Goniec.pl
Śmierć Elżbiety II rozpocznie operację "London Bridge"

FRANK AUGSTEIN/AFP/East News

Co stanie się po śmierci królowej Elżbiety II? Od razu w życie wejdzie operacja "London Bridge"

8 Września 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Śmierć królowej Elżbiety II jest scenariuszem, na który brytyjski dwór jest przygotowany. Od lat 60. istnieje dokument opisujący plan operacji "London Bridge". Procedura rozpisana jest na dni, a niektóre z planów opatrzone są dopiskiem "ma wyglądać spontanicznie". W ostatnim czasie operacja "London Bridge" została zaktualizowana o kluczowe kwestie.

W czwartek z letniej rezydencji Elżbiety II dotarła wiadomość, że stan zdrowia królowej Wielkiej Brytanii nie jest najlepszy. Poranna wizyta lekarzy zakończyła się wydaniem przez Pałac Buckingham oficjalnego oświadczenia.

pilne goniec

Stan zdrowia Elżbiety II jest coraz gorszy. Pałac Buckingham wydał oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

- Lekarze królowej są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Królewskiej Mości i zalecili jej pozostanie pod nadzorem medycznym - czytamy w komunikacie brytyjskiego dworu. Najważniejsze osoby w Wielkiej Brytanii wiedzą, co stanie się w przypadku dalszego pogarszania się stanu Elżbiety II i śmierci królowej. Operacja "London Bridge" już niedługo stanie się faktem?

Elżbieta II umrze, a w życie wchodzi operacja "London Bridge"

Elżbieta II obchodziła w tym roku 70. rocznicę wstąpienia na brytyjski tron. Od początku wiadome było jednak, że pewnego dnia, jej miejsce zajmie książę Karol, a następnie wnuk królowej, książę William.

Operacja "London Bridge" to coś, co jeszcze do niedawna objęte było ścisłą tajemnicą. Mimo iż procedury na wypadek śmierci królowej Elżbiety II były gotowe już. latach 60., to dopiero we wrześniu 2021 r. dziennikarze dotarli do treści dokumentu.

Wiemy, co stanie się po śmierci królowej Elżbiety II. Brytyjski dwór ma gotowy plan rozpisany na dni. "London Bridge" zakłada, że po wydaniu przez królową Wielkiej Brytanii ostatniego tchnienia pierwszą osobą spoza rodziny, która dowie się o śmieci Elżbiety II będzie premierka.

Prywatny sekretarz królowej Elżbiety II zadzwoni do szefowej rządu. Niejasne zostaje to, czy użyje hasła "London Bridge został opuszczony", który w procedurze został ustalony jako oficjalny szyfr na śmierć monarchini.

Telefon ten rozpocznie lawinę działań. Z Downing Street, gdzie mieści się siedziba premierów brytyjskich rządów, wysłany zostanie specjalny mail. - Drodzy koledzy, ze smutkiem informuję o śmierci Jej Wysokości Królowej - przeczytają wszyscy ministrowie oraz pracownicy rządu Wielkiej Brytanii.

Co po śmierci Elżbiety II?

"London Bridge" jest rozpisany bardzo szczegółowo. Brytyjczycy i świat dowiedzą się o śmierci królowej Elżbiety II od państwowej agencja PA Media. Kolejnym krokiem będzie opuszczenie do połowy masztu flag. Procedura jest bardzo dokładna, gdyż flagi mają zostać opuszczone w ciągu 10 minut od podania oficjalnej wiadomości o śmierci monarchini.

Po odejściu ikony Wielkiej Brytanii i głowy królestwa to nie książę Karol, jako pierwszy publicznie zabierze głos. "London Bridge" zakłada, że to szefowa rządu zwróci się w tej trudnej godzinie do rodaków. Później premierka spotka się z księciem Karolem.

Kolejnym krokiem będzie zebranie się premierki, następcy tronu oraz wysokimi rangą doradców do katedry św. Pawła. Co ciekawe, ta część procedury operacji "London Bridge" ma adnotację, że spotkanie w katedrze ma wyglądać "spontanicznie".

Po tym punkcie głos zabierze książę Karol, który zajmie miejsce Elżbiety II na brytyjskim tronie. Gotowy od dawna plan operacji "London Bridge" został niedawno zaktualizowany o elementy, które w latach 60. wydawały się sci-fi.

Po przemówieniu następcy Elżbiety II dojdzie do "blackout-u" stron internetowych rodziny królewskiej. Opublikowane zostanie jedynie krótkie oświadczenie o tym, że Elżbieta II nie żyje. Rządowe strony Wielkiej Brytanii także przyodzieją się w czerń. Każdy nowy wpis będzie musiał uzyskać specjalną zgodę na publikacje szefa departamentu komunikacji rządu.

jolanta kwasniewska

Jolanta Kwaśniewska wspomina wizytę Elżbiety II w Polsce. "Byliśmy przerażeni"

CZYTAJ DALEJ

D-Day: wojskowa terminologia w przypadku śmierci Elżbiety II

Każdy dzień po śmierci Elżbiety II nosi specjalną nazwę. W operacji "London Bridge" wykorzystano wojskową terminologię. Dzień, gdy królowa Wielkiej Brytanii umrze, będzie wewnętrznie nazywany "D-Day". Każdy kolejny dzień to D-Day+1, D-Day+2, D-Day+3 i tak dalej, aż do 10 dnia po śmierci Elżbiety II.

D-Day+10 to dzień, gdy dojdzie do pogrzebu królowej. Ogłoszona zostanie wtedy żałoba narodowa, ale Brytyjczycy nie otrzymają dodatkowego dnia wolnego na opłakiwanie odejścia Elżbiety II.

Gdyby królowa zmarła w letniej rezydencji w Balmoral w Szkocji to drugiego dnia trumna z jej ciałem zostałaby - zgodnie z planem operacji "London Bridge" - przewieziona do Pałacu Buckingham.

W D-Day+3 następca tronu będzie musiał rzucić się w wir obowiązków i rozpocząć objazd kraju oraz spotkania z władzami Irlandii Północnej, Walii i Szkocji. D-Day+5 to dzień, gdy trumna z ciałem Elżbiety II ma trafić do Westminster. "Londynu Bridge" zakłada, że odbędzie się procesja wojskowa. Szacunki wskazują, że w ostatnim pożegnaniu królowej ma wziąć udział nawet około milion osób.

Od D-Day+6 do D-Day+9 rodacy i goście będą mogli pożegnać się z Elżbietą II. Trumna będzie bowiem w te dni wystawiona na widok publiczny przez 23 godziny na dobę. Niektóre VIP-y otrzymają specjalne wejściówki.

D-Day+10 to dzień pogrzebu Elżbiety II. Dziesiątego dnia po śmierci królowej trumna z jej ciałem wniesiona zostanie do Westminster Abbey i po dwóch minutach ciszy rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Królowa Elżbieta II spocznie obok ukochanego męża księcia Filipa w Zamku Windsor.

Rex Features/East News

Ujawniono, jakie majątki zgromadzili członkowie rodziny królewskiej. Kwoty przyprawiają o zawrót głowy

Brytyjska rodzina królewska w Wielkiej Brytanii pełni funkcję przede wszystkim reprezentacyjną - w zamian mogą prowadzić dostatnie życie i cieszyć się tytułami. Eksperci oszacowali majątki najbliższych członków rodziny Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Skandaliczne słowa ministra Czarnka do dziennikarki. "Pani jest głupia?" Kobieta nie pozostała mu dłużna

  • Posłowie wydali na służbowe noclegi istne krocie. Tłumaczenie niektórych zwala z nóg

  • Aplikacje rządowe staną się obowiązkowe? Gabinet Morawieckiego ma takie plany, ale eksperci alarmują

Źródło: gazeta.pl, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >