Goniec.pl > Polityka > Wyniki wyborów: ile mandatów dostanie PiS? Tak wyglądać będą ławy w Sejmie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.10.2023 10:03

Wyniki wyborów: ile mandatów dostanie PiS? Tak wyglądać będą ławy w Sejmie

Sejm
Wojciech Olkusnik/East News

Znamy wyniki wyborów 2023. Dostarczenie przez Państwową Komisję Wyborczą danych ze 100 proc. okręgów wyborczych pozwoliło na sprawdzenie, ile mandatów otrzymają poszczególne partie. Opozycja się cieszy, ale Prawo i Sprawiedliwość ma powody do smutku.

Wyniki wyborów 2023: ile mandatów dostaną partie?

PKW opublikowało na swojej stronie wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Oficjalna konferencja została zaplanowana na godzinę 12, jednak już teraz wiadomo, ile głosów poparcia zdobyły poszczególne partie.

Największym przegranym wyborów jest Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie tylko straciła większość, ale nawet w koalicji z Konfederacją nie jest w stanie rządzić. PiS zebrało 35,38% głosów, natomiast KO 30,70%. Sensacją jest wynik Trzeciej Drogi. Jak procentowe wyniki wyborów 2023 przekładają się na mandaty w Sejmie? Wyjaśniamy.

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Ile mandatów w Sejmie ma PiS? KO z niewiele mniejszą liczbą posłów

Wyniki wyborów 2023 jednoznacznie ujawniły, iż wśród obecnie urzędujących posłów znajdują się wielcy przegrani. W nowej kadencji Sejmu nie zobaczymy m.in. Tadeusza Cymańskiego, czy minister Jadwigi Emilewicz. Ile mandatów mają do rozdania poszczególne partie?

ZOBACZ: Odprawy parlamentarne dla przegranych w wyborach 2023. Gigantyczne pieniądze trafią do kieszeni polityków

Onet po ujawnieniu wyników wyborów 2023 przekazał dane na temat tego, jak rozkładają się mandaty w Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość otrzyma 194 miejsc w ławach sejmowych. Koalicja Obywatelska na czele z Donaldem Tuskiem zdobyła niewiele mniej mandatów, bo aż 157. Co z Trzecią Drogą?

Trzecia Droga trzecią siłą w Sejmie

Poza PiS i KO próg wyborczy przekroczyła jeszcze Trzecia Droga, Lewica oraz Konfederacja. Trzecia Droga, która jest koalicją Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego zgodnie z wynikami wyborów 2023 otrzyma w nowej kadencji Sejmu aż 65 mandatów poselskich.

ZOBACZ: Czy czeka nas rząd mniejszościowy? Jarosław Kaczyński stał w przeszłości na jego czele

Z kolei z ramienia Lewicy w niższej izbie parlamentu przy ul. Wiejskiej pojawi się 26 przedstawicieli. Najmniej mandatów poselskich w wyborach 2023 zgarnęła Konfederacja. Politycy Sławomira Mentzena otrzymają jedynie 18 miejsc w Sejmie.

Źródło: Onet.pl