Goniec.pl
Morawiecki nazwał Tuska "premierem polskiej biedy", Polacy mają inne zdanie

Olaf Kosinsky; Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 de

Morawiecki nazwał Tuska "premierem polskiej biedy". Polacy mają inne zdanie

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Mateusz Morawiecki otrzymał gorzką do przełknięcia pigułkę. Polacy nie zgadzają się z jego tezą. Poszło o to, kto tak naprawdę jest "premierem polskiej biedy". Nie będzie zaskoczeniem, że szef rządu PiS mianem tym określił Donalda Tuska. Sondaż ujawnił jednak, że Mateusz Morawiecki jest mocno osamotniony w swoim spojrzeniu na świat.

Rząd PiS utknął we własnej bańce informacyjnej i jest przekonany, że prawda oraz racja zawsze leżą po ich stronie? Najnowszy sondaż zlecony przez "Rzeczpospolitą" udowadnia, że spora część obywateli nie myśli, jak władza.

Nie żyje Emilie Benes Brzezinski, była matką ambasadora USA w Polsce

Nie żyje Emilie Benes Brzezinski. Matka ambasadora USA w Polsce miała 90 lat

CZYTAJ DALEJ

Poszło o kilkukrotnie powtarzaną tezę, iż Donald Tusk jest "premierem polskiej biedy". Ankietowani mieli wskazać, którego szefa rządu określiliby tym mianem. Mateusz Morawiecki strzelił sobie w stopę.

Mateusz Morawiecki tłumaczył kto jest "premierem polskiej biedy"?

Mateusz Morawiecki w czasie politycznego tournée po kraju nie zapomina o uszczypliwych uwagach w kierunku największego wroga dobrobytu Polaków. Kolejna odsłona politycznej pyskówki miała miejsce w Ostrołęce.

Szef rządu postawił na odważne (a może głupie?) rozgranie. Odnosząc się do problemów Polaków sprzed lat, uraczył lidera PO soczystym epitetem. Ostatecznie pożałował tego zagrania.

- Dziś stoimy przed takim wyborem: czy chcemy Tuska - premiera polskiej biedy, premiera chaosu w Polsce, czy chcemy Prawo i Sprawiedliwość - partię, która dba o bezpieczeństwo, partię, która dba o politykę społeczną, o zdrowe finanse publiczne. Taki jest wybór przed Polakami - mówił w Ostrołęce Mateusz Morawiecki.

Podobne słowa padały również w innych miastach. - Tusk do bieda i chaos, a Prawo i Sprawiedliwość dąży do tego, żeby Polska była dostatnia, silna i dumna - grzmiał w Turowie wyraźnie dumny z siebie Mateusz Morawiecki.

Nie Donald Tusk, a...

Szef rządu nie będzie zadowolony z faktycznego stanu rzeczy. Polacy zabrali głos i w sondażu zleconym przez "Rzeczpospolitą" odpowiedzieli na pytanie, kogo nazwaliby "premierem polskiej biedy".

Ankietowani zapytani przez SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" wskazali, że "premierem polskiej biedy" jest... Mateusz Morawiecki. Obecny szef rządu nie ma najlepszej opinii wśród rodaków.

Jarosław Kaczyński skomentował dymisję Mateusza Morawieckiego, prezes PiS nie zostawił miejsca na spekulacje

Jarosław Kaczyński skomentował doniesienia o dymisji premiera. Padła mocna deklaracja

CZYTAJ DALEJ

Aż 34,9 proc. badanych wskazało obecnie urzędującego premiera. "Rzeczpospolita" podkreśliła, że ankietowani nie otrzymali informacji o tym, kto wobec kogo użył tego określenia, aby nie sugerować odpowiedzi.

Na drugim miejscu wyścigu, w którym nie chciałby stanąć żaden polityk, znalazł się wywołany do tablicy Donald Tusk. Były premier zdobył jednak "zaledwie" 19 proc. Trzecim "premierem polskiej biedy" został natomiast... Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS kierował rządem w latach 2006-2007. Głos na Jarosława Kaczyńskiego oddało 13,2 proc. Różnica między nim a liderem PO jest zdecydowanie mniejsza, niż między Donaldem Tuskiem i Mateuszem Morawieckim.

Premierki były najlepsze

Pozostaje mieć nadzieję, że najnowszy sondaż zlecony przez "Rzeczpospolitą" będzie kostką domina. Ankietowani oddali bowiem najmniej swoich głosów na Ewę Kopacz i Beatę Szydło. W przypadku tego sondażu świadczy to na korzyść byłych premierek.

Reprezentantka PiS określona została "premierem polskiej biedy" zaledwie przez 1,7 proc.). Natomiast reprezentująca PO Ewa Kopacz zebrała 1,9 proc. głosów. Czy to znaczy, że Polacy pójdą w ślad m.in. Finlandii i na fotelu szefa rządu ponownie zasiądzie kobieta?

"Rzeczpospolita" podaje, że "badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19-20 lipca 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia".

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rzeczpospolita

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >