Goniec.pl

PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Niedzielne ustalenia rozmowy Erdogan-Putin. Spotkanie prezydenta Rosji z Zełenskim coraz bliżej?

28 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Odbyła się kolejna rozmowa na linii Turcja-Rosja. Recep Tayyip Erdogan postanowił zadzwonić do Władimira Putina, a cel kolejnych telefonów do Moskwy pozostaje niezmienna. Prezydent Turcji nieustannie wierzy, że uda mu się przekonać Rosję do zakończenia wojny w Ukrainie. Biuro tureckiego prezydenta podało, iż doszło do "ważnych ustaleń".

Biuro prezydenta Turcji ujawniło, że w niedzielę Recep Tayyip Erdogan postanowił ponownie spróbować namówić Władimira Putina do tego, by jego żołnierze opuścili teren Ukrainy.

Ankary nie satysfakcjonuje jednak czasowe wycofanie rosyjskiej armii na teren Białorusi w celu rotacji . Recep Tayyip Erdogan stoi na stanowisku, iż Rosja musi jak najszybciej zakończyć wojnę w Ukrainie. To jednak nie koniec istotnych wiadomości po rozmowie prezydentów Rosji i Turcji.

Rozmowa Ankara-Moskwa: Putin wezwany do działań

Krótki komunikat biura prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana ujawnił, że Władimir Putin usłyszał, iż nie tylko zakończenie wojny w Ukrainie jest stawianym przed nim warunkiem. Prezydent Rosji mimo wcześniejszego stanowiska swojego rządu dowiedział się, iż sytuacja humanitarna w atakowanym przez niego kraju jest tragiczna .

Prezydent Turcji wezwał Władimira Putina do natychmiastowej poprawy sytuacji humanitarnej. Ten postulat Ankary może zostać spełniony poprzez tworzenie korytarzy humanitarnych i pozwolenie cywilom uciec z oblężonych przez Rosjan miast .

Poruszonym przez Recepa Tayyipa Erdogana tematem były dalsze negocjacje między Rosją i Ukrainą. Już wcześniej to właśnie w Ankarze spotkały się delegacje obu krajów. Prezydent Turcji naciska na dyplomatyczne zakończenie wojny.

W poniedziałek kolejna tura negocjacji?

W komunikacie biura prezydenta Erdogana poinformowano, że niedzielna rozmowa z Władimirem Putinem przyniosła ze sobą ważne ustalenia w kwestii kolejnej tury rozmów. Ponownie to w Ankarze spotkać się mają przedstawiciele Ukrainy i Rosji. Przypomnijmy, że w niedzielnym wywiadzie Wołodymyr Zełenski wskazał, że żadne rozmowy dyplomatyczne nie mogą odbywać się w Ukrainie, Rosji oraz na Białorusi .

Nieoficjalne ustalenia wskazują, że w poniedziałek 4 kwietnia może dojść do spotkania samych przywódców Rosji i Ukrainy. Wcześniej takiej sytuacji nie wykluczał sam Kreml .

Informacje na temat "spotkania na szczycie" już teraz jednak podkreślają, iż termin może ulec zmianie, przesunie się nieco w czasie. Wszystko wskazuje, iż będzie to zależne od strony rosyjskiej, gdyż Ukraina już teraz zadeklarowała, że gotowa jest na spotkanie we wskazanym dniu.

Chociaż David Arakhamia, ukraiński negocjator na swoim profilu na Facebooku wskazywał, że spotkanie odbędzie się w poniedziałek, to już strona rosyjska informuje, że do rozmów dojdzie we wtorek. Biuro tureckiego prezydenta nie ujawniło, jak na tę propozycję zareagował sam Władimir Putin.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Pogrzeb zamiast urodzin. 3-latek zginął w drodze na własne przyjęcie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Były lekarz Białego Domu ostro o stanie zdrowia Joe Bidena. "Nie nadaje się na prezydenta"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kanada. Tragiczny finał wypadu na ryby. Nie żyje 5 osób, w tym 4 dzieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Woda wdarła się do domów, zalała drogi i auta. Nie żyją dwie osoby, japońskie służby apelują do mieszkańców
Czytaj więcej >

Świat

Stany Zjednoczone. Matka zapomniała o dzieciach, dwulatka umierała w rozgrzanym aucie przez 15 godzin
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosjanie eliminują swoich? Bliski sojusznik Putina ujawnia niewiarygodne fakty
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Świat

Świat

Piotr Szczurowski

Księżniczka Eugenia urodziła. Pokazała zdjęcie dziecka
Czytaj więcej >
Świat

Piotr Szczurowski

Wojna księcia Harry'ego i Meghan Markle odbija się na ich dzieciach. Smutne urodziny Lilibet
Czytaj więcej >
Świat

Agata Jaroszewska

USA. Zostawiła dzieci w aucie, pojazd nagle stanął w ogniu. Oburzające, co robiła w tym czasie
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Lekarze ratowali życie Aleksandra Łukaszenki? Są nowe informacje o stanie zdrowia dyktatora
Czytaj więcej >
Świat

Agata Jaroszewska

Ukradł auto, w środku spało 3-letnie dziecko. Oburzające, co zrobił później
Czytaj więcej >