Goniec.pl
ANDREY BORODULIN/AFP/East News

ANDREY BORODULIN/AFP/East News

Sytuacja w zakładach Azowstal jest "krytyczna". Zastępca dowódcy pułku Azow apeluje: "Dajcie wynieść ciała"

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Swiatosław Pałamar - zastępca dowódcy pułku Azow, który broni zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, przyznał, że "sytuacja jest krytyczna", a "Rosjanie nie przestrzegają żadnych norm". Ponownie wezwał do ewakuacji ludności cywilnej i rannych żołnierzy. - Przeciwnik zabija ludzi na oczach całego świata - alarmował.

Całkowite zajęcie Mariupola ma być wykorzystane jako propagandowy chwyt z okazji Dnia Zwycięstwa (9 maja), kiedy ulicami zniszczonego miasta ma przejść defilada. Zastępca mera Mariupola Siergiej Orłow przyznał, że Rosjanie zachęcają Ukraińców do sprzątania miasta. - Płacą im za to jedzeniem - zdradził na antenie TVN24.

Zacharow

"Rzeźnik z Buczy" zgubił swój telefon na polu walki. Prawdę o jego oddziale poznał cały świat

CZYTAJ DALEJ

Zastępca dowódcy pułku Azow apeluje: "dajcie możliwość wyniesienia ciał"

Azowstal to ostatni bastion obrońców Mariupola. Bronią się tam pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Władze Mariupola wskazują, że na terenie zakładów metalurgicznych przebywają również setki cywilów, w tym 30 dzieci.

Po długich negocjacjach udało się utworzyć korytarze humanitarne, którymi ewakuowano część cywilów. W 71. dniu wojny w Ukrainie wojskowi ponownie zaapelowali o wypuszczenie pozostałych osób, w tym rannych żołnierzy.

- Dajcie możliwość wyniesienia ciał bojowników, żeby Ukraińcy mogli się pożegnać ze swoimi bohaterami - prosił zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar, cytowany przez agencję UNIAN.

Apelował też do społeczności międzynarodowej. - Zareagujcie we właściwy sposób na krytyczną sytuację, w której przeciwnik nie przestrzega żadnych norm etycznych, konwencji ani praw, i zabija ludzi na oczach całego świata, kierując się przekonaniem, że wszystko wolno, i bezkarnością - apelował.

MAXIM SHIPENKOV/AFP/EAST NEWS

Łukaszenka jest zaskoczony, że "operacja przeciąga się w czasie". Oskarżył Ukrainę, ostrzegł Zachód

CZYTAJ DALEJ

"Sytuacja jest krytyczna" a "żołnierze umierają w strasznych mękach"

Zdaniem zastępcy dowódcy pułku Azow sytuacja w kombinacie jest "krytyczna". Od prawie dwóch miesięcy nie trafiają tam żadne dostawy z zewnątrz.

W związku z tym obrońcom i cywilom zaczyna brakować nie tylko żywności, lecz także leków. Swiatosław Pałamar zaznaczył, że "ranni żołnierze umierają w strasznych mękach, ponieważ nie otrzymują odpowiedniej opieki lekarskiej".

W czwartek 5 maja władze Mariupola przekazały, że w trakcie walk o Azowstal zginęła psycholożka z pułku Azow Natalia Łuhowska. Nie ujawniono okoliczności jej śmierci.

Wicemer Mariupola: "schrony są celami"

W trakcie rozmowy na antenie TVN24 wicemer Mariupola Siergiej Orłow przyznał, że "Rosjanie doskonale wiedzą, w których schronach są cywile". Jest przekonany, że to właśnie w te miejsca celują żołnierze.

Z najnowszych szacunków władz lokalnych wynika, że w Mariupolu zostało około 100 tys. cywilów. - Te 100 tys. osób, które zostały, rozpalają ogniska, by ugotować jedzenie. [...] 21 tys. osób zginęło - przekazał zastępca mera.

Siergiej Orłow tłumaczył, że "miasto leży w ruinach" i brakuje już "wszystkiego". - Nie ma wody, kanalizacji, gazu czy elektryczności - wyjawił. Przejęcie kontroli nad Mariupolem to priorytet dla armii rosyjskiej, ponieważ dzięki temu będzie można utworzyć połączenie lądowe z zaanektowanym w 2014 r. Krymem.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >