiej pracy niemożliwe byłoby uporanie się ze skutkami ekologicznego kryzysu.Trwa walka z czasem w sprawie kryzysu w Odrze. Codziennie z rzeki wyławiane są kolejne, gigantyczne ilości śniętych ryb, a służby nadal szukają przyczyny katastrofy i nie potrafią jej ustalić.Dodatkowe problemy piętrzą się z dnia na dzień, bo martwe zwierzęta odnajdywane są w kolejnych zbiornikach wodnych, m.in. w Nerze czy Jeziorze Niepruszewskim. Mimo tego, politycy bardziej niż rozwiązaniem zagadki i likwidacją szkód, wolą zajmować się tym, co wychodzi im znacznie lepiej, czyli wzajemnymi oskarżeniami. Prawdziwa walka o środowisko zostaje zaś w gestii zwykłych Polaków.

Donald Tusk
19.08.2022 13:00 Donald Tusk nie odpuszcza ws. skażenia Odry, uderzył w PiS. "Ta władza robi wszystko, aby coś ukryć".

Donald Tusk ponownie uderzył w rząd Prawa i Sprawiedliwości zarzucając mu zaniedbania w sprawie afery związanej ze skażeniem Odry. Lider Platformy Obywatelskiej jest przekonany, że problem nie tylko zlekceważono, ale także wciąż wiele rzeczy próbuje się ukryć. Po lawinie oskarżeń, jakie padły na antenie TVN24, kolejna odpowiedź obozu władzy jest zapewne tylko kwestią czasu.Sprawa skażenia Odry mocno zaktywizowała polityków opozycji, a przede wszystkim ich lidera, Donalda Tuska. Były premier już od jakiegoś czasu żeruje na potyczkach rządzących, a tych ostatnio było pod dostatkiem. Potężna afera ekologiczna zdecydowanie dodała mu wiatru w żagle i pozwoliła wspiąć się na wyższy poziom uszczypliwości i krytyki.Oczywiście, sprawna ofensywa lidera PO spotkała się z błyskawiczną reakcją obozu władzy i państwowych mediów, które raczej nie mają wątpliwości, kto stoi za zanieczyszczeniem rzeki. Sprawa wygląda więc tak, że o aferze na Odrze nadal nie wiemy praktycznie nic, ale nie przeszkadza to w prowadzeniu politycznego ping-ponga, w którym Tusk chętnie uczestniczy.

"Wiadomości" TVP nie odpuszczają opozycji. Serwis pokazał materiał o "nieudacznikach"
18.08.2022 10:12 "Wiadomości" TVP nie odpuszczają opozycji. Serwis pokazał materiał o "nieudacznikach"

"Wiadomości" TVP w końcu dostrzegły gigantyczny problem, jakim jest skażenie Odry. Zrobiły to jednak w swoim jedynym i niepowtarzalnym stylu, okraszonym laurkami dla dzielnego i zaradnego rządu oraz mocnymi oskarżeniami wobec polityków Platformy Obywatelskiej. W środowym wydaniu serwisu opluwaniu politycznych oponentów poświęcono m.in. 4-minutowy materiał, w którym, ku zaskoczeniu, królował już nie tylko ulubiony bohater stacji, Donald Tusk. Zanim telewizja Jacka Kurskiego zorientowała się, że w Polsce mamy do czynienia z największą katastrofą ekologiczną ostatnich lat, trochę wody, i to niestety tej skażonej, w rzece upłynęło.Nic więc dziwnego, że TVP, której naczelną misją jest rzetelne informowanie o sprawach najważniejszych, próbuje nadrobić stracony czas i zasypuje widzów kolejnymi doniesieniami o Odrze.Te jednak nie ograniczają się do przekazywania istotnych komunikatów władz i służb oraz prezentowania wypowiedzi ekspertów i komentarzy opozycji, jak w przypadku konkurencyjnych stacji.Dbająca o swoją publiczność reżimowa telewizja jak zwykle idzie pod prąd i codziennie serwuje swoim widzom cenny bonus, jakim jest budowanie całej narracji wokół tragedii. Jak nie trudno się domyślić, jej głównymi postaciami są stający na wysokości zadania politycy obozu władzy, którym do pięt nie dorastają najwięksi "nieudacznicy", czyli reprezentanci opozycji.

Adam Niedzielski
18.08.2022 08:56 Skażenie Odry. Adam Niedzielski: "Nie ma informacji o wpływie na zdrowie ludzi"

Minister Zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny zabrał głos w sprawie skażenia Odry. W rozmowie z Polsat News potwierdził brak swojej wiedzy na temat tego, czy skażenie wpłynęło na zdrowie ludzi, aczkolwiek zapewnił, że służby na bieżąco monitorują sytuację, zwłaszcza w kąpieliskach. Jak zaznaczył, w badaniach wody pitnej "nie stwierdzono praktycznie żadnego przekroczenia".Sprawa skażenia Odry jeszcze przez długi czas nie będzie schodziła z agendy medialnej. Obecnie trwa nierówna walka z czasem nie tylko o to, by śnięte ryby nie przedostały się do Bałtyku, gdzie w wyniku tzw. zatrucia wtórnego może dojść do kontaktu wody z groźnymi bakteriami, ale przede wszystkim, by uratować to, co jeszcze nie zostało zdegradowane i znaleźć winnych.To ostatnie jest zadaniem wysoce trudnym, bo do końca nie wiadomo nawet, czy za tragedię odpowiada czynnik ludzki. Eksperci wskazują na możliwe również inne przyczyny, ale nie przeszkadza to rządzącym i przyjaznym im mediom w snuciu kuriozalnych teorii spiskowych.Walka polityczna już dawno przesłoniła zresztą naszym reprezentantom w parlamencie jeszcze jedną, być może najistotniejszą kwestię, czyli los Polaków. Wiele wskazuje na to, że przez dni ukrywano przed nami prawdę o czyhającym nieopodal niebezpieczeństwie, a później bardzo mozolnie zabierano się za ogłoszenie ratujących życie alertów.Teraz nagle głos w tej kwestii zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski, który podobnie jak jego rządowi koledzy i koleżanki, wysyła uspokajające sygnały. Wysyła, chociaż, jak sam przyznaje, w jego głowie obecnych jest wiele znaków zapytania.

Śnięte ryby w Odrze to tykająca bomba, naukowcy ostrzegają przed zatruciem wtórnym
17.08.2022 08:35 Skażenie na Odrze. Naukowcy alarmują o kolejnym zagrożeniu. Ujawniono wyniki badań śniętych ryb

Sytuacja na Odrze. Wydawało się, że gorzej być już nie może, ale naukowcy pracujący nad skażoną rzeką przekazali niepokojące wiadomości. - Zebrano już 200 ton śniętych ryb, ale to tylko ułamek masy, bo jej część zalega na dnie - ostrzegł prof. Piotr Parasiewicz. Właśnie ten fakt niesie ze sobą katastrofalny skutek. Naukowcy nie mają wątpliwości: to jeszcze nie koniec. Zatrucie wtórne majaczy już na horyzoncie.Paraliżujący widok setek tysięcy ryb tworzących taflę śmierci na Odrze to jedynie wstęp do tego, co czai się w głębinach. To, czego nie widać jest zdaniem naukowców z Instytutu Rybactwa Śródlądowego martwe ryby na dnie to teraz tykająca bomba.- Zastały widok martwych ryb jest przygnębiający. Śnięte ryby spływające z nurtem gromadzą się w zastoiskach - przekazał Instytut w specjalnym poście na Facebooku, gdzie udokumentowano skalę katastrofy. Truchła martwych ryb leżą także na dnie Odry. Naukowcy właśnie tego obawiają się obecnie najbardziej. - Ten proces doprowadzi do przyduchy, pojawienia się sinic oraz całej masy różnych śmiercionośnych bakterii - powiedział prof. Piotr Parasiewicz w rozmowie z portalem wp.pl.

pilne goniec
16.08.2022 15:47 Niemcy przebadali pierwsze próbki z Odry. Co wykryto w wodzie?

Agencja Ochrony Środowiska Brandenburgii przekazała wstępne informacje na temat wyników badań laboratoryjnych wody z Odry. Minister środowiska Brandenburgii poinformował, że w rzece nie wykryto wysokiego poziomu rtęci ani innego metalu.- Badania substancji odżywczych, które są jeszcze niepełne i nie zostały zakończone, nie pozwalają jeszcze na wskazanie pojedynczej przyczyny śmierci ryb w Odrze - przekazał rzecznik ministra środowiska Brandenburgii Sebastian Arnold.

Odra
16.08.2022 15:34 Już nie tylko Odra i Ner. W niemieckiej rzece znaleziono setki martwych ryb

Skażenie Odry nie jest jedyną katastrofą ekologiczną, z którą zmagają się mieszkańcy Niemiec. W ostatnich dniach wędkarze odkryli setki martwych ryb w rzece Saale w Saksonii-Anhalt. Jak podaje portal RND, masowe zgony zwierząt mają prawdopodobnie związek z awarią w jednym w zakładów przemysłowych.- Wędkarze odkryli setki martwych ryb w rzece Saale w pobliżu Bernburga w Saksonii-Anhalt. Związek wędkarzy Saksonii-Anhalt złożył w prokuraturze skargę na nieznane osoby - przekazał w oficjalnym oświadczeniu prezes związku.

Jacek Osuch może mówić o dużym szczęściu.
14.08.2022 16:59 Z Odry zostały wyłowione beczki z potencjalnie niebezpieczną substancją. W akcji służby

W miejscowości Czelin w powiecie gryfińskim w województwie zachodniopomorskim z Odry wyłowiono dwie beczki z niezidentyfikowaną substancją. Wiadomość została potwierdzona przez lokalnych policjantów. Na miejscu pracują strażacy.Na ten moment ani policja, ani straż pożarna, nie udzielają szczegółowszych informacji na temat potencjalnie niebezpiecznego znaleziska.

Skażenie Odry. Naczelny "ekspert" TVP zszokował widzów swoją teorią o katastrofie
14.08.2022 10:45 Skażenie Odry. Naczelny "ekspert" TVP zaskoczył widzów swoją teorią o katastrofie

Szok i niedowierzanie po emisji ostatniego "Salonu dziennikarskiego" w TVP Info. Zaproszony do studia kabareciarz Ryszard Makowski skonsternował widzów swoją tezą dotyczącą skażenia Odry, przedstawiając karkołomną teorię spiskową i popisując się wątpliwą wiedzą z zakresu dietetyki i chemii. Sekundował mu przy tym antyniemiecko nastawiony i bagatelizujący rozmiar katastrofy Miłosz Manasterski.TVP znów dała popis swojej ignorancji i zwyczajnej głupoty. Idąca w ślady polskiego rządu telewizja Jacka Kurskiego, najpierw długo nie poruszała tematu skażenia Odry, aby później zabierać się do niego jak pies do jeża, aż w końcu wypuściła prawdziwą bombę.Obmyślanie strategii, jak bez uszczerbku na nieskalanym wizerunku obozu władzy obejść się z aferą trwało na Woronicza długie dni i noce, jednak ostatecznie postawiono na stały schemat - obronę poprzez atak.Jednocześnie, sięgnięto też po stałych "ekspertów", którzy, jak wiadomo nie od dziś, znają się na wszystkim. Ci, w licznych wypowiedziach na antenie zaprezentowali zaledwie cząstkę swoich propagandowych możliwości, ale bank zdecydowanie rozbił gość "Salonu dziennikarskiego" Ryszard Makowski.

Śnięte ryby w Nerze. RCB rozesłało alert do mieszkańców woj. łódzkiego
14.08.2022 09:33 Śnięte ryby w Nerze. RCB rozesłało alert do mieszkańców woj. łódzkiego

Niepokojące doniesienia o odnalezieniu martwych ryb w rzece Ner. W związku z tragedią Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców powiatów łęczyckiego i poddębickiego w województwie łódzkim alerty dotyczące zagrożenia ekologicznego. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i analizowana przez służby.Zatrucie Odry nieznaną substancją jest bez wątpienia ogromną katastrofą dla całego ekosystemu. Codziennie z rzeki wyławiane są kolejne tony śniętych ryb i innych martwych zwierząt, nadal nie wiadomo jednak, co skaziło wodę i kto może stać za ekologiczną katastrofą.Skala skandalu jest wielka, bo nie dość, że przez wiele dni prawdę o tragedii ukrywano przed Polakami, to jeszcze teraz, gdy wszystko wyszło na jaw, służby ewidentnie nie panują nad sytuacją, a ta jest rozwojowa. Jak się bowiem okazuje, problem może dotyczyć nie tylko Odry, ale także i Neru.

Polska Niemcy
13.08.2022 21:45 Polsko-niemieckie spory na Odrze. Zamiast współpracy, wzajemne pretensje

W prasie niemieckiej dominuje pogląd, jakoby polski rząd świadomie nie poinformował strony niemieckiej o skażeniu na Odrze. Nie brakuje opinii sugerujących powołanie specjalnej komisji o charakterze europejskim do zbadania tej sprawy. Po stronie polskich władz możemy z kolei usłyszeć o niemieckiej dezinformacji i braku podjęcia właściwych kroków. Wzajemne nieporozumienia na pewno nie pomogą rozwiązać zaistniałego problemu.

Odra
13.08.2022 16:05 Najpierw Odra, teraz kolejna rzeka. Znaleziono setki martwych ryb

W wyniku znalezienia sporej ilości śniętych ryb w rzece Ner w województwie łódzkim, wojewoda Tobiasz Bocheński, zwołał specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego. Jak podano na konferencji prasowej sprawa dotyczy około 200 martwych osobników.

Ryby w Odrze
13.08.2022 08:44 Katastrofa ekologiczna na Odrze. Niebywałe, co wyłowiono ze skażonej rzeki. Polacy nie kryją zdziwienia

Katastrofa ekologiczna na Odrze to jeden z tematów, które od kilku dni nie schodzą z pierwszych stron gazet. Eksperci, jak również zwykli obywatele nie mają najmniejszych wątpliwości, że zatrucie rzeki będzie miało katastrofalne skutki na niebywałą skalę. Minister środowiska Brandenburgii - Axel Vogel potwierdził, że wykryto w niej rtęć. Ofiarą skażenia padają nie tylko ryby, ale również ssaki takie, jak bobry. Niewiarygodne, co wyłowiono ze skażonej rzeki. W piątek 12 sierpnia w niemieckich mediach pojawiły się niepokojące informacje, że Odra została skażona rtęcią. Jak można się domyślać, taki stan rzeczy jest szczególnie niebezpieczny dla mieszkańców rzeki, ale również ludzi, którzy chętnie spędzają swój wolny czas w jej okolicy. Informacja o obecności rtęci została potwierdzona przez ministra środowiska Brandenburgii, który w swojej wypowiedzi zaznaczył, że jest to dla Odry niezwykle mocny cios, po którym nie podniesie się przez wiele długich lat.