Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowe informacje ws. polskiej delegacji na pogrzeb Elżbiety II. Wiadomo już, kto na pewno zjawi się w Londynie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 11.09.2022 18:07

Nowe informacje ws. polskiej delegacji na pogrzeb Elżbiety II. Wiadomo już, kto na pewno zjawi się w Londynie

Pogrzeb Elżbiety II: nowe informacje na temat polskiej delegacji
ODD ANDERSEN/AFP/East News; ADRIAN DENNIS/AFP/East News

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Światło dzienne ujrzały nowe informacje na temat polskiej delegacji. Wśród najważniejszych polityków na świecie, którzy będą mieli możliwość pożegnania monarchini, znajdzie się Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhasuer-Dudą. Prezydencka para ma jednak problem, konieczne są istotne zmiany w planie.

Pogrzeb Elżbiety II zbliża się wielkimi krokami, a lista osób chętnych do uczestniczenia w ceremonii pogrzebowej stale się wydłuża. Władimir Putin (niezaproszony na pogrzeb królowej Wielkiej Brytanii) zapowiedział, że nie przyjedzie do Londynu, jednak Polska będzie miała szansę na uczestnictwo w historycznej uroczystości.

Pojawiły się nowe informacje na temat polskie delegacji wybierającej się na pogrzeb Elżbiety II. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej (BPM) Jakub Kumoch uchylił rąbka tajemnicy na ten temat w czasie wizyty w studia Polsat News.

Pogrzeb królowej Elżbiety II: Andrzej Duda i pierwsza dama polecą do Wielkiej Brytanii

Kto będzie reprezentował Polskę na pogrzebie królowej Elżbiety II? Nie ma wątpliwości, że do Londynu zawita sam prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Wiadomość na temat planów prezydenckiej pary przekazał Jakub Kumoch. - Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą będą obecni na pogrzebie królowej Elżbiety II - powiedział na antenie Polsat News szef BPM.

Okazuje się jednak, że śmierć Elżbiety II oraz dokładnie wyliczony dzień pogrzebu królowej Wielkie Brytanii to dla planów zapracowanego Andrzeja Dudy spory problem. Jakub Kumoch potwierdził, że najprawdopodobniej konieczne będą istotne zmiany.

Plan pobytu zostanie zmieniony, to już niemal pewne

Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę na pogrzebie Elżbiety II. Jakub Kumoch otwarcie wskazał, że nie ma innej opcji, by w składzie polskiej delegacji na ceremonię pogrzebową zabrakło prezydenta i pierwszej damy.

Niemniej prezydenccy doradcy mają nie lada orzech do zgryzienia. Konieczne są znaczne zmiany w dotychczasowym planie najbliższych dni. - Od początku było to jasne. Gdy tylko go poinformowałem o śmierci królowej, było jasne, że przebudowujemy cały program, że prezydent z małżonką, para prezydencka będą na pogrzebie - wyjaśnił Jakub Kumoch.

Roszada w rozkładzie jazdy Andrzeja Dudy nie jest drobnostką. W czasie, gdy odbywać ma się pogrzeb królowej Elżbiety II, para prezydencka przebywać miała na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Szef BPM nie pozostawił jednak wątpliwości, jakie wydarzenie będzie dla Andrzeja Dudy i pierwszej damy ważniejsze. Para prezydencka pojawi się na pogrzebie królowej Wielkiej Brytanii "nawet jeżeli to będzie wymagało przebudowy ich pobytu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ".

- To jest to rzecz, która jest w tym momencie absolutnie priorytetowa - stwierdził wprost Jakub Kumoch. - Będzie po prostu kolejna trudna, bardzo intensywna wizyta - ale będzie - dodał szef BPM.

Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II?

W zaledwie kilka godzin Pałac Buckingham wydał komunikat o złym stanie zdrowia królowej oraz zalecaniach lekarzy, a później podał do publicznej informacji wiadomość o śmierci Elżbiety II.

Czwartkowe wydarzenia odcisnęły piętno nie tylko na Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, każdy dzień i niemal godzina po śmierci królowej Elżbiety II zostały zaplanowane jeszcze w latach 60. Operacja London Bridge dokładnie opisuje co i kto ma robić w poszczególne dni po odejściu monarchini.

Kiedy odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II? Ostatnie pożegnanie monarchini zaplanowane zostało na poniedziałek 19 września na godzinę 11 miejscowego czasu (godzina 12 w Polsce). Król Karol III, książę William z żoną Kate oraz reszta rodziny królewskiej pożegna królową w Opactwie Westminsterskim w Londynie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radizoet.pl, polsatnews.pl