Goniec.pl > Polityka > Oni nie weszli do Sejmu. Duże zaskoczenie, zabraknie wielu znanych nazwisk
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.10.2023 09:24

Oni nie weszli do Sejmu. Duże zaskoczenie, zabraknie wielu znanych nazwisk

Emilewicz Cymański Sejm
Wojciech Olkusnik/East News; Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wyniki wyborów 2023 pokazały, że nie wszyscy obecni posłowie i posłanki spełnili oczekiwania wyborców. Lista przegranych polityków, którzy nie zostali wybrani na kolejną kadencję, jest długa. - Teraz musi wejść w życie plan B - powiedział Tadeusz Cymański z PiS. Co do powiedzenia mają ustępujący z parlamentu politycy?

Oni nie wejdą do Sejmu, prezentują dwa różne stanowiska

Wybory 2023 przyniosły ze sobą rekordową frekwencję i pobicie przez Donalda Tuska rekordu dotyczącego zebrania ponad pół miliona głosów. Nie wszyscy politycy mogą jednak pochwalić się równie dużym poparciem Polaków.

Lista wielkich przegranych wyborów 2023 jest długa. W nowym Sejmie nie zobaczymy MIN Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Posłanka PO pełniła swój mandat nieprzerwanie od 32 lat. Niemniej powody do smutku ma również minister Mateusza Morawieckiego oraz dobrze znana w PiS twarz: Tadeusz Cymański.

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Tadeusz Cymański nie wróci do Sejmu, teraz poświęci się rodzinie

Tadeusz Cymański nie wszedł do Sejmu, a jest to tym bardziej przykra wiadomość, iż różnica była minimalna. Co zamierza ustępujący poseł PiS? - Moja aktywność w polityce musi ulec wygaszeniu albo gwałtownemu zmniejszeniu. Przestaję być posłem po wielu latach, to się zdarza - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską.

ZOBACZ: Długa lista wielkich przegranych w wyborach 2023. Tych znanych osób nie zobaczysz już w Sejmie

- Poświęcę teraz więcej czasu rodzinie. Moja aktywność wymagała od nich sporo poświęceń - dodał Tadeusz Cymański. -  Teraz musi wejść w życie plan B. Po prostu przegrałem. Gratuluję Jarkowi Sellinowi - wyjaśnił poseł PiS, który przez lata dobrze zapadł Polakom w pamięci, ale jego dokonania nie zostały w wyborach 2023 docenione przez wyborców. Czy Tadeusz Szymański kończy z polityką?

Jadwiga Emilewicz zapewnia, że to nie koniec jej politycznej kariery

Poseł PiS, który otrzyma gigantyczną odprawę parlamentarną, podkreśla, że jego walka o głosy z Jackiem Sellinem była “elegancka”. Czy Tadeusz Cymański na dobre kończy z polityką? - Tego nie wiem, żaba się błota nie powinna wyrzekać. Dostojewski powiedział kiedyś, że są na świecie dwie mądre książki - Biblia i kalendarz. Wilka ciągnie do lasu. Być może, nie wiem - powiedział Tadeusz Cymański dla wp.pl.

ZOBACZ: Czy czeka nas rząd mniejszościowy? Jarosław Kaczyński stał w przeszłości na jego czele

Bardziej stanowcza w deklaracji na temat politycznej przeszłości była Jadwiga Emilewicz. Minister w rządzie Mateusza Morawieckiego w rozmowie z Wirtualną Polską jednoznacznie zaznacza, że to nie koniec jej kariery. - Dzisiaj urlop po forsownej kampanii. Ale jutro wracam do pracy - powiedziała polityczka.

- Polityka nie znosi próżni - dodała tajemniczo Jadwiga Emilewicz. Polityczka zapewniła, że do końca kadencji jej kalendarz służbowy jest wypełniony po brzegi. - Na pewno nie jest to moje ostatnie słowo w życiu publicznym - powiedziała polityczka, która nie zostanie zaprzysiężona w Sejmie nowej kadencji.

Już wiemy, że w Sejmie zabraknie także m.in. Janusza Korwin-Mikke, Roberta Bąkiewicza, Moniki Pawłowskiej, Artura Dziambora, Zbigniewa Girzyńskiego, Dobromira Sośnierza, Tomasza Rzymkowskiego, Przemysława Czarneckiego czy Hanny Gill-Piątek. 

Źródło: Wirtualna Polska