Goniec.pl > Pis

Pis

PiS, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Podstawowe informacje

Prawo i Sprawiedliwość to polska partia polityczna, założona 29 maja 2001 roku z inicjatywy Jarosława Kaczyńskiego i jego brata, Lecha Kaczyńskiego. Pomysłodawcą nazwy był Ludwik Dorn. Jej pierwszych członków w dużej mierze tworzyli byli działacze partii Porozumienie Centrum.

Aktualnym prezesem PiS jest Jarosław Kaczyński, a sama partia liczy około 45 tysięcy członków. Kolorami PiS jest ciemny błękit, biel oraz czerwień. Najmłodsi z sympatyków partii mogą realizować swoje polityczne ambicje w ramach Forum Młodych PiS.

Deklarowane poglądy PiS w ramach ideologii społecznej, to narodowy konserwatyzm, eurosceptycyzm i chrześcijańska demokracja. Wśród deklarowanych poglądów gospodarczych PiS znajduje się solidaryzm i interwencjonizm. PiS jest członkiem Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W ostatnich wyborach z list wyborczych PiS do Parlamentu dostało się 201 posłów i 44 senatorów.

Prawo i Sprawiedliwość – najważniejsi członkowie

Wśród najważniejszych członków PiS znajduje się przede wszystkim prezes partii, czyli Jarosław Kaczyński. Wieloletnim członkiem PiS był również obecny prezydent RP, Andrzej Duda. Do Prawa i Sprawiedliwości należy także aktualny premier Mateusz Morawiecki, czy była premier Beata Szydło. Do powszechnie znanych w kraju polityków PiS należą również: Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Mariusz Kamiński, Antoni Macierewicz, Elżbieta Witek czy Ryszard Terlecki.

Do byłych, acz zasłużonych dla partii członków, należy wymienić takie osobistości jak śp. Lech Kaczyński (były prezydent RP i współzałożyciel partii), śp. Ludwik Dorn (jeden z pierwszych członków i twórca nazwy Prawo i Sprawiedliwość), czy były premier Kazimierz Marcinkiewicz. 

Program wyborczy PiS 2023

Wraz ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 15 października 2023 roku, Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swój program wyborczy. W dużej mierze jest to kontynuacja wcześniej obranej drogi. 

Postulaty, które 9 września zostały przedstawione przez PiS, zostały określone mianem „ośmiu konkretów”. Na rzeczonej liście znajdują się propozycje opatrzone następującymi tytułami: 800+, darmowe autostrady, darmowe leki, dobry posiłek, przyjazne osiedle, lokalna półka, emerytura stażowa i bon szkolny Poznaj Polskę. Po więcej szczegółów partia zaprasza na swoją stronę internetową.

Pokaż więcej

Ryszard Terlecki
01.10.2023 15:46 Skandaliczny komentarz Terleckiego po marszu opozycji. "Pogarda dla Polaków"

Konwencja polityczna PiS i Marsz Miliona Serc zupełnie zdominowały przekaz medialny 1 października 2023 roku. Nie dziwi zatem, że także w sieci te wydarzenia były na bieżąco komentowane. Niestety, słowa Ryszarda Terleckiego nawiązujące do marszu opozycji nie spotkały się z pozytywnym odbiorem internautów. Padły mocne słowa.

Tadeusz Rydzyk
29.09.2023 11:30 Tadeusz Rydzyk boi się. Drży na myśl, co stanie się w październiku w Polsce

Ojciec Tadeusz Rydzyk należy do pochlebców obecnej władzy, dlatego coraz bardziej martwią go najnowsze i nienapawające zbytnim optymizmem sondaże. Założyciel Radia Maryja jest pełen obaw o przyszłość firmowanych przez siebie przedsięwzięć, a o swoich rozterkach przejmującym głosem opowiedział na antenie Radia Maryja. Ojciec Tadeusz Rydzyk nie ukrywał, że kwestia pomyślnych wyników wyborów jest dla niego absolutnie priorytetowa. Jakie słowa padły w Radiu Maryja?

Jarosław Kaczyński
27.09.2023 20:05 Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany ws. bezpieczeństwa. "Wydałem polecenie"

Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany na granicach ze Słowacją i Czechami. "Wydałem polecenie, by granica ze Słowacją i z Czechami została też poddana szczególnej kontroli i wzmocniona" - poinformował podczas konwencji w Pruszkowie.

Minęła dwudziesta
26.09.2023 17:52 Wielka awantura w TVP Info. Wszyscy krzyczeli i sobie przeszkadzali

W programie “Minęła dwudziesta" na antenie TVP Info doszło do awantury dotyczącej bezpieczeństwa Polski. Politycy nie gryźli się w język, a oberwało się też prowadzącemu Miłoszowi Kłeczce.

Piotr Kaleta
26.09.2023 16:02 Poseł PiS-u został potrącony samochodem. "Zrobił to świadomie"

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta zamieścił na Facebooku filmik, na którym ma rękę w temblaku. Polityk złożył zawiadomienie, że został potrącony samochodem przez "działacza kaliskiego KOD-u".

Zbigniew Rau
23.09.2023 09:06 Afera wizowa zatacza coraz szersze kręgi. "Służby musiały mieć wiedzę od lat"

Dla jednych wcale jej nie ma, dla innych ta obecna jest “największą w XXI wieku”. Prawdą jest jednak, że żadna sprawa nie wywołała w ostatnim czasie tak wielu emocji wśród polityków i to w samym środku kampanii wyborczej do parlamentu. Afera wizowa zatacza tymczasem coraz szersze kręgi i niewykluczone wcale, że to dopiero jej początek. Kto na tym zyska? Kto straci? I czy rzeczwyście zalała nas fala nielgalnych imigrantów z Azji i Afryki? Portal Goniec.pl zapytał o to eksperta, dyplomatę i posła przeprowadzającego kontrole w kolejnych ministerstwach.

Waldemar Skrzypczak
20.09.2023 17:50 Generałowie podsłuchiwani Pegasusem. Wśród nich gen. Skrzypczak

Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, był za rządów PiS inwigilowany szpiegowskim programem Pegasus - donosi "Gazeta Wyborcza". Podsłuchiwani mieli być również inni, wysocy rangą byli wojskowi. Skrzypczak skomentował te doniesienia.

Michał Kołodziejczak i Michał Rachoń przed siedzibą TVP
20.09.2023 17:27 TVP w służbie rządzącym. Prawo i Sprawiedliwość zbudowało drugi sztab wyborczy [OPINIA]

Wybory parlamentarne odbędą się w Polsce już za niecały miesiąc, kampania wyborcza z każdym dnie staje się coraz bardziej ostra, a momentami wręcz prymitywna. Tak było choćby wczoraj przed siedzibą TVP w Warszawie, kiedy Michał Rachoń robił wszystko, by uniemożliwić Donaldowi Tuskowi prowadzenie jego konferencji prasowej. Problem w tym, że obecnie w Polsce w kampanię wyborczą zaangażowane są nie tylko partie polityczne, ale także media, w tym wypadku te publiczne, utrzymywane z pieniędzy wszystkich podatników. Prawo i Sprawiedliwość uczyniło z telewizji publicznej swój sztab wyborczy i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Przykre jest jednak to, że nieprzyzwoita działalność TVP nikogo już w naszym kraju nie zaskakuje. 

orędzie Elżbiety Witek
16.09.2023 20:37 Orędzie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. "Gdyby rządził Tusk, na ulicach płonęłyby samochody"

Po tym, jak swoje orędzie wygłosił marszałek Senatu Tomasz Grodzki, na podobny krok zdecydowała się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W sobotę 16 września polityczka odniosła się do tzw. afery wizowej w polskim rządzie. - Kłamstwa nie mogą pozostać bez odpowiedzi - oznajmiła, po czym roztoczyła przed Polakami złowrogą wizję, jeśli tylko ci zagłosują w wyborach na opozycję.

Konferencja PiS
15.09.2023 21:45 Afera wizowa wstrząsa kampanią wyborczą. PiS ma duży problem

Afera wizowa zatacza coraz szersze kręgi. Media ujawniają kolejne fakty, które wskazują, że o nielegalnym procederze związanym z wydawaniem polskich wiz mogło wiedzieć więcej osób, niż początkowo się wydawało, w tym członkowie rządu. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie mamy do czynienia z niczym poważnym, jednak informacje o wszczęciu kontroli w MSZ oraz pobyt w szpitalu Piotra Wawrzyka sprawiają, że obóz rządzący nie będzie w stanie cały czas milczeć. Czy afera wizowa zadecyduje o wyniku nadchodzących wyborów parlamentarnych? 

Tomasz Grodzki
15.09.2023 20:13 Orędzie Grodzkiego do Polaków. "To największa afera z jaką mierzyliśmy się w XXI wieku"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił 15 września wieczorem specjalne orędzie w związku z aferą wizową. Padły zdecydowane słowa.

piotr wawrzyk
15.09.2023 19:34 Kolejne aresztowania w "aferze wizowej". Wśród nich były radny PiS

Były radny PiS oraz członek rady nadzorczej państwowej firmy Enea Elektrownia Połaniec, jest wśród kolejnych aresztowanych osób w tzw.  "aferze wizowej" - informuje Wirtualna Polska. Zatrzymani usłyszeli zarzuty.

Tusk i Kaczyński
15.09.2023 17:17 Wybory parlamentarne 2023. Najnowszy sondaż partyjny. Jest spore zaskoczenie

W najnowszym przedwyborczym sondażu partyjnym odnotowano duże zaskoczenie. Jedno z ugrupowań zaliczyło znaczny wzrost poparcia. Wciąż jednak aż 7,9 proc. ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos w zbliżających się wyborach. Politycy wszystkich ugrupowań robią w