Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Pogrzeb

Pogrzeb

Pogrzeb – podstawowe informacje

Pogrzeb to zbiorcza nazwa wszystkich obrzędów rytualnych, poświęconych pochowaniu osoby zmarłej. W zależności od religii lub tradycji, pogrzeb może przybierać różne formy czy wymiary i składać się na niego mogą rozmaite, symboliczne zwyczaje. Ceremonia pogrzebowa może jednak nie tylko mieć charakter religijny, ale także świecki. W tym drugim przypadku jednak i tak znakomita większość zwyczajów wywodzi się z obrządków religijnych, właściwych dla kultury danego kraju.

Warto przy tym zaznaczyć, że pogrzeb (wbrew nazwie) nie musi odnosić się wyłącznie do pochowania zmarłego w ziemi na cmentarzu. Coraz popularniejsza na świecie jest kremacja zwłok, po której w trakcie pogrzebu dochodzi zazwyczaj do złożenia urny z prochami zmarłego w kolumbarium.

Ile kosztuje pogrzeb?

Koszty pogrzebu są dość duże i niestety z roku na rok stale rosną. Na koszt pogrzebu wpływa wiele czynników – cena trumny, kwatery na cmentarzu, przygotowania zwłok do pogrzebu i ich transport czy koszt nagrobka. Istotnym elementem ceremonii jest stypa, a więc uroczysty posiłek żegnający osobę zmarłą. W takiej sytuacji na koszt pogrzebu wpłynie również liczba zaproszonych uczestników (co koliduje z tradycją „zapraszania” na pogrzeb – co do zasady o pogrzebie należy wyłącznie poinformować).

Oblicza się, że koszt pogrzebu może wynieść od 7 000 złotych, do nawet 20 000 złotych. Osobom mniej zamożnym w wyraźny sposób może pomóc zasiłek pogrzebowy, wynoszący 4 000 złotych – wypłaca go ZUS. Istnieje duża szansa, że zasiłek pogrzebowy w roku 2024 zwiększy się do 6 450 złotych, lub nawet 8 000 złotych. Zapowiedział to w swoim programie obejmujący władzę Donald Tusk.

Jakie formalności do pogrzebu?

Pogrzeb to niestety także szereg formalności, które należy spełnić. Na szczęście osoby pozostające w żałobie rzadko kiedy muszą się o nie martwić. Wystarczy udać się do zakładu pogrzebowego, gdzie w zamian za uiszczenie opłaty zostaniemy szczegółowo poinstruowani co do dalszych kroków, przy czym większością z formalności (na przykład pozyskanie zasiłku pogrzebowego z ZUS) zajmie się właśnie zakład pogrzebowy.

W zakładzie pogrzebowym zostaniemy poproszeni o kartę zgonu, wystawioną przez lekarza który zgon stwierdził. Niezbędny będzie także dowód osobisty osoby zmarłej. Jako osoba organizująca pogrzeb będziemy jeszcze zobowiązani do wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego, skąd odbierzemy akt zgonu osoby zmarłej. Ostatnim krokiem może być udanie się do kancelarii parafialnej lub zarządu cmentarza, gdzie dopełnimy formalności składając kartę zgonu i akt zgonu.

Jak odbywa się pogrzeb?

W Polsce pogrzeb odbywa się w ramach trzech etapów. Nieodzownym elementem pogrzebu katolickiego jest oczywiście msza święta, stanowiąca pierwszy lub drugi etap ceremonii. Przed mszą lub po niej, w kaplicy wystawiane jest ciało osoby zmarłej, spoczywającej w trumnie – wówczas bliscy nieboszczka mogą się z nim pożegnać. Ostatnim z etapów jest odprowadzenie trumny z ciałem zmarłego na miejsce pochówku w ramach konduktu żałobnego i pochowanie go w ziemi.

W ramach zwyczajów pogrzebowych wymienić można także uroczyste złożenie kondolencji rodzinie zmarłego, czy posypanie opuszczanej trumny symboliczną garścią piachu.

Pokaż więcej

tomasz komenda
22.02.2024 19:25 Pogrzeb Tomasza Komendy. Rodzina ma jedną prośbę

Wiadomość o śmierci Tomasza Komendy wstrząsnęła wszystkimi, którzy znali jego smutną historię. Odszedł w wieku 46 lat, przy czym 18 z nich spędził w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnił. Mężczyzna chorował na nowotwór płuca. Jest bardzo prawdopodobne, że duża ilość osób przyjdzie pożegnać Komendę w czasie jego pogrzebu. Rodzina ma w związku z tym jedną prośbę.

