Goniec.pl
commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

Królowa Elżbieta II nie żyje. Koniec pewnej epoki

8 Września 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Królowa Elżbieta II nie żyje. W wydanym oświadczeniu, Pałac Buckingham poinformował o śmierci monarchini, która zasiadała na tronie przez 70 lat. Pogrzeb królowej odbędzie się za dziesięć dni. Kondolencje płyną z całego świata.

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. W czwartek Pałac Buckingham opublikował informację, iż stan zdrowia królowej stał się na tyle poważny, iż lekarze rekomendują stałą  opiekę medyczną.

Śmierć Elżbiety II rozpocznie operację "London Bridge"

Co stanie się po śmierci królowej Elżbiety II? Od razu w życie wejdzie operacja "London Bridge"

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Elżbiety II to koniec ważnej epoki w historii Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy są zdruzgotani komunikatem Pałacu Buckingham o odejściu ukochanej królowej.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini urodziła się 21 kwietnia 1926 r. Zmarła 8 września 2022 r. w wieku 96 lat. Niecały rok wcześniej rodzina królewska przeżywała stratę księcia Filipa. Ukochany mąż królowej Elżbiety zmarł 9 kwietnia 2021 r. w wieku 99 lat.

W ostatnich chwilach życia Elżbiety II towarzyszyli jej najbliżsi członkowie rodziny królewskiej. Do szkockiego zamku w czwartek 8 września tłumnie ruszyli nie tylko książę Karol z żoną księżną Camillą oraz drugi w kolejce do tronu książę William z żoną Kate. Córka Elżbiety II, księżniczka Anna również stanęła przy łożu królowej.

O pogarszającym się stanie zdrowia królowej pałac informował już wcześniej w wydawanych komunikatach. BBC oraz agencja AFP zwracały uwagę, że wydanie komunikatu o złym stanie zdrowia Elżbiety II to spora zmiana w dotychczasowej taktyce Pałacu Buckingham.

- Fakt, że Pałac Buckingham uznał za konieczne wydanie oświadczenia, oraz to, że członkowie rodziny tam podróżują, mówi wszystko. Jak powiedziała premier, cały kraj jest głęboko zaniepokojony i myślę, że musimy założyć, że są ku temu powody. W ciągu ostatnich miesięcy stan zdrowia królowej ulegał stopniowemu pogorszeniu. Najwyraźniej w ciągu ostatnich 24 do 48 godzin lekarze stali się bardziej zaniepokojeni - wyjaśniał Nicholas Witchell, królewski korespondent BBC News.

Brytyjczycy do końca wierzyli, że Elżbieta II wyzdrowieje

- Mamy nadzieję, że stan zdrowia królowej szybko się poprawi - mówiły Sue i Andy Alderman z Somerset w rozmowie z BBC. Kobiety po wiadomości o problemach ze zdrowiem Elżbiety II ruszyły pod Pałac Buckingham. Pod bramami dworu pojawiły się prawdziwe tłumy. Niestety nie uchroniło to od najgorszego scenariusza. Elżbieta II zmarła.

- Jest jedyną królową, jaką mieliśmy. Całe moje życie. To taka urocza dama. To taki szok - dodawały w rozmowie z BBC Pam Fleming i Kim Tierney z Australii poruszone wiadomością o Elżbiecie II.

Królowa przebywała w rezydencji w Balmoral, do której natychmiast przybyli wszyscy najważniejsi członkowie rodziny monarszej. Jej dzieci: księżna Anna, książę Andrzej, książę Edward i pierwszy w kolejce do korony książę Karol, któremu towarzyszyła małżonka. Do Szkocji udali się również książęta William i Harry, którzy odwołali wszelkie dotychczasowe sprawy na później.

Elżbieta II zmieniła oblicze Wielkiej Brytanii

Królowa zasiadała na tronie przez ponad 70 lat, a jej śmierć to niewątpliwie koniec pewnej epoki. Urodzona w czasach wielkich przemian społecznych po I wojnie światowej, przeżyła tę drugą z 1939 r., już jako królowa od 1952 r. była świadkiem działań kolejnych premierów Wielkiej Brytanii z Margaret Thatcher na czele. Jej osoba wydaje się być ostatnią z wielkich postaci XX wieku.

6 września królowa spotkała się z Liz Truss, która zajęła miejsce Borisa Johnsona. Elżbieta II powierzyła nowej premierce stworzenie rządu. Trzy dni później potwierdzono, że monarchini nie będzie mogła zapoznać się z ministrami.

Co ciekawe, już w latach 60. przygotowano specjalne procedury na wypadek śmierci Elżbiety II. W operacji "London Bridge" dokładnie rozpisane zostało kto oraz kiedy dowie się o odejściu monarchini. Zaplanowano także 10 dni od śmierci do pogrzebu Elżbiety II.

Rex Features/East News

Ujawniono, jakie majątki zgromadzili członkowie rodziny królewskiej. Kwoty przyprawiają o zawrót głowy

Brytyjska rodzina królewska w Wielkiej Brytanii pełni funkcję przede wszystkim reprezentacyjną - w zamian mogą prowadzić dostatnie życie i cieszyć się tytułami. Eksperci oszacowali majątki najbliższych członków rodziny Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, bbc


Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

pożar Francja

Wiadomości

Tragiczny pożar odebrał życie matce i jej siedmiorgu dzieciom. Gaszenie trwało całą noc

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Ogromna tragedia w Dobroszycach. W akcji śmigłowiec LPR

Wiadomości

Nie żyje sześciomiesięczne dziecko. Sprawą zajmują się śledczy

Czytaj więcej >
trzęsienie ziemi, fot. MAHMUT BOZARSLAN/AFP/East News

Wiadomości

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Kataklizm pochłonął setki ofiar

Czytaj więcej >
ks Sebastian Picura kazanie

Wiadomości

Zakładasz to na szyję? Ksiądz nie ma wątpliwości co do konsekwencji: "To grzech"

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Małżeństwo seniorów pojechało na poranną mszę. Nie żyją

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Warszawa: Dachowało auto. Służby nie znalazły kierowcy, bo poszedł do pracy

Czytaj więcej >