Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > [ZAPIS RELACJI] Walka trwa. Kolejna trudna noc przed Ukrainą
Redakcja Redakcja
Redakcja Redakcja 02.03.2022 23:05

[ZAPIS RELACJI] Walka trwa. Kolejna trudna noc przed Ukrainą

pilne czerwone

Kolejna trudna noc w Ukrainie. Trwają walki w Charkowie, w Mariupolu, gdzie od kilku dni brakuje prądu, wody i elektryczności. Chersoń został zdobyty przed rosyjskie wojska, a najeźdźcy wdarli się do budynku rady miejskiej. W toku jest ewakuacja cywilów z Wołnowachy, Charkowa i Sum. Przed Ukrainą kolejna trudna noc.

Relacja została zakończona. Zapraszamy do śledzenia nowej, na dzień 3 marca, TUTAJ.

5.55 USA oskarża Rosję o atak na wolne media i prawdę poprzez blokowanie niezależnych źródeł informacji i mediów społecznościowych, które dostarczają Rosjanom informacji na temat inwazji na Ukrainę.

5.30 Szefowa resortu finansów USA podała, że sakncje zablokowały około połowy aktywów banku centralnego Rosji oraz ograniczyły okolo 80 procent aktywów rosyjskich banków.

5.17 W sieci pojawiły się najnowsze zdjęcia satelitarne. Widać na nich jak duże zniszczenia spowodowane zostały rosyjskimi atakami na obszarach na północ od Kijowa.

5.00 W środę Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosje. Chodzi o 10 osób z Gazpromu i Rosnieftu. Najnowsze sankcje to zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia transakcji z osobami nimi objętymi. 4.52 Zniszczenia są ogromne.

4.33 Amazon zadeklarował, że udzieli wsparcia ukraińskim instytucjom rządowym i firmom w kwestii cyberbezpieczeństwa. Wykorzysta też swój potencjał logistyczny do przerzutu dostaw na Ukrainę - poinformował dyrektor wykonawczy koncernu Andy Jassy. 

4.17 Misja Narodów Zjednoczonych ds. Monitorowania Praw Człowieka na Ukrainie poinformowała o północy 1 marca, że od początku rosyjskiej inwazji odnotowała 752 ofiary cywilne w Ukrainie.

4.01 Mer miasta Ihor Kołychajew poinformował, że w budynku miejskiej administracji rozmawiał z przedstawicielami rosyjskich sił, aby poprosić, by "nie strzelano do ludzi".

3.58 Władze obwodu chersońskiego wzywają na Telegramie mieszkańców by pozostali w domach. Ostrzegają, że okupanci są we wszystkich dzielnicach i że są bardzo niebezpieczni.

3.51 Bardzo duże problemy w Chersoniu. Brakuje leków, żywności, i są trudności z udzielaniem pomocy ofiarom.

3.45 Tydzień temu równo o 3.45 wybuchła wojna w Ukrainie.

3.37 Korea Południowa przenosi swoją ambasadę z Kijowa do bezpiecznego obszaru - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju.

3.29 Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem - miastem na południu kraju. 3.15 Rosyjskie siły okupacyjne nadal ponoszą straty w wyniku nalotów i nalotów Sił Powietrznych. W ciągu dnia - 2 marca - jednostki rakiet przeciwlotniczych zniszczyły trzy samoloty wroga i dwa śmigłowce okupantów.

3.04 Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poinformowała w środę wieczorem, że członkini OBWE została zabita podczas ostrzału Charkowa.  2.57 "Przyjaciele Rosji: Korea Północna, Erytrea, Syria, Białoruś i nikt inny”. - to komentarz prezydenta Ukrainy po głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie rezolucji wzywającej Rosję do wycofania się z Ukrainy.

2.53 Sekretarz Stanów Zjednoczonych Antony Blinken w sobotę przyjedzie do Polski.

2.37 W ciągu tygodnia z Ukrainy uciekło ponad milion osób. To najszybszy exodus uchodźców w tym stuleciu. 2.29 Zachodni wywiad twierdzi, że chińscy urzędnicy na początku lutego zażądali żeby Rosja nie atakowała Ukrainy przed zakończeniem Igrzysk Olimpijskich - twierdzi CNN powołując się na urzędników amerykańskich.

2.15 Poniższe zdjęcia pochodzą z Buczy w obwodzie kijowskim. Tak wygląda Ukraina zniszczona przez wojnę.

2.08 "W ciągu zaledwie siedmiu dni byliśmy świadkami exodusu miliona uchodźców z Ukrainy do sąsiednich krajów. Nadszedł czas, by ucichły karabiny, aby można było nieść pomoc humanitarną" - czytamy na Twitterze Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

1.59 TVP Info: jedna z eksplozji w Kijowie miała miejsce okolicy Mostu Południowego. Niedaleko znajdują się wieże telefonii komórkowej oraz wieża, która w czasach radzieckich tłumiła sygnał radia Wolna Europa.

1.55 - Jeżeli wróg myśli, że Ukraina będzie się tylko bronić, to się myli. Zrobimy, co uznamy za stosowne - powiedział w środę 2 marca Ołeksij Daniłow, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

1.51 Mariupol został całkowicie okrążony przez rosyjskie wojska.

1.48 Izum: zwiększa się liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych. W nalocie zabito 8 osób, w tym aż dwoje dzieci. Wiadomości te przekazał Wołodymyr Macokin.

1.46 Ukraińskie władze zaprzeczają przejęciu przez Rosjan Chersonia. Żołnierze obrony terytorialnej mają nieustannie opierać się armii wykonującej rozkazy Władimira Putina. Mer Chersonia zaapelował do Rosjan, by nie strzelali do ludności cywilnej.

1.44 BBC uruchomi usługę radiową na falach krótkich na Ukrainie i w Rosji. Ma to zapewnić dostęp oraz "odporność swoich operacji informacyjnych". Słuchacze mogą dostroić swoje odbiorniki do 15735 kHz od 18:00 do 20:00 i 5875 kHz od 00:00 do 02:00 czasu kijowskiego.

1.41 Nocne eksplozje ze środy na czwartek w Kijowie miały miejsce nie tylko w okolicach stołecznego metra. Wybuchy odnotowano również niedaleko Szpitala Miejskiego nr 12 oraz Dziecięcego Szpitala nr 7.

1.35 CNN podało, iż Chersoń przeszedł pod kontrolę rosyjską. Wiadomość tą oparto na relacji Ihora Kołychajewa, mera Chersonia. - Wojska ukraińskiego nie ma już w mieście, mieszkańcy muszą teraz wykonać polecenia uzbrojonych ludzi, którzy zajęli budynek administracji miasta - przekazała telewizja CNN.

1.34 Agencja UNIAN: Po godzinie 1.40 czasu lokalnego w Kijowie doszło do serii potężniejszych eksplozji. Słyszano je w różnych dzielnicach miasta. W mieście ogłoszono alarm lotniczy. Wszystkich mieszkańców stolicy wezwano do natychmiastowego udania się do schronu.

1.30 Jedna z ostatnich eksplozji w Kijowie została nagrana. Film krążący w sieci dokumentuje siłę wybuchu.

1.26 Wojna w Ukrainie: pierwsza ofiara śmiertelna wśród pracowników mediów. Committe to Protect Journalist przekazuje, że w bombardowaniu kijowskiej wieży telewizyjnej zginął Jewgienij Sakun, operator ukraińskiej telewizji LIVE. Więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem< Przy zwłokach Jewgienija Sakuna znaleziono personalną kartę prasową, która pozwoliła zidentyfikować ciało.

1.20 Reuters: we wtorkowym ostrzale Charkowa zginęła Maryna Fenina, członkini Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Przebywała ona tam na specjalnej misji obserwacyjnej. Jak wyjaśnia OBWE w specjalnym oświadczeniu, Maryna Fenina zginęła podczas " zdobywania zapasów dla swojej rodziny w mieście, które stało się strefą wojny".

1.13 Minął tydzień od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Na profilu Ministerstwa Obrony Ukrainy pojawił się wpis podkreślający, że ukraińscy żołnierze i obywatele są gotowi do dalszych walk z Rosjanami. - Wszyscy wojownicy mają ducha walki i wielkie pragnienie zniszczenia okupantów - podał resort.

1.04 Szereg eksplozji w stolicy Ukrainy. Jak podaje "The Kyiv Independent", dwie z nich zostały odnotowane w pobliżu kijowskiego metra. Przypomnijmy, że od początku wybuchu wojny w Ukrainie stołeczne stacje metra pełnią funkcje schronów.

1.00 Mer miasta Izum (obwód charkowski) Wołodymyr Macokin poinformował, że podczas ostrzału artyleryjskiego zginęło co najmniej trzech cywilów. - Pociski trafiły w prywatny dom oraz jedno mieszkanie - przekazuje Nexta, powołując się na relację mera.

0.49 "Do końca życia nie zapomnicie tego filmu" - tak poniższe nagranie opisał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich.

0.41 Wcześniej w mediach społecznościowych głos zabrał też Mateusz Morawiecki, który odniósł się do sankcji nałożonych na rosyjskie banki. - Sbierbank i Gazprombank mają być zwolnione z unijnych sankcji ze względu na status „transakcji dotyczących dostaw energii do UE”. To jest niedopuszczalne - napisał Mateusz Morawiecki.

0.33 Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy. "Andrzej, damy radę! Racja i sprawiedliwość są po naszej stronie. To oni mordują ludzi. My bronimy naszej Ojczyzny, naszych rodzin i naszych domów!” - powiedział przed chwilą do mnie mocnym głosem @ZelenskyyUa . Bohaterscy Obrońcy Ukrainy potrzebują solidarności i wsparcia!🇵🇱🤝"

0.29 Agencja Ukrinform podaje, że samoloty uderzyły w ludność cywilną. W obwodzie charkowskim bomby spadły na wieżowiec. - Jest co najmniej trzech martwych - podał zastępca burmistrza miasta Izium.

0.21 Prezydent Ukrainy mówił, że w ciągu tygodnia udało się złamać plany wroga, które były przygotowywane latami. Podkreślił też, że obywatele Ukrainy będą zwalczali terror. 0.18 Zełenski w swoim wystąpieniu podkreślił, że morale okupantów się pogarsza. - Nasza armia walczy, by zniszczyć wroga. Nie oddamy naszego kraju. Powiedzcie swoim dowódcom, że chcecie żyć i nie chcecie tutaj umierać - zwrócił się prezydent Ukrainy.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fzelenskiy.official%2Fvideos%2F3108380556070691%2F&show_text=true&width=560&t=0" width="560" height="429" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

0.13 W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne wystąpienie prezydenta Ukrainy. Zełenski podał, że w ciągu pierwszego tygodnia wojny zginęło dziewięć tysięcy żołnierzy rosyjskich.

0.09 Bank Światowy wstrzymuje programy w Rosji i na Białorusi. Agencja AFP podaje, że na Białorusi Bank Światowy jest zaangażowany w 11 programów na kwotę 1,15 mld dolarów, a w Rosji prowadzi 4 projekty na 370 mln dolarów.

23.58 W związku z sytuacją na Ukrainie powstało nowe radio. RMF Ukraina nadaje z Przemyśla. Program Radia RMF Ukraina przygotowują osoby mówiące biegle po ukraińsku. Nadawany jest całą dobę na częstotliwości 98,6 FM.

23.44 Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Wszystko na wniosek 39 państw członkowskich Międzynarodowego Trybunału Karnego.

23.38 Rosyjski milioner Alexander Konanykhin zamieścił w mediach społecznościowych nietypowe ogłoszenie w którym oferuje 1 milion dolarów nagrody za aresztowanie Władimira Putina z powodu popełnionych przez niego zbrodni wojennych. Więcej przeczytacie TUTAJ.

23.21 Rosyjska propaganda przechodzi samą siebie. W sieci pojawił się film na którym mężczyzna rozbija tablet Apple.

23.15 Do ukraińskiej armii zaciągnął się słynny bokser Ołeksandr Usyk. - Nie ma strachu - powiedział w rozmowie ze stacją CNN.

23.04 Ukraińska policja podaje, że w wyniku eksplozji w pobliżu Dworca Centralnego w Kijowie uszkodzona została sieć ciepłownicza.

22:50 Reuters: Burmistrz Chersonia poinformował, że rosyjskie wojska wdarły się do budynku rady miejskiej. Wcześniej w ciągu dnia Rosja informowała o zdobyciu miasta, informację potwierdziły kilka godzin później władze Chersonia.