Tomasz Komenda
22.02.2024 08:17 Brat Tomasza Komendy wyjawił szczegóły pogrzebu. Poruszający wpis

Tomasz Komenda nie żyje. Mężczyzna, który niewinnie spędził w więzieniu 18 lat swojego życia, zmarł w wieku 46 lat, o czym poinformował dziennikarz TVN, a także jego przyjaciel Grzegorz Głuszak. Po otrzymaniu tej smutnej wiadomości, media natychmiast zaczęły zastanawiać się, czy przyczyną śmierci Komendy był nowotwór, z którym walczył od jakiegoś czasu. Teraz brat zmarłego przerwał milczenie, wyjawił, jaka jest prawda i podał szczegóły dotyczące pogrzebu.

ksiądz znicze
17.02.2024 22:48 Pogrzeb 10-latka z Wawrowa. Poruszające słowa księdza

Tragedia z Wawrowa wstrząsnęła całą Polską. 10-letni chłopczyk właśnie miał wyruszyć na długo wyczekiwaną podróż w góry, gdy życie w jedną chwilę odebrał mu kierowca, który pod wpływem narkotyków wjechał w grupę szykująca się do wyjazdu. W sobotę odbył się pogrzeb chłopca. Ksiądz nawet nie krył emocji, jego słowa łamią serce.

cmentarz groby mężczyzna
16.02.2024 17:53 Grabarz ujawnił, co dzieje się z ciałem po dwóch latach w trumnie

Śmierć i to, co dzieje się po niej z ciałem to dla wielu z nas temat tabu. Przekonanie to stara się odczarować znany w mediach społecznościowych grabarz „Robas”. W swoich filmach mężczyzna dzieli się swoim doświadczeniem i pomaga ludziom oswoić się z tym, co czeka nas wszystkich. Niedawno jednak dostał od widza pytanie, na które odpowiedź może okazać się dla wielu za trudna.

pogrzeb
14.02.2024 20:13 Skandal na pogrzebie w Indiach. Zmarła nagle się obudziła

Niebywałe sceny rozegrały się podczas pogrzebu. Zrozpaczona rodzina żegnała 52-letnią kobietę, gdy stało się coś, co odjęło im mowę. Uznana za zmarłą 52-latka nagle otworzyła oczy. Szczegóły tej historii są wręcz niewiarygodne.

trumna
11.02.2024 21:08 Bliska osoba umarła w nocy? Nigdy nie rób jednej rzeczy

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny dużym szokiem. Mimo że każdy z nas będzie kiedyś musiał zmierzyć się z tragedią, niewiele osób wie, co zrobić, kiedy krewny umrze w domu. Konieczne będzie dopełnienie kilku formalności. Podpowiadamy.

cmentarz znicz
10.02.2024 16:13 Tragedia podczas pogrzebu. Przewrócił się i zmarł na cmentarzu

Tragedia na cmentarzu. Podczas ceremonii pogrzebowej zmarł 68-letni mężczyzna. Funkcjonariusze ujawnili kulisy zdarzenia. Co było przyczyną śmierci denata?

pogrzeb trumna ręce
30.01.2024 09:42 Będzie duży wzrost zasiłku pogrzebowego. Jest już projekt nowych przepisów

Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zapowiedział podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego. Wzrost ma wynosić więcej, niż zapowiadano wcześniej.

trumna
24.01.2024 21:05 Przed pogrzebem kobieta wstała z trumny. Poszła ugotować obiad

Seniorka złożona została do trumny, ale przed pogrzebem doszło do zdarzenia, o którym mówi cały świat. 95-letnia kobieta zamiast w mogile znaleziona została w kuchni. Rodzina była przerażona, ale sama niedoszła denatka ujawniła, że zwyczajnie… była strasznie głodna.

ksiadz duchowny pogrzeb trumna
18.01.2024 14:03 Bliscy pożegnali zmarłego ks Isakowicza-Zaleskiego. W ich gronie znany polityk

W Radwanowicach pod Krakowem przyjaciele żegnają księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Na 18 stycznia zaplanowano drugą część pogrzebu i pochówek cenionego duchownego. Po mszy w kościele w Radwanowicach ksiądz Isakowicz-Zaleski spocznie na cmentarzu w Rudawie. Wśród osób, które żegnają na miejscu zasłużonego księdza jest także znany polityk.

trumna pogrzeb ręce
18.01.2024 11:27 Ile kosztuje pogrzeb w Polsce? Właściciel zakładu pogrzebowego wyjawił prawdę. Mocne słowa

Ministerstwo rodziny ma pracować nad zmianami w zasiłku pogrzebowym. Na te czeka jeden z właścicieli zakładu pogrzebowego, zauważając kilka mankamentów obecnej pomocy świadczonej przez państwo. „Zapomoga, jaką obecnie wypłaca państwo, praktycznie nie wystarczy na pochowanie bliskiej osoby”.

trumny samochód
11.01.2024 12:24 Pracownik krematorium ujawnił, co odkrywa podczas palenia zwłok. Zdumiewające fakty

Proces kremacji nie jest powszechnie znany, co skutkuje pojawianiem się wielu mitów. Jedną z nieprawdziwym informacji jest to, że podpala się wówczas trumnę z ciałem, albo że jest ono wkładane jest do wielkiego pieca. Zaskakujące może być z kolei, że w trakcie spalenie zwłok można odkryć, na co przewlekłe chorował nieboszczyk.

trumna
22.12.2023 14:14 Niewiarygodne sceny na pogrzebie. W trumnie, zamiast dziecka, była lalka

Niewiarygodne sceny na pogrzebie w Panamie. Podczas uroczystości odkryto, że w trumnie zamiast dziecka leży zwykła lalka. W sprawie już wszczęte zostało dochodzenie, ukierunkowane na oszustwo, którego miała dopuścić się matka noworodka. Kobieta najprawdopodobniej wywiozła córkę do swoich rodziców, ukrywając je przed jego biologicznym ojcem.

Elżbieta Sommer
19.12.2023 18:14 Niezwykły pogrzeb pogodynki TVP Elżbiety Sommer. Nie było trumny

We wtorek 19 grudnia w Warszawie najbliżsi pożegnali legendarną pogodynkę TVP – Elżbietę Sommer. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Starych Powązkach. Słynna "Pani Chmurka", jak nazywana była Elżbieta Sommer, zmarła 7 grudnia 2023 r. w wieku 87 lat.

Pogrzeb
14.12.2023 15:40 Kościół wprowadza ważne zmiany dotyczące pogrzebów. Zatwierdził je papież Franciszek

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary ogłosiła we wtorek ważne zmiany dotyczące pochówku zmarłych. Dokument określający nowe postanowienia został zatwierdzony przez papieża Franciszka oraz prefekta dykasterii kardynała Victora Manuela Fernandeza.

policjanci z Wrocławia
08.12.2023 16:41 Ostatnia droga policjantów z Wrocławia. Zostaną pożegnani z wielkimi honorami, przekazano szczegóły

Wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość pogrzebowa tragicznie zmarłych policjantów z Wrocławia, którzy zginęli zastrzeleni przez Maksymiliana F. O szczegółach poinformował asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Natalia z Andrychowa cmentarz
06.12.2023 11:21 Pogrzeb 14-letniej Natalii z Andrychowa. Dziewczynka spoczęła w symbolicznym miejscu

Śmierć 14-letniej Natalii z Andrychowa jeszcze długo nie będzie dawała spokoju wielu osobom poruszonym jej tragiczną historią. Dziewczynka spoczęła już na cmentarzu w rodzinnym grobie, ale rany, jakie spowodowało jej odejście, tak szybko się nie zabliźnią. Jak wiadomo, dramat jest o tyle wielki, że rodzina nastolatki zaledwie kilka lat temu doświadczyła innej, ogromnej tragedii. Właśnie dlatego Natalkę pochowano tuż obok jej zmarłej przedwcześnie mamy.

znicze grób
05.12.2023 16:20 Burza wokół pogrzebu 14-letniej Natalii. Wielu Polaków zniesmaczonych

Pogrzeb 14-letniej Natalii z Andrychowa transmitowany na żywo w TVN24. Po przekazaniu tej wiadomości zawrzało. Stacja dodała, że uroczystości pogrzebowe nadane są w telewizji za zgoda rodziny zmarłej nastolatki, jednak nie zmniejszyło to skali oburzenia. - Niesłychana nieprzyzwoitość - czytamy w jednym z komentarzy.

Pogrzeb
05.12.2023 14:25 Pogrzeb 14-letniej Natalii z Andrychowa. Ksiądz zwrócił się do ojca dziewczynki

Śmierć 14-letniej Natalki z Andrychowa wstrząsnęła całą Polską. Dziewczynka spędziła na mrozie kilka godzin. Nikt z przechodniów nie zainteresował się jej losem. 14-latka zmarła w szpitalu. We wtorek 5 grudnia odbył się pogrzeb dziewczynki. Podczas ceremonii ze strony księdza padły wzruszające słowa. 

urna cmentarz
29.11.2023 10:23 Grabarz wyjawił, co się dzieje z prochami po kremacji. Niewiele osób o tym wiedziało

Branża funeralna kryje w sobie mnóstwo tajemnic. I choć temat śmierci nie należy do najprzyjemniejszych, coraz więcej osób chce wiedzieć, jak wyglądają praktyki związane z pochówkiem zmarłych. Ich arkana odkrywa na TikToku grabarz Robert, który ostatnio wypowiedział się na temat procedury kremacji. Mężczyzna wyjawił m.in. co dzieje się z prochami naszych bliskich. Internauci mogli być w lekkim szoku.

Lech Wałęsa
28.11.2023 08:16 Lech Wałęsa wprost o własnym pogrzebie. Były prezydent ma specjalne życzenie

Lech Wałęsa w poniedziałek 27 listopada był gościem podcastu Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego. Były prezydent w długiej rozmowie poruszył nawet temat swojego pogrzebu. Wałęsa zdradził, jak chciałby zostać pochowany, a nawet, w co chciałby być ubrany podczas ostatniej drogi. Polityk ma sprecyzowane plany.

strażacy ksiądz
24.11.2023 14:46 Tragiczny pożar na plebanii. Badania DNA potwierdziły najgorsze, nie żyje ksiądz

Tragiczny pożar na plebanii parafii św. Mikołaja w Kozłowie na Śląsku miał miejsce w październiku, ale dopiero teraz śledczy zyskali pewność. Diecezja potwierdziła, że ludzkie szczątki znalezione w pogorzelisku należą do księdza Andrzeja Wandzla. Jest komunikat ws. pogrzebu.

cmentarz
23.11.2023 19:15 Duże zmiany w pogrzebach w Polsce. Biskupi właśnie zadecydowali

Rewolucja w pogrzebach z urną staje się faktem. Uczestniczący w 396. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze hierarchowie opracowali uzupełnienie przepisów dotyczących właśnie takich pochówków. Zmiany mają dotyczyć trzech konkretnych obszarów. Co oznaczają one dla wiernych?

Hanna Gucwińska świeczki
22.11.2023 16:21 Poruszające sceny na pogrzebie Hanny Gucwińskiej. Ksiądz zdecydował się na osobiste słowa

Pogrzeb Hanny Gucwińskiej zgromadził w kościele we Wrocławiu tłumy. Żona Antoniego Gucwińskiego zmarła w wieku 91 lat. W środę 22 listopada pożegnano legendę tworzącą program “Z kamerą wśród zwierząt”. Nad urną nie zabrakło poruszających słów oraz wspomnień tworzonych przez miłośniczkę zwierząt.

cmentarz
22.11.2023 11:13 Ważne zmiany w pogrzebach. Biskupi właśnie podjęli decyzję

Podczas 396. zebrania plenarnego Komisji Episkopatu Polski biskupi wzięli pod lupę przepisy dotyczące pogrzebów z urną. Wprowadzono aż trzy bardzo istotne zmiany w przepisach dotyczących takich pochówków. Już niebawem wejdą one w życie.

ksiądz znicze
19.11.2023 11:14 W ten pogrzebowy zabobon wciąż wierzy wiele osób. Kapłan obalił panujący mit

Ksiądz Piotr Jarosiewicz opublikował w sieci nowy film, który z miejsca stał się hitem. Kapłan odniósł się w nim do kolejnego pogrzebowego przesądu, w który wierzy wiele osób. Tym razem jedna z jego obserwatorek chciała dowiedzieć się, czy w dniu pogrzebu można zapalić zmarłemu znicz. Popularny na TikToku duchowny pospieszył z odpowiedzią.

ksiądz Anita Werner
17.11.2023 11:36 Niewiarygodne sceny w "Faktach" TVN. Pijany ksiądz odprawiał pogrzeb niemowlęcia, trudno uwierzyć, co powiedzieli im wierni

Pijany ksiądz odprawił pogrzeb noworodka, ale nie wszyscy parafianie potępiają jego zachowanie. Fakty TVN dotarły do wiernych, którzy stają w obronie swojego proboszcza. - Troszkę miał coś wypite, wiem. Każdy ma jakąś słabość - powiedziała jedna z kobiet reporterowi Faktów. Nie była odosobniona w swoim poglądzie.

Grzegorz Borys
16.11.2023 21:36 Wyciekły zdjęcia z tajemnego pogrzebu Grzegorza Borysa. Spoczął z dala od syna

W czwartek 16 listopada na cmentarzu w Gdyni odbył się pogrzeb Grzegorza Borysa – mężczyzny podejrzewanego o zamordowanie swojego 6-letniego syna Aleksandra. Uroczystość była bardzo skromna. Towarzyszyła jej zaledwie garstka najbliższych.