Goniec.pl > Motoryzacja > Policja ma nową broń w walce z piratami. Czy „kwaśne mandaty” są skuteczne?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 13.05.2022 09:59

Policja ma nową broń w walce z piratami. Czy „kwaśne mandaty” są skuteczne?

Policja ma nową broń w walce z piratami. Czy „kwaśne mandaty” są skuteczne?
Policja.pl

W ramach akcji edukacyjnej dla dzieci w Kolnie funkcjonariusze badali prędkość przejeżdżających pojazdów. Kierowcy, którzy przestrzegali obowiązujących przepisów, w nagrodę otrzymywali jabłko. Zdecydowanie gorzej kończyli ci, którzy zdecydowali się na popełnianie wykroczeń.

Kierowcy, którzy przekroczyli prędkość, musieli „z uśmiechem na ustach zjeść kawałek cytryny otrzymany od dzieci".

To nie pierwsza taka akcja policji. We wrześniu 2021 roku funkcjonariusze z Pruszcza Gdańskiego zorganizowali podobną. Wówczas aktywista Jan Śpiewak skomentował to dosadnie, twierdząc, że „Polska to mem". Nie zabrakło też głosów, że podobne działania to „poniżanie munduru".

Policja.pl
Policja.pl

„Jabłko czy cytryna?” to wyjątkowa akcja policji przeprowadzana razem z dziećmi. W ramach niej kierowcy, którzy zostali przyłapani na łamaniu przepisów drogowych, dostawali wyjątkowe, bo „kwaśne mandaty".

Tym razem ta wyjątkowa akcja odbyła się na terenie województwa podlaskiego, w miejscowości Kolno. Okazją do jej przeprowadzenia był obchodzony niedawno Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Święto to ustanowiła Komisja Europejska, a jego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa na drodze i zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych.

Policja.pl
Policja.pl

Akcję „Jabłko czy cytryna?” w Kolnie przeprowadzili uczniowie z lokalnej Szkoły Podstawowej przy pomocy dzielnicowego oraz policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Zadaniem dzieci było sprawdzenie, czy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami.

Uczniowie mieli przy sobie słodkie jabłka oraz cytryny. Do tego wyposażeni byli również w tablice. Na jednej z nich widniał napis: "znaków nie przestrzegałeś, więc cytrynę dostałeś". Na drugiej zaś: „przepisów drogowych przestrzegałeś i dlatego jabłko otrzymałeś".

Policja nie informuje, ilu kierowców udało się przyłapać na złamaniu zasad, ale podkreśla, że byli tacy, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość, więc zostali ukarani „kwaśnymi mandatami".

Głównym celem akcji „Jabłko czy cytryna?” było zwrócenie uwagi kierujących na ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym oraz używanie pasów bezpieczeństwa - relacjonuje policja z Kolna.

Przypominamy kierowcom o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, bo "kwaśne" mandaty rozdają tylko dzieci! - ostrzegają policjanci

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: autokult.pl

Tagi: Motoryzacja