Premier to jedna z najważniejszych funkcji publicznych w systemie politycznym demokratycznego społeczeństwa. Jego nazwa wzięła się od łacińskiego sformułowania „primus”, czyli „pierwszy”, odnosząc się do jego nadrzędnej roli względem pozostałych ministrów. Premier powołuje ministrów, stoi na czele utworzonego przez siebie rządu, kieruje jego pracami i ponosi odpowiedzialność za skutki jego działań. Na tę chwilę premierem Polski jest Mateusz Morawiecki, jednak w wyniku wyborów parlamentarnych 2023, stan ten może ulec zmianie.
Premier stanowi funkcję, która obecna jest także w systemach politycznych innych krajów. Różnić się on może jednak nazwą, a nawet kompetencjami. Dla przykładu, w Niemczech i Austrii jest to kanclerz, w Wielkiej Brytanii Pierwszy Minister („Prime Minister”), a Minister Stanu w krajach skandynawskich. W Polsce bardziej oficjalną nazwą opisywanego stanowiska jest Prezes Rady Ministrów.
Podstawę prawną regulującą kompetencje premiera stanowi szereg ustaw, z których najistotniejszą jest oczywiście Konstytucja RP. Do pozostałych źródeł prawa w tym zakresie należy Ustawa o Radzie Ministrów, Ustawa o kontroli administracji rządowej, Ustawa o finansach publicznych, Ustawa o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, oraz częściowo Ustawa o służbie cywilnej.
Wyżej wzmiankowane ustawy w zasadzie jedynie dopełniają obowiązki i kompetencje wzmiankowane w Konstytucji RP. Zgodnie z nią, Premier RP powołuje rząd, reprezentuje go i kieruje jego pracami – poprzez koordynację i kontrolę działań ministrów, a także zapewniając im możliwości wykonywania pracy oraz określając sposoby jej wykonywania.
Ponadto, premier nadzoruje pracę samorządów terytorialnych w granicach określanych przez ustawę i pełni funkcję zwierzchnika pracowników administracji rządowej. W wielu kwestiach jest także zobligowany do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.
Choć wybory parlamentarne 2023 zakończyły się de facto zwycięstwem partii rządzącej (Prawo i Sprawiedliwość) to zdecydowanie większą liczbę mandatów ma sojusz partii przedstawiających się jako opozycja demokratyczna. W jej skład wchodzi Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, PSL i Nowa Lewica. Kto w takiej sytuacji będzie nowym premierem?
Polski ustrój zakłada wyłonienie nowego składu rządu (a więc również nowego premiera) w maksymalnie trzech krokach. Pierwszym z nich jest inicjatyw prezydenta, który desygnuje premiera wedle własnego uznania. Zgodnie z tradycją jest nim lider partii która wygrała w wyborach, lub inna istotna dla tej partii osoba. Wobec tego Andrzej Duda postanowił powierzyć misję utworzenia rządu dotychczasowemu premierowi, Mateuszowi Morawieckiemu, choć z matematycznego punktu widzenia nie ma on szans na utworzenie rządu.
Jeżeli nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie otrzyma od Sejmu wotum zaufania, wówczas to Sejm wybierze nowego kandydata na premiera. Wedle wszelkich zapowiedzi, w takiej sytuacji nowym szefem rządu zostanie Donald Tusk.
Pokaż więcej
Poznaliśmy możliwą nową cenę za obowiązkowe badania techniczne samochodu. Propozycja od ekspertów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP trafiła do rządu. Wielu kierowców nie będzie jednak zadowolonych takim obrotem spraw. Zdradzamy, ile trzeba będzie już wkrótce zapłacić oraz z czego wynikają te zmiany.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w niedzielę po południu, że premier Donald Tusk przeszedł zabieg medyczny. W komunikacie podkreślono, że szef rządu wróci do pełnienia obowiązków służbowych w środę. Tusk prawdopodobnie nie weźmie zatem udziału w obchodach jutrzejszego Święta Niepodległości.
Wraz z wtorkiem, 15 października, upływa 30-dniowy termin obowiązywania stanu klęski żywiołowej, który został wprowadzony rozporządzeniem z 16 września. W planach rządu znajduje się także uchylenie drugiego z rozporządzeń, które weszło w życie później. W środę przestaną istnieć obszary objęte stanem klęski żywiołowej.
Przejście z czasu letniego na zimowy wypadnie już niedługo. Zegarki zostaną przestawione z godziny 3 na 2, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dłuższym snem. Tymczasem przyszłość tego zwyczaju wciąż stoi pod znakiem zapytania. Ze strony polskiego rządu padła nawet ważna data w tej kwestii.
Mateusz Morawiecki przekazał w mediach społecznościowych smutną informację, odeszła bliska mu osoba. Były premier pożegnał działacza opozycji antykomunistycznej i Solidarności oraz Solidarności Walczącej, Romana Zwiercana. – Śmierć Romka Zwiercana jest wielką wyrwą w sercach nas wszystkich, którzy go znali – napisał.
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, a może Beata Szydło? Dysputa w temacie tego, kto był najlepszym polskim premierem jest bardzo żywa i rozpala wiele Polek i Polaków. A co na ten temat “sądzi” sztuczna inteligencja? Który z polityków pełniący tę prestiżową funkcję według niej był najlepszym?
Prof. Andrzej Zybertowicz został odwołany z rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP). Doradca prezydenta poinformował o decyzji premiera Donalda Tuska w mediach społecznościowych, załączając zdjęcie pisma. – Pan premier Tusk nie pozwala mi o sobie zapomnieć – dodał prof. Zybertowicz.
Premier Donald Tusk wystąpił w piątek ze specjalnym oświadczeniem w związku z ostatnimi wydarzeniami, jakie miały miejsce na granicy polsko-białoruskiej. Szef rządu przekazał m.in. decyzję o odwołania prokuratora Tomasza Janeczka. Jego wystąpienie spotkało się z lawiną krytycznych komentarzy, głównie ze strony opozycji.
W sieci opublikowano pierwsze oświadczenie premiera Słowacji od czasu zamachu na niego, do którego doszło w połowie maja. Robert Fico wystąpił na nagraniu zatytułowanym ”Wybaczam i ostrzegam”. "Nie ma powodu, by sądzić, że był to atak samotnego szaleńca" – stwierdził.
Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico wstrząsnął Europejczykami. W nawiązaniu do wydarzeń z 15 maja Donald Tusk pokazał w mediach społecznościowych wymierzony w niego wpis. ”Duże tego było wczoraj” – skomentował zatrważającą wiadomość premier.
Są nowe informacje na temat stanu zdrowia premiera Słowacji. Robert Fico został trzykrotnie postrzelony podczas środowego posiedzenia rządu w Handlovej. Media podają, że po wielogodzinnej operacji polityka wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej. Podczas gdy trwa walka o jego życie, na jaw wychodzą kolejne fakty na temat podejrzanego o zamach 71-latka.
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova. Polityk jest "w stanie zagrażającym życiu". Sprawcą zamachu miał być 71-letni pisarz.
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę 15 maja podczas wyjazdowego posiedzenia rządu. Jak przekazano, stan polityka jest zagrażający życiu. W mediach pojawiły się nagrania z miejsca zdarzenia.
Dramatyczne doniesienia ze Słowacji. Premier Robert Fico został postrzelony w środę po południu, tuż po wyjazdowym posiedzeniu rządu. Świadkowie zdarzenia przekazali słowackim mediom relacje ze strzelaniny. Jeden z mężczyzn informuje, że widział krwawe obrażenia, jakich doznał Fico.
W środę po godzinie 15.00 media obiegła wstrząsająca informacja o postrzeleniu słowackiego premiera Roberta Fico. Do zdarzenia odnieśli się już polscy i zagraniczni politycy. Dramatyczne doniesienia komentuje m.in. premier Donald Tusk, szef MSZ Radosław Sikorski, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu słowackiego rządu w miejscowości Handlova pod Bratysławą - informują media. Policja zatrzymała napastnika. Stan słowackiego szefa rządu określany jest jako bardzo poważny.
Przed Kancelarią Premiera w Warszawie wylana została nieznana substancja. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby, w tym specjaliści z jednostki chemicznej. W związku ze zdarzeniem zatrzymano jedną osobę.
Rodzina wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego doznała przykrej sytuacji. Jego matka zalała się łzami po tym, jak odkryła, że ktoś oblał czarną farbą grób ojca polityka na cmentarzu w Wołominie. ”Kiedy polityka wchodzi na cmentarze, upadają wszelkie wartości. Rodzi się przekonanie, że natura człowieka jest straszna” – komentował w rozmowie z PAP.
Jak karmią w Kancelarii Premiera? Znany youtuber "Książulo" postanowił to sprawdzić. Popularny twórca niedawno testował m.in. jedzenie sejmowe. Tym razem na tapet wziął kuchnię w Kancelarii Donalda Tuska. Ceny mocno go zaskoczyły.
Premier Donald Tusk udzielił w piątek 12 stycznia swojego pierwszego wywiadu od zaprzysiężenia nowego rządu. W godzinnej rozmowie z mediami Tusk skomentował m.in. wczorajszą decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zatrzymanych polityków PiS: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Odniósł się również do zapowiedzi, które padały w kampanii wyborczej m.in. w kwestii aborcji.
Spore zaskoczenie w “19.30” w TVP. Widzowie Telewizji Polskiej w materiale na temat polityka z Francji nagle zobaczyli na ekranie twarz byłego premiera. Dziennikarze wypomnieli mu wiek, a następnie włączyli fragment piosenki Kazika. Nie był to typowy reportaż.
Donald Tusk złożył świąteczne życzenia. Premier z okazji Bożego Narodzenia zwrócił się do wszystkich Polaków z konkretnym przesłaniem. - To najlepszy czas, aby poczuć się znowu wspólnotą - słyszymy w specjalnym nagraniu. Szef rządu koalicyjnego złożył również obietnicę.
Donald Tusk na konferencji prasowej z ministrem finansów potwierdził, że pieniędzy na obietnice wyborcze nie zabraknie. Tak samo na wypłaty 800+, a także trzynastej i czternastej emerytury. Szef rządu poinformował również o dymisji Jacka Kurskiego z Banku Światowego.
W Monitorze Polski pojawiła się informacja o pierwszym zarządzeniu nowo zaprzysiężonego premiera. Donald Tusk powołał Międzyresortowy Zespół do sprawy przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego
W poniedziałek 11 grudnia wieczorem Sejm wybrał nowego premiera RP, którym został Donald Tusk. Chwilę po tej decyzji, w mediach pojawiły się dziesiątki gratulacji ze strony nie tylko polskich polityków, ale także światowych liderów. Po północy pojawił się również komentarz od władz USA.
Ustalono już, kto zostanie premierem w nowej kadencji Sejmu? Podczas wywiadu w Radiu Zet Małgorzata Kidawa-Błońska mogła powiedzieć za dużo. Wicemarszałek Sejmu zdradziła tajemnicę opozycji? - Rozmowy partnerów się zaczynają - powiedziała.
Niepokojące doniesienia z Izraela. Jak poinformowały tamtejsze media, do szpitala trafił premier kraju, Benjamin Netanjahu. Z informacji przekazanych przez zagraniczne agencje wynika, że pilna hospitalizacja była spowodowana silnym odwodnieniem organizmu polityka. Powodem takiego stanu rzeczy mają być wielodniowe upały panujące na Bliskim Wschodzie.
Jak podaje gazeta "Corriere della Sera", zmarł były premier Włoch - Silvio Berlusconi. Miał 86 lat. Informację potwierdziła również włoska agencja prasowa ANSA. Polityk w piątek ponownie trafił do szpitala w Mediolanie, gdzie miał przejść zaplanowane badania w związku z chorobą. Przypomnijmy, że Berlusconi od pewnego czasu zmagał się z przewlekłą białaczką.