Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Królowa Elżbieta II nie żyje. Koniec pewnej epoki
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 08.09.2022 19:33

Królowa Elżbieta II nie żyje. Koniec pewnej epoki

Elżbieta II nie żyje. Królowa miała 96 lat.
commons.wikimedia.org

Królowa Elżbieta II nie żyje. W wydanym oświadczeniu, Pałac Buckingham poinformował o śmierci monarchini, która zasiadała na tronie przez 70 lat. Pogrzeb królowej odbędzie się za dziesięć dni. Kondolencje płyną z całego świata.

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. W czwartek Pałac Buckingham opublikował informację, iż stan zdrowia królowej stał się na tyle poważny, iż lekarze rekomendują stałą  opiekę medyczną.

Śmierć Elżbiety II to koniec ważnej epoki w historii Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy są zdruzgotani komunikatem Pałacu Buckingham o odejściu ukochanej królowej.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini urodziła się 21 kwietnia 1926 r. Zmarła 8 września 2022 r. w wieku 96 lat. Niecały rok wcześniej rodzina królewska przeżywała stratę księcia Filipa. Ukochany mąż królowej Elżbiety zmarł 9 kwietnia 2021 r. w wieku 99 lat.

W ostatnich chwilach życia Elżbiety II towarzyszyli jej najbliżsi członkowie rodziny królewskiej. Do szkockiego zamku w czwartek 8 września tłumnie ruszyli nie tylko książę Karol z żoną księżną Camillą oraz drugi w kolejce do tronu książę William z żoną Kate. Córka Elżbiety II, księżniczka Anna również stanęła przy łożu królowej.

O pogarszającym się stanie zdrowia królowej pałac informował już wcześniej w wydawanych komunikatach. BBC oraz agencja AFP zwracały uwagę, że wydanie komunikatu o złym stanie zdrowia Elżbiety II to spora zmiana w dotychczasowej taktyce Pałacu Buckingham.

- Fakt, że Pałac Buckingham uznał za konieczne wydanie oświadczenia, oraz to, że członkowie rodziny tam podróżują, mówi wszystko. Jak powiedziała premier, cały kraj jest głęboko zaniepokojony i myślę, że musimy założyć, że są ku temu powody. W ciągu ostatnich miesięcy stan zdrowia królowej ulegał stopniowemu pogorszeniu. Najwyraźniej w ciągu ostatnich 24 do 48 godzin lekarze stali się bardziej zaniepokojeni - wyjaśniał Nicholas Witchell, królewski korespondent BBC News.

Brytyjczycy do końca wierzyli, że Elżbieta II wyzdrowieje

- Mamy nadzieję, że stan zdrowia królowej szybko się poprawi - mówiły Sue i Andy Alderman z Somerset w rozmowie z BBC. Kobiety po wiadomości o problemach ze zdrowiem Elżbiety II ruszyły pod Pałac Buckingham. Pod bramami dworu pojawiły się prawdziwe tłumy. Niestety nie uchroniło to od najgorszego scenariusza. Elżbieta II zmarła.

- Jest jedyną królową, jaką mieliśmy. Całe moje życie. To taka urocza dama. To taki szok - dodawały w rozmowie z BBC Pam Fleming i Kim Tierney z Australii poruszone wiadomością o Elżbiecie II.

Królowa przebywała w rezydencji w Balmoral, do której natychmiast przybyli wszyscy najważniejsi członkowie rodziny monarszej. Jej dzieci: księżna Anna, książę Andrzej, książę Edward i pierwszy w kolejce do korony książę Karol, któremu towarzyszyła małżonka. Do Szkocji udali się również książęta William i Harry, którzy odwołali wszelkie dotychczasowe sprawy na później.

Elżbieta II zmieniła oblicze Wielkiej Brytanii

Królowa zasiadała na tronie przez ponad 70 lat, a jej śmierć to niewątpliwie koniec pewnej epoki. Urodzona w czasach wielkich przemian społecznych po I wojnie światowej, przeżyła tę drugą z 1939 r., już jako królowa od 1952 r. była świadkiem działań kolejnych premierów Wielkiej Brytanii z Margaret Thatcher na czele. Jej osoba wydaje się być ostatnią z wielkich postaci XX wieku.

6 września królowa spotkała się z Liz Truss, która zajęła miejsce Borisa Johnsona. Elżbieta II powierzyła nowej premierce stworzenie rządu. Trzy dni później potwierdzono, że monarchini nie będzie mogła zapoznać się z ministrami.

Co ciekawe, już w latach 60. przygotowano specjalne procedury na wypadek śmierci Elżbiety II. W operacji "London Bridge" dokładnie rozpisane zostało kto oraz kiedy dowie się o odejściu monarchini. Zaplanowano także 10 dni od śmierci do pogrzebu Elżbiety II.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, bbc

Tagi: