Goniec.pl
VYACHESLAV PROKOFYEV/AFP/East News

VYACHESLAV PROKOFYEV/AFP/East News

Putin przeprosił premiera Izraela za słowa Ławrowa. Ogromne zaskoczenie

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Premier Izraela Naftali Bennett przekazał, że prezydent Rosji Władimir Putin przeprosił za słowa rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który kilka dni temu stwierdził, że "Żydzi są największymi antysemitami", a "Adolf Hitler miał żydowskie pochodzenie". Izrael domagał się przeprosin od MSZ, ale w zamian otrzymał oświadczenie powielające tezy szefa resortu.

Nie tylko Izrael nie krył oburzenia słowami Siergieja Ławrowa. Jak już informowaliśmy, głos w tej sprawie zabrali także minister spraw zagranicznych Ukrainy i sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Zacharow

"Rzeźnik z Buczy" zgubił swój telefon na polu walki. Prawdę o jego oddziale poznał cały świat

CZYTAJ DALEJ

Putin przeprosił za słowa Ławrowa

Do przeprosin miało dojść w trakcie czwartkowej rozmowy telefonicznej, którą premier Izraela odbył z prezydentem Rosji. Naftali Bennett oznajmił, że przyjął przeprosiny od Władimira Putina i podziękował mu za wyjaśnienie stanowiska.

Szef izraelskiego rządu zdradził także, że poprosił rosyjskiego przywódcę o rozważenie przeprowadzenia ewakuacji z oblężonych zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. To miejsce stało się celem intensywnych ataków Rosjan w ostatnich dniach.

Naftali Bennett wskazał, że tę prośbę złożył po wcześniejszej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Władimir Putin miał obiecać, że korytarz do ewakuacji ludności zostanie zorganizowany.

Kontrowersyjne słowa Ławrowa i oświadczenie MSZ

Słowa, z które miał przeprosić Władimir Putin, padły w niedzielnym wywiadzie dla włoskiej telewizji Rete 4. Siergiej Ławrow został zapytany, jak Rosja może "denazyfikować" Ukrainę skoro na czele tego państwa stoi prezydent o korzeniach żydowskich.

- Według mnie Hitler też miał żydowską krew, więc to nic nie znaczy - przekonywał. Co więcej, szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził, że "największymi antysemitami są sami Żydzi".

THIBAULT CAMUS/AFP/East News

Ukraiński kontrwywiad: Rosja planuje zaatakować Mołdawię. Podano możliwy termin

CZYTAJ DALEJ

Izrael natychmiast zareagował na te stwierdzenia. Minister spraw zagranicznych Jair Lapid wskazał we wpisie na Twitterze, że "uwagi ministra spraw zagranicznych Ławrowa są zarówno niewybaczalnym i oburzającym oświadczeniem, jak i straszliwym błędem historycznym".

W trakcie rozmowy z izraelską telewizją szef resortu przyznał, że "oczekuje przeprosin". Do siedziby izraelskiego MSZ na "poważną rozmowę" został wezwany ambasador Rosji Anatoly Viktorov.

W reakcji na stanowisko Tel Avivu rosyjskie MSZ opublikowało oświadczenie. Zamiast przeprosić za słowa Siergieja Ławrowa, powtórzyło jego tezy. W niedzielnym komunikacie resort przekonywał, że żydowskie korzenie Wołodymyra Zełenskiego nie wykluczają, że Ukrainą kierują neonaziści.

"Antysemityzm w życiu codziennym i w polityce nie jest powstrzymywany, a wręcz przeciwnie - jest pielęgnowany [w Ukrainie - przyp. red.]", czytamy w oświadczeniu. Poza tym rosyjskie MSZ uważa, że wypowiedź Jaira Lapida była "antyhistoryczna" i "w dużej mierze wyjaśnia, dlaczego obecny rząd izraelski wspiera neonazistowski reżim w Kijowie".

Ławrow

Nikt miał nie wiedzieć. Znaleźli ukrywaną córkę Ławrowa, zdjęcia zwalają z nóg

W trakcie czwartkowej, propagandowej konferencji prasowej niesławą okrył się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teraz na jaw wychodzą szczegóły z jego życia prywatnego. Rosyjska dziennikarka śledcza Maria Pevchikh ujawniła na Twitterze informacje na temat pasierbicy Siergieja Ławrowa - Poliny Kovalevej. Kilknij DALEJ, aby zobaczyć, kim jest i w jakich luksusach żyje 26-latka. fot. Twitter/Maria Pevchikh, OZAN KOSE/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: interia.pl, goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Ultimatum Putina dla Łukaszenki. Rosyjski dyktator chce utopić Białoruś w swojej wojnie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Fatalny stan finansów polskich szpitali. Inflacja i koszty energii gwoździem do trumny

Czytaj więcej >
Wypadek na przejeździe

Wiadomości

Poranna tragedia na torach w Rykowisku, auto wjechało wprost pod rozpędzony pociąg. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >

Wiadomości

Senatorowi PiS odebrało mowę na pytanie o walkę rządu z inflacją. Kuriozalny wywiad hitem sieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kryzys nie dotknie duchownych? Rząd przeznaczy rekordową kwotę na Fundusz Kościelny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Początek października, a ceny prądu już ostro w górę. Internauta porównał rachunki za prąd z ostatnich miesięcy i złapał się za głowę

Czytaj więcej >