Goniec.pl > Polityka > Czy czeka nas rząd mniejszościowy? Jarosław Kaczyński stał w przeszłości na jego czele
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.10.2023 07:38

Czy czeka nas rząd mniejszościowy? Jarosław Kaczyński stał w przeszłości na jego czele

Jarosław Kaczyński Sejm
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wstępne wyniki wyborów 2023 jasno wskazują na to, że PiS nie może rządzić samodzielnie. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma większości, nawet wchodząc w koalicją z Konfederacją. Czy to oznacza, że czeka nas rząd mniejszościowy?

Wybory 2023: czy czeka nas rząd mniejszościowy?

Rząd mniejszościowy może być szansą dla PiS na pozostanie u sterów władzy? Chociaż to prezydent RP wskaże nowego premiera, to nieoficjalne przecieki z Pałacu Prezydenckiego wskazują, iż Andrzej Duda może nie postąpić zgodnie ze sztuką i wskaże nowego szefa rządu wśród partii Jarosława Kaczyńskiego, która nawet w koalicji nie ma większości.

Może doprowadzić to do impasu i niemożności powołania Rady Ministrów ze względu na brak poparcia ze strony Sejmu. Niemniej jedną z opcji jest powołanie rządu mniejszościowego.

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Rząd mniejszościowy: co to jest?

Co to jest rząd mniejszościowy? To gabinet, który nie ma poparcia większości posłów i senatorów w parlamencie. Powołanie rządu mniejszościowego możliwe jest w systemie parlamentarnym lub parlamentarno-gabinetowym.

ZOBACZ: Donald Tusk zostanie premierem? Wymowna reakcja lidera PO

Rząd mniejszościowy zazwyczaj jest efektem porażki w kwestii porozumienia się między partiami zasiadającymi w Sejmie. To bezpośredni wynik braku możliwości pogodzenia poglądów światopoglądowych oraz politycznych ugrupowań. W przypadku chęci powołania przez PiS rządu mniejszościowego pojawi się poważny problem. Niemniej trzeba zaznaczyć, iż Jarosław Kaczyński ma w tej kwestii spore doświadczenie.

Jarosław Kaczyński stał już na czele rządu mniejszościowego

Rząd mniejszościowy najczęściej nie jest określany jako sprawnie działająca Rada Ministrów. Wszystko ze względu na fakt, iż jego funkcjonowanie jest nieskuteczne z powodu blokowania decyzji rządu przez Sejm i Senat, a wstępne wyniki wyborów 2023 wskazują, że dotychczasowa opozycja posiada większość w parlamencie. Rząd mniejszościowy kojarzony jest najczęściej z niestabilną sytuacją polityczną w kraju. Niemniej m.in. w Szwecji jest to forma funkcjonująca regularnie.

ZOBACZ: Zaroiło się od zdjęć przy urnach. Czołowi politycy pokazali, jak głosują

W historii demokratycznej Polski występowały już momenty, gdy funkcjonował już rząd mniejszościowy. Były to lata 2000-2001, kiedy rządem mniejszościowym był gabinet Jerzego Buźka, czy rząd Kazimierza Marcinkiewicza z lat 2005-2006. Sam Jarosław Kaczyński również stał już w przeszłości na czele rządu mniejszościowego. Miało to miejsce od lipca 2007, kiedy doszło do kryzysu, aż do końca kadencji prezesa PiS.