Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Tragiczny wtorek. Jednego dnia zmarły dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 14.05.2024 21:47

Tragiczny wtorek. Jednego dnia zmarły dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego

znicze
fot. Pixabay/kropekk_pl

Przykre informacje obiegły media we wtorek 14 maja. Zmarły dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego - Danuta Krauze pseud. "Niuśka", a także Zofia Czekalska pseud. "Sosenka". Informacje o śmierci tej drugiej przekazał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Opublikował bardzo osobisty wpis.

Zmarły dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego

Zofia Czekalska, pseudonim "Sosenka" zmarła w wieku 100 lat. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaznaczył, że po raz ostatni widział się z bohaterką na spotkaniu wielkanocnym w Domu Powstańców Warszawskich.

"Pani jest coraz młodsza! - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał Trzaskowski.

Nie żyją dwie osoby, są również ranni. Tragiczny wypadek z udziałem wojskowej ciężarówki

Zmarła Zofia Czekalsa pseud. "Sosenka". Rafał Trzaskowski opublikował osobisty wpis

Zofia Czekalska, z domu Sosnowska, urodziła się 6 lipca 1923 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W czasie Powstania Warszawskiego pełniła funkcje łączniczki w zgrupowaniu "Chrobry II". Była również sanitariuszką. Po kapitulacji trafiła do obozu jenieckiego, a po wyzwoleniu wróciła do Polski.

W lipcu 2018 roku Zofia Czekalska została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za "za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski".

Więcej spotkań niestety już nie będzie. Za każde z tych, których miałem zaszczyt doświadczyć - dziękuję. Zofia Czekalska "Sosenka" - Powstańczyni, bohaterka i po prostu wspaniała osoba - odeszła w wieku 100 lat. Pani Zofio, "Sosenko" - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o Pani pamiętać" - dodał prezydent Rafał Trzaskowski.

Nadszedł czas pożegnania, pożegnania na które nikt nie był i nie jest gotowy, pożegnania na które nikt nie ma zgody, pożegnania które rozrywa nasze serca na drobne kawałki nie pytając czy może, pożegnania które pozostawi w naszym Domu ogromną pustkę, żal i tęsknotę w Powstańcach, pracownikach oraz wolontariuszach - czytamy na profilu Domu Powstańców Warszawskich.

Zmarła również Danuta Krauze pseud. "Niuśka"

Niestety również dziś poinformowano o śmierci innej z uczestniczek Powstania Warszawskiego - Danuty Krauze pseud. "Niuśka". Kolejna bohaterka była sanitariuszką batalionu "Parasol" z którym przeszła od Woli, przez Stare Miasto, Śródmieście i Czerniaków, a także więźniarką obozu Dulag 121, oraz obozów pracy przymusowej w Berlinie. Zmarła w wieku 98 lat.

Jak poinformowano na stronie internetowej muzeum Dulag 121, nabożeństwo żałobne odbędzie się 20 maja 2024 o godz. 11 w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych. 

Jak poinformowano na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego w mediach społecznościowych, Danuta Krauze odeszła po walce z ciężką chorobą.