Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Polacy nie płacą abonamentu RTV. Urzędy skarbowe wyślą pisma do tysięcy osób
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.05.2024 11:53

Polacy nie płacą abonamentu RTV. Urzędy skarbowe wyślą pisma do tysięcy osób

pieniądze TV
fot. Pixabay/Alehandra_13, materiały własne

Łączna wartość nałożonych kar wynosi już niemal 6 mln złotych. Ponad 5,2 tys. - tyle postępowań wszczęły Urzędy Skarbowe w pierwszym kwartale 2024 roku w związku z zaległościami w płaceniu abonamentu RTV. Jest to wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. 

Polacy niechętnie dokonują opłat za abonament RTV. Tysiące osób z problemami

Abonament RTV w Polsce jest opłatą obowiązkową i dotyczy niemal wszystkich obywateli, którzy posiadają w swoim gospodarstwie domowym odbiorniki radiowe i telewizyjne. Obecnie miesięczna opłata abonamentowa wynosi: 

  • za odbiornik radiowy - 8,70 zł,
  • za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy - 27,30 zł.

W ostatnich miesiącach urzędnicy przeprowadzili wzmożoną ilość kontroli, które wykazały, że wciąż wielu obywateli unika tych opłat. Zgodnie z danymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2022 rok, abonament RTV w Polsce płaci niemal 828 tys. abonentów, co stanowi 34,7 proc. spośród wszystkich zobowiązanych.

Ważna decyzja ws. abonamentu RTV. Znamy stawki na nadchodzący rok

Abonament RTV. Skarbówka wszczęła już tysiące spraw

Wszyscy, którzy korzystają z odbiorników radiowych lub telewizyjnych, a nie dokonują należnych opłat abonamentu RTV, muszą liczyć się z konsekwencjami. Kontrolę obowiązkowej daniny przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej.

Z grzywną powinni liczyć się również ci, którzy zarejestrowali swój odbiornik i regularnie płacili abonament, ale w pewnym momencie przestali to robić. W takim przypadku kontrolerzy mogą zgłosić sprawę bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Skarbówka z kolei może zadecydować o zajęciu kwoty niepłacącego na koncie bankowym, aby wyegzekwować należności.

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, takich spraw tylko w pierwszym kwartale 2024 roku było łącznie 5233, a skarbówka wyegzekwowała 5,951 mln zł. 

Skarbówka egzekwuje od Polaków należności za abonament RTV

W roku ubiegłym, w pierwszym kwartale odnotowano 5126 zgłoszeń, z których urzędnicy odzyskali 6,305 mln zł. Łącznie w 2023 Urzędy Skarbowe wyegzekwowały 22,164 mln zł. Jak łatwo można wyliczyć, średnia za jedno zgłoszenie to nieco ponad 2 tys. zł.

ZOBACZ: Ceny paliw zaskoczą kierowców. Każdy odczuje tę zmianę w portfelu

Przypomnijmy, że kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność miesięcznej opłaty, która wynosi obecnie 27,30 zł dla odbiorników telewizyjnych i 8,70 zł dla radiowych.