Goniec.pl
Pogrzeb Elżbiety II: nowe informacje na temat polskiej delegacji

ODD ANDERSEN/AFP/East News; ADRIAN DENNIS/AFP/East News

Nowe informacje ws. polskiej delegacji na pogrzeb Elżbiety II. Wiadomo już, kto na pewno zjawi się w Londynie

11 Września 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Światło dzienne ujrzały nowe informacje na temat polskiej delegacji. Wśród najważniejszych polityków na świecie, którzy będą mieli możliwość pożegnania monarchini, znajdzie się Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhasuer-Dudą. Prezydencka para ma jednak problem, konieczne są istotne zmiany w planie.

Pogrzeb Elżbiety II zbliża się wielkimi krokami, a lista osób chętnych do uczestniczenia w ceremonii pogrzebowej stale się wydłuża. Władimir Putin (niezaproszony na pogrzeb królowej Wielkiej Brytanii) zapowiedział, że nie przyjedzie do Londynu, jednak Polska będzie miała szansę na uczestnictwo w historycznej uroczystości.

król karol

Napięty grafik króla Karola III. Jeszcze przed pogrzebem Elżbiety II będzie musiał na chwilę opuścić Anglię

CZYTAJ DALEJ

Pojawiły się nowe informacje na temat polskie delegacji wybierającej się na pogrzeb Elżbiety II. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej (BPM) Jakub Kumoch uchylił rąbka tajemnicy na ten temat w czasie wizyty w studia Polsat News.

Pogrzeb królowej Elżbiety II: Andrzej Duda i pierwsza dama polecą do Wielkiej Brytanii

Kto będzie reprezentował Polskę na pogrzebie królowej Elżbiety II? Nie ma wątpliwości, że do Londynu zawita sam prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Wiadomość na temat planów prezydenckiej pary przekazał Jakub Kumoch. - Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą będą obecni na pogrzebie królowej Elżbiety II - powiedział na antenie Polsat News szef BPM.

Okazuje się jednak, że śmierć Elżbiety II oraz dokładnie wyliczony dzień pogrzebu królowej Wielkie Brytanii to dla planów zapracowanego Andrzeja Dudy spory problem. Jakub Kumoch potwierdził, że najprawdopodobniej konieczne będą istotne zmiany.

Plan pobytu zostanie zmieniony, to już niemal pewne

Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę na pogrzebie Elżbiety II. Jakub Kumoch otwarcie wskazał, że nie ma innej opcji, by w składzie polskiej delegacji na ceremonię pogrzebową zabrakło prezydenta i pierwszej damy.

Niemniej prezydenccy doradcy mają nie lada orzech do zgryzienia. Konieczne są znaczne zmiany w dotychczasowym planie najbliższych dni. - Od początku było to jasne. Gdy tylko go poinformowałem o śmierci królowej, było jasne, że przebudowujemy cały program, że prezydent z małżonką, para prezydencka będą na pogrzebie - wyjaśnił Jakub Kumoch.

Roszada w rozkładzie jazdy Andrzeja Dudy nie jest drobnostką. W czasie, gdy odbywać ma się pogrzeb królowej Elżbiety II, para prezydencka przebywać miała na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Szef BPM nie pozostawił jednak wątpliwości, jakie wydarzenie będzie dla Andrzeja Dudy i pierwszej damy ważniejsze. Para prezydencka pojawi się na pogrzebie królowej Wielkiej Brytanii "nawet jeżeli to będzie wymagało przebudowy ich pobytu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ".

meghan markle

Kobieta kompletnie zignorowała Meghan Markle. Nagranie sprzed zamku Windsor hitem sieci

CZYTAJ DALEJ

- To jest to rzecz, która jest w tym momencie absolutnie priorytetowa - stwierdził wprost Jakub Kumoch. - Będzie po prostu kolejna trudna, bardzo intensywna wizyta - ale będzie - dodał szef BPM.

Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II?

W zaledwie kilka godzin Pałac Buckingham wydał komunikat o złym stanie zdrowia królowej oraz zalecaniach lekarzy, a później podał do publicznej informacji wiadomość o śmierci Elżbiety II.

Czwartkowe wydarzenia odcisnęły piętno nie tylko na Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, każdy dzień i niemal godzina po śmierci królowej Elżbiety II zostały zaplanowane jeszcze w latach 60. Operacja London Bridge dokładnie opisuje co i kto ma robić w poszczególne dni po odejściu monarchini.

Kiedy odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II? Ostatnie pożegnanie monarchini zaplanowane zostało na poniedziałek 19 września na godzinę 11 miejscowego czasu (godzina 12 w Polsce). Król Karol III, książę William z żoną Kate oraz reszta rodziny królewskiej pożegna królową w Opactwie Westminsterskim w Londynie.

YouTube/Netflix; Rotten Tomatoes Classic Trailers; Monolith Films

Królowa Elżbieta była częstą bohaterką filmów i seriali. Tak przedstawiano ją na ekranie

Postać królowej Elżbiety wielokrotnie interpretowana była przez największe filmowe gwiazdy. Która z nich wypadła w tej roli najlepiej?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radizoet.pl, polsatnews.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polska. Obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet po studiach. Oto lista kierunków

Czytaj więcej >
AFP/EAST NEWS

Wiadomości

Jarosław Kaczyński gotowy na debatę z Donaldem Tuskiem. Stawia jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Mateusz Morawiecki dostał zaskakujące pytanie o Ziobrę. Jego odpowiedź zaskoczyła dziennikarzy

Czytaj więcej >
Twitter/pisorgpl

Wiadomości

Jarosław Kaczyński bezlitosny dla Niemiec. "Są nam winni, mają zapłacić"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wspólne wojsko Rosji i Białorusi przy granicy z Ukrainą. "Trwa gromadzenie wojsk”

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński krytykuje lekarzy i wskazuje na księży. "Trzeba coś z tym zrobić"

Czytaj więcej >