Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych Polaków? Niedzielski zabrał głos

3 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał na antenie Polsat News, że jest zwolennikiem wolnego wyboru w kwestii szczepień. Jednak jego zdaniem dla niektórych grup zawodowych szczepienia powinny być obowiązkowe. Wśród nich wymienił m.in. medyków.

W trakcie wywiadu szef resortu odniósł się do sprawdzania certyfikatów covidowych, wariantu Omikron i ujawnił najnowsze dane dotyczące pandemii. W piątek Ministerstwo Zdrowia odnotowało 26 965 nowych przypadków koronawirusa. Walkę z COVID-19 przegrało 421 osób.

wellman prokop

Milionerzy TVN: Pytanie zupełnie zaskoczyło Marcina Prokopa i Dorotę Wellman

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: niektóre grupy powinny podlegać obowiązkowi szczepień

W porannej rozmowie na antenie Polsat News minister zdrowia był pytany nie tylko o aktualną sytuację epidemiczną, lecz także jego osobiste stanowisko w sprawie szczepień. - Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień - przekonywał.

Jednak jego zdaniem ten przywilej nie powinien dotyczyć wszystkich grup społecznych. - Natomiast medycy, nauczyciele i służby mundurowe powinni podlegać obowiązkowi szczepień - przyznał minister zdrowia w programie "Graffiti".

Co ze sprawdzaniem certyfikatów covidowych? Niedzielski: szukamy rozwiązań, które nie wyprowadzą ludzi na ulice

Niedzielski nawiązał również do sprawdzania certyfikatów covidowych przez pracodawców. Grupa posłów PiS miała przygotować projekt w tej sprawie, ale ostatecznie dokument nie trafił do Sejmu. Pojawiły się spekulacje, że rezygnacja z tego pomysłu wynika ze sprzeciwu niektórych członków PiS. Tym samym partia mogłaby mieć problemy z uzyskaniem wymaganej większości.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wśród sceptyków jest m.in. Anna Maria Siarkowska, która pomysł sprawdzania certyfikatów covidowych przez pracodawców skomentowała na Twitterze. "Chyba kogoś Bóg opuścił", czytamy w jej wpisie. - Poglądy poseł Siarkowskiej należą do zdecydowanej mniejszości - przekonywał minister zdrowia. - Szukamy skutecznych rozwiązań, które nie wyprowadzą ludzi na ulice - zaznaczył.

Omikron zburzył wszelkie prognozy

Szef resortu odniósł się także do najnowszych danych i zwrócił uwagę, że przyrost rzędu prawie 27 tys. zachorowań to "minimalny wzrost" względem ubiegłego tygodnia. - Co potwierdza, że jesteśmy w apogeum czwartej fali zakażeń - tłumaczył.

Z informacji ministra zdrowia wynika, że wariant Omikron, który od tygodnia szerzy się w Europie, nie został jeszcze potwierdzony w Polsce. Jednak jego zdaniem to tylko kwestia czasu. - Wirus nie zna granic, jeśli nie drogą powietrzną, to przedostanie się drogą kołową - przyznał.

Niedzielski podkreślił, że Omikron jest "game changerem", który "zupełnie zmienił rzeczywistość". - Prognozy, które prezentowaliśmy, będąc przekonanym, że w okresie przedświątecznym zakażania będą spadać, te prognozy są teraz obarczone ryzykiem - wskazywał. Kilka dni temu głos w sprawie świąt zabrał również premier Mateusz Morawiecki, o czym informowaliśmy tutaj.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Jak to robią inne państwa?

Dotychczas tylko jedno europejskie państwo zdecydowało się wprowadzić powszechny obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi. Przyjmowanie preparatu będzie obowiązkowe w Austrii od 1 lutego 2022 r.

Z kolei w Grecji obowiązkowe szczepienia będą obejmowały wyłącznie osoby, które ukończyły 60. r. ż. Według oficjalnych wyliczeń takich obywateli jest około 500 tys. Grecy, którzy mimo obowiązku nie zapiszą się na szczepienie do 16 stycznia 2022 r. będą obarczeni comiesięczną karą finansową.

Tymczasem polski rząd dotychczas nie zdecydował się wprowadzić żadnych surowych ograniczeń w związku z przystającą czwartą falą pandemii. Politycy postanowili jedynie zmniejszyć limity osobowe. O szczegółach jesienno-zimowej strategii walki z pandemią, która obowiązuje od 1 grudnia, można przeczytać w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Polsat News, Business Insider Polska

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Rządowe RCB wysłało pismo z ostrzeżeniem do firm, chodzi o V falę koronawirusa

Wiadomości

V fala koronawirusa przeraża rząd. Część firm dostała od RCB specjalne pismo z ostrzeżeniem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Pandemia i podwyżki wykańczają branżę pralniczą. "Czysta pościel będzie rarytasem jak banany za czasów komuny"

Czytaj więcej >
Kaczyński

Wiadomości

Gowin: Jacek Kurski, Adam Bielan i Maciej Łopiński. To ich słucha Jarosław Kaczyński

Czytaj więcej >
Kukiz

Wiadomości

Paweł Kukiz chce zostać szefem komisji śledczej ws. Pegasusa. Inaczej nie poprze wniosku

Czytaj więcej >
Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >