Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sankcje miażdżą Rosję. Minister Putina nie mógł dłużej ukrywać dramatycznej prawdy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.05.2022 09:47

Sankcje miażdżą Rosję. Minister Putina nie mógł dłużej ukrywać dramatycznej prawdy

Rosyjski minister zdradził prawdę o wpływie sankcji, ogromne problemy
(zdj. wykadrowane) SERGEI CHIRIKOV/AFP/East News

Pierwsze takie stanowisko rosyjskiego ministra od początku wojny w Ukrainie. Witalij Sawieliew, szef resortu transportu wprost oświadczył, że zachodnie sankcje "praktycznie zniszczyły całą logistykę" w kraju. Rosja sparaliżowana?

W czasie wizyty w obwodzie astrachańskim minister transportu Rosji postanowił ujawnić, że mimo wcześniejszych zapewnień Władimira Putina, zachodnie sankcje są mocno odczuwalne w kraju.

Witalij Sawieliew wskazał, że problemy są widoczne nie tylko na wyższych szczeblach instytucji państwowych. Minister potwierdził, że sankcje nakładane przez Zachód dotykają codziennego życia Rosjan. Problem dotyczy nawet... dostarczania paczek.

Sankcje przynoszą efekty, rosyjska logistyka praktycznie nie istnieje

Władimir Putin raczej nie będzie zadowolony ze szczerego wyznania swojego ministra. Witalij Sawieliew w czasie wizyty w obwodzie astrachańskim oświadczył, że wycofanie się zachodnich firm oraz nałożone sankcje przyniosły zakładane efekty.

- Sankcje nałożone dzisiaj na Rosję praktycznie zniszczyły całą logistykę w naszym kraju - powiedział rosyjski minister transportu w czasie oficjalnego wystąpienia.

Jeszcze niedawno były prezydent Dmitrij Miedwiediew przekonywał, że nakładane na Rosję zaowocują... pojawieniem się nowych epidemii. Witalij Sawieliew wypunktował jednak, że obecnie to jego resort musi zmagać się z ogromnym wyzwaniem.

Rosyjski minister transportu potwierdził, że konieczne jest natychmiastowe szukanie innych dróg dostarczania towarów. - Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania nowych korytarzy transportowych - przekazał Sawieliew.

Wypowiedź rosyjskie ministra potwierdziła zewnętrzne przypuszczenia na temat sytuacji kraju Władimira Putina. Informacje te potwierdzone zostały przez Ukrinform, która powołała się na wiadomości przekazywane przez rosyjski Interfax.

Nowe drogi transportu, Rosja cierpi na rozpętanej przez siebie wojnie

Narastające problemy gospodarcze, w tym te dotyczące zatrudnienia mieszkańców Moskwy, oraz rosnące straty rosyjskiej armii sprawiły, że eksperci alarmują, że pucz Władimira Putina już się zaczął.

Szczere słowa rosyjskiego ministra transportu wskazują, że na listę problemów prezydenta Rosji trafił kolejny punkt. Resort Sawieliew widzi szansę w skorzystaniu z międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe.

Jednym z jego cech jest to, że łączy astrachańskie porty nad Wołgą z Machaczkałem na Morzu Kaspijskim oraz portem Olja na kanale wołżańsko-kaspijskim. Problemy już teraz jednak są naprawdę dotkliwe.

Rosjanie mają problemy nawet z dostarczaniem paczek. Wojna w Ukrainie zaowocowała bowiem tym, że z kraju wycofało się szereg firm - w tym te zaspokajające transport i logistykę.

Mowa o takich międzynarodowych firmach, jak Maersk (największy na świecie przewoźnik kontenerowy), czy przewoźnicy FEdEx, UPS, MSC, Yang Ming, Hapag-Lloyd. Logistyczne łańcuchy Rosji cierpią również z powodu zamknięcia przestrzeli lotniczej dla rosyjskich samolotów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl