Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Pis

Pis

PiS, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Podstawowe informacje

Prawo i Sprawiedliwość to polska partia polityczna, założona 29 maja 2001 roku z inicjatywy Jarosława Kaczyńskiego i jego brata, Lecha Kaczyńskiego. Pomysłodawcą nazwy był Ludwik Dorn. Jej pierwszych członków w dużej mierze tworzyli byli działacze partii Porozumienie Centrum.

Aktualnym prezesem PiS jest Jarosław Kaczyński, a sama partia liczy około 45 tysięcy członków. Kolorami PiS jest ciemny błękit, biel oraz czerwień. Najmłodsi z sympatyków partii mogą realizować swoje polityczne ambicje w ramach Forum Młodych PiS.

Deklarowane poglądy PiS w ramach ideologii społecznej, to narodowy konserwatyzm, eurosceptycyzm i chrześcijańska demokracja. Wśród deklarowanych poglądów gospodarczych PiS znajduje się solidaryzm i interwencjonizm. PiS jest członkiem Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W ostatnich wyborach z list wyborczych PiS do Parlamentu dostało się 201 posłów i 44 senatorów.

Prawo i Sprawiedliwość – najważniejsi członkowie

Wśród najważniejszych członków PiS znajduje się przede wszystkim prezes partii, czyli Jarosław Kaczyński. Wieloletnim członkiem PiS był również obecny prezydent RP, Andrzej Duda. Do Prawa i Sprawiedliwości należy także aktualny premier Mateusz Morawiecki, czy była premier Beata Szydło. Do powszechnie znanych w kraju polityków PiS należą również: Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Mariusz Kamiński, Antoni Macierewicz, Elżbieta Witek czy Ryszard Terlecki.

Do byłych, acz zasłużonych dla partii członków, należy wymienić takie osobistości jak śp. Lech Kaczyński (były prezydent RP i współzałożyciel partii), śp. Ludwik Dorn (jeden z pierwszych członków i twórca nazwy Prawo i Sprawiedliwość), czy były premier Kazimierz Marcinkiewicz. 

Program wyborczy PiS 2023

Wraz ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 15 października 2023 roku, Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swój program wyborczy. W dużej mierze jest to kontynuacja wcześniej obranej drogi. 

Postulaty, które 9 września zostały przedstawione przez PiS, zostały określone mianem „ośmiu konkretów”. Na rzeczonej liście znajdują się propozycje opatrzone następującymi tytułami: 800+, darmowe autostrady, darmowe leki, dobry posiłek, przyjazne osiedle, lokalna półka, emerytura stażowa i bon szkolny Poznaj Polskę. Po więcej szczegółów partia zaprasza na swoją stronę internetową.

Pokaż więcej

Maja Drzewiecka
17.02.2024 21:43 Nowa gwiazda PiS i TV Republika. "Być w Paryżu i nie zobaczyć Koloseum"

Jarosław Kaczyński podczas ostatniego Marszu Wolnych Polaków cieszył się, że stoją za nim młodzi ludzie. W tym gronie znalazła się Maja Drzewiecka. Jak się okazuje, może ona zaistnieć w PiS i Telewizji Republika bardziej, niż Oskar Szafarowicz. Widzowie stacji są nią zachwyceni. Działaczka zasłynęła niegdyś wpisem o „byciu w Paryżu i nie zobaczeniu Koloseum”.

rydzyk tadeusz ksiądz
16.02.2024 14:31 Ojciec Rydzyk gromadzi to od 27 lat. Mówi o hejcie

Redemptorysta po latach ujawnił swój sekret. O. Tadeusz Rydzyk w trakcie wywiadu dla powiedział, że ma pewnego rodzaju hobby. Od 27 lat skrupulatnie zbiera on skrawki papieru, których ma mieć blisko 60 tys. Są to wycinki z gazet, wszystkie dotyczą jednego, gorszącego w jego ocenie, tematu.

kamiński wąsik protest
10.02.2024 15:22 Jarosław Kaczyński na „Proteście Wolnych Polaków”. Zaskakujące słowa

Przed Trybunałem Konstytucyjnym trwa „Protest Wolnych Polaków”. Organizatorzy mówią o tysiącach uczestników, na miejscu pojawili się już Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas swojego wystąpienia opowiedział zaskakującą historię z młodym człowiekiem, który go „zaczepił”. Zasugerował też „wysłanie” obecnego rządu.

Michał Adamczyk
07.02.2024 22:51 Kolejny problem "milionera z TVP". Został pozwany przez byłą żonę

Michał Adamczyk, były dziennikarz TVP i dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, ma kolejny problem. Fakt donosi, że “milioner z TVP” nie może dojść do porozumienia z byłą żoną. 7 lutego br. w sądzie rejonowym dla Warszawy-Mokotowa miała odbyć się rozprawa w sprawie zwiększenia alimentów na córkę.

zatrzymany policja radiowóz
01.02.2024 10:11 Młody działacz partii Ziobry w rękach policji. W tle poważny zarzut, grozi mu aż 10 lat więzienia

Dziewiętnastoletni Klaudiusz B. mimo swojego młodego wieku aktywnie angażował się w działania Suwerennej Polski na Lubelszczyźnie. Często chwalił się zdjęciami z ministrami, zapewniając o swojej pieczołowitej pracy na rzecz przywrócenia sprawiedliwości. Jak się okazuje, najprawdopodobniej to właśnie jego haniebne działania doczekają się sprawiedliwego wyroku. Niebywałe, za co zatrzymała go policja.

maciej wąsik polityk pis
01.02.2024 08:04 Maciej Wąsik dodał mocny wpis, uderzył w Tuska i Hołownię. "Przyjdzie kiedyś za to zapłacić"

Maciej Wąsik nie przepuściłby tej okazji. Zamieścił w nocy ostry wpis na platformie X, uderzający w premiera i marszałka Sejmu. Utrzymuje, że wciąż jest posłem i.. mówi o zemście. „Przyjdzie kiedyś za to zapłacić…” – napisał.

rydzyk tadeusz ksiądz
30.01.2024 11:36 Fundacja ojca Rydzyka ma otrzymać duży przelew

Prawo i Sprawiedliwość ma zapłacić w tym roku Fundacji Lux Veritatis sporą sumę, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Chodzi o transmisje na żywo mszy świętych. Wynika to z aneksu do umowy, którą ugrupowanie podpisało na początku tego roku. Kwota jest niemała. W ciągu poprzednich lat na rzecz imperium Rydzyka wypłacono z Funduszu Sprawiedliwości ponad 22,1 mln zł.

jarosław kaczyński polityk politycy
27.01.2024 19:30 Jarosław Kaczyński miał odsłonić pomnik brata. Nagle doszło do awantury, interweniowała policja

W sobotę na Placu Teatralnym w Lublinie oczekiwano na przybycie Jarosława Kaczyńskiego. To właśnie on miał na miejscu odsłonić pomnik swojego brata, tragicznie zmarłego byłego prezydenta. Chwile przed pojawieniem się prezesa PiS na miejscu doszło to poważnego incydentu.

flagi tvp logo siedziba
27.01.2024 16:11 Polacy zdecydowali w sprawie nowego TVP. Zaskakujące wyniki sondażu

Co sądzą Polacy o nowym wyglądzie stacji Telewizji Polskiej? Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski ujawnił zaskakujący pogląd względem zmian w TVP. Jak się okazuje, jesteśmy w tej sprawie podzieleni. Wszystko wyjaśniają jednak wyniki z uwzględnieniem preferencji politycznych.

dunikowska-paź dziennikarka tvp studio
26.01.2024 22:18 Zaskakujące oświadczenie w "19:30" w TVP. Nagle pojawiła się czarno-biała plansza

Monika Olejnik wygrała proces sądowy z TVP, natomiast na realizację wyroku musiała czekać wiele miesięcy – poprzednie władze nie zamierzały się ugiąć. Po sześciu latach od skandalu Telewizja Polska pokazała plansze z przeprosinami skierowanymi do dziennikarki.

mężczyzna dom okulary
25.01.2024 17:25 Krzysztof Jackowski zobaczył, jaka przyszłość czeka TVP. Nie ma dobrych informacji

Najpopularniejszy jasnowidz w Polsce podzielił się kolejną zaskakującą wizją. Skomentował obecną sytuację mediów publicznych w kraju. Ma przewidywania w sprawie Telewizji Polskiej. Wystarczyło tylko jedno słowo. Obawia się także, że „to będzie zły rok”.

Andrzej Lepper
21.01.2024 15:37 Tak wygląda grób Andrzeja Leppera prawie 13 lat po jego śmierci. Wzruszający szczegół

Andrzej Lepper zmarł 5 sierpnia 2011 roku. Sprawa jego budzącej wątpliwości śmierci ponownie stała się tematem dyskusji przy okazji głośnego zatrzymania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Politycy stali na czele CBA, kiedy agencja prowadziła akcję specjalną w środowisku Samoobrony. Tomasz Lepper nie ma wątpliwości: "To było polowanie". Jak obecnie wygląda miejsce spoczynku Andrzeja Leppera? Jeden szczegół budzi wzruszenie odwiedzających cmentarz.

Romualda Wąsik Barbara Kamińska
21.01.2024 15:32 Żony Wąsika i Kamińskiego nowym trendem na TikToku. Internauci są bezlitośni

Roma Wąsik i Barbara Kamińska od momentu zatrzymania ich mężów pozostają niezwykle aktywne w mediach. Tuż po umieszczeniu byłych szefów CBA w więzieniu kobiety pojawiły się na antenie TV Republika, gdzie pożaliły się swoimi realiami życia bez obecności małżonków. Żona Macieja Wąsika ujawniła, że nie może ustawić termostatu, co nie umknęło uwadze internautów. Ci niezwłocznie odpowiedzieli na jej wyznanie, bezlitośnie.

jarosław kaczyński
19.01.2024 19:31 Jarosław Kaczyński pojechał do Macieja Wąsika. Pocałował klamkę

Jarosław Kaczyński chciał spotkać się z Maciejem Wąsikiem w zakładzie karnym w Przytułach Starych. Widzenie nie doszło jednak do skutku – dyrekcja więzienia nie pozwoliła na takie spotkanie. „Zapewniono mnie, że nie ma dożylnego odżywiania” – relacjonował prezes PiS.

joanna borowiak posłanka sejm
19.01.2024 17:07 Awantura w TV Republika. Wszystko poszło na żywo

Na antenie Telewizji Republika doszło do potyczki słownej posłanki PiS Joanny Borowiak i Anity Kucharskiej-Dziedzic z Nowej Lewicy. Pierwsza z nich stwierdziła, że zachowanie posłanki jest skandaliczne. Wszystko zaczęło się od pytania o Piotra Wawrzyka.

Romualda Wąsik protest
18.01.2024 12:27 Żona Macieja Wąsika przekazała ważną informacje. Ujawniła, kiedy zobaczy się z mężem

Wiece wsparcia względem Macieja Wąsika organizowane przed zakładem karnym w Ostrołęce stały się standardem ostatnich dni. Żona polityka PiS pożaliła się mówiąc, że od ponad tygodnia widziała męża „tylko raz”. Jak zapewnia, nie przyjmuje on posiłków.

łóżko szpitalne mariusz kamiński
17.01.2024 23:08 Andrzej Duda ujawnił, co dzieje się z Mariuszem Kamińskim. Stan zagrażający życiu

Andrzej Duda ponownie zabiera głos w sprawie odbywających karę dwóch lat więzienia polityków PiS. Przekazał informację od żony Mariusza Kamińskiego, według której sąd miał wydać nakaz przymusowego dokarmiania skazanego. Prezydent apeluje do szefa MS i Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, aby ten umożliwił Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi przerwę w odbywaniu kary.

barbara kamińska
17.01.2024 20:51 Żonie Kamińskiego grożą surowe konsekwencje. Myślała, że nikt się nie dowie?

Żona Mariusza Kamińskiego może mieć poważne problemy. Aktywnie udzielała się w ostatnich dniach na arenie politycznej, postulując o uwolnienie swojego skazanego na dwa lata więzienia męża. Barbara Kamińska pojawiła się m.in. na „Marszu Wolnych Polaków”, jednocześnie będąc na zwolnieniu lekarskim. Co na tajemniczą „chorobę” mówią jej pracodawcy z Sądu Rejonowego w Piasecznie?

danuta holecka tv republika
17.01.2024 19:23 Kolejny skandal w Telewizji Republika. W materiale padło oburzające porównanie

„Można porównać Polskę do Korei Północnej” – takie stwierdzenie padło we wtorkowym wydaniu programu „Dzisiaj” prowadzonym przez Danutę Holecką. Materiał TV Republika pełen był uszczypliwych komentarzy pod adresem nowych władz TVP.

piotr w. polityk oskarżony
17.01.2024 18:18 Były wiceminister Piotr W. zatrzymany przez CBA. Usłyszał zarzuty

Piotr W. został zatrzymany przez CBA. Lubelski pion ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej przedstawił mu zarzuty w związku z przyspieszaniem procedur wizowych.

andrzej duda wystąpienie
15.01.2024 15:08 Burza po oświadczeniu Andrzeja Dudy. W komentarzach podniosła się wielka wrzawa. "Znowu kompromitacja..."

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z premierem Donaldem Tuskiem. Wygłosił potem kontrowersyjne oświadczenie, w którym w gorzkich słowach komentował działania Adama Bodnara. Natychmiast zareagowali internauci. Głowie państwa wytknięto stosunek do praworządności.

Danuta Holecka, zdjęcie archiwalne
15.01.2024 12:46 Czy osoby płacące abonament finansują TV Republika? Posypały się komentarze: 'Nie życzę sobie tego"

W związku z narracją prowadzoną przez stacje oraz ostatnimi skandalami na jej antenie wielu odbiorców mediów podnosi, że nie chcą finansować TV Republika, płacąc abonament. Krytykują sieci kablowe i platformy cyfrowe za udostępnianie stacji platformy do głoszenia swoich racji. Głos zabrali znawcy rynku. Podejrzewają, że kanał jest oferowany za darmo. Nie wykluczają nawet, że TV Republika płaci niektórym operatorom za swoją obecność w ofercie.

protest kartka solidarność
15.01.2024 10:09 Wizerunek skazanych na pomniku Armii Krajowej i PPP. Znieważono pamięć o bohaterach?

„Marsz Wolnych Polaków” 11 stycznia upłynął pod znakiem obrony więzienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Protestujący postanowili wesprzeć skazanych prawomocnym wyrokiem przestępców, wyświetlając ich twarze na pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego wraz z podpisem „Solidarni z Kamińskim i Wąsikiem”. Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej zapowiedział zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

służba wiezienna kamiński wąsik
12.01.2024 17:35 Co czeka Kamińskiego i Wąsika w więzieniu? Strażnik ujawnia

Nowe warunki mieszkalne Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego poruszają opinię publiczną. Pojawiają się pytania o to, do jakich cel trafią, z kim będą tam przebywać oraz dlaczego rozdzielono ich i umieszczono w różnych zakładach karnych. Funkcjonariusz Straży Więziennej z 20-letnim stażem pracy w rozmowie z „Faktem” odpowiedział na te i inne pytania.

manifestacja protest flagi polski
12.01.2024 11:54 Reporter pojechał ze zwolennikami PiS-u na protest „wolnych Polaków”. Zadziwiające sceny z autobusu

11 stycznia odbył się marsz zwolenników PiS i zarazem przeciwników obecnej władzy. Broniono na nim skazanych prawomocnym wyrokiem Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego oraz poprzedniego wyglądu mediów publicznych. Mimo, iż o znalezienie miejsca w autobusie jadącym na protest nie było łatwo, reporterowi „Faktu” udało się udać w podróż ze zwolennikami poprzedniej władzy na protest pod Sejmem. W drodze z Gdyni na „protest wolnych Polaków”, widział zaskakujące sceny.

areszt Maciej Wąsik Mariusz Kamiński
10.01.2024 22:55 Piotr Ikonowicz siedział w areszcie, gdzie trafili Kamiński i Wąsik. Zdradził, co dzieje się za kratami

Wiadomo, w jakich warunkach przebywają Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. W areszcie, w którym znajdują się skazani politycy PiS, przebywał wcześniej aktywista Piotra Ikonowicza. Zdradził, jak wygląda życie w celi w słynnej "Olszynce”.

kamiński wąsik posłowie sejm
09.01.2024 08:17 Czy Wąsik i Kamiński trafią do więzienia? Specjalny komunikat policji

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na dwa lata więzienia. Po prawomocnym wyroku sądu pozostaje pytanie o dalsze czynności ws. doprowadzenia byłych szefów CBA do więzienia. Jak się okazuje, na ten moment nie wpłynęły postanowienia sądy nakazujące policji podjęcie działań w tym celu.

kamiński poseł sejm
08.01.2024 15:10 Lawina komentarzy po kontrowersyjnych słowach Mariusza Kamińskiego. "Niedobrze mi się robi"

Skazany prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia Mariusz Kamiński postanowił się podzielić swoim przemyśleniami co do swojej prawdopodobnej „odsiadki”. Powiedział, że „będzie pierwszym więźniem politycznym w Polsce”. Te słowa wywołały burze w internecie. Były szef CBA przekazał także, jakie są jego plany na najbliższe posiedzenie Sejmu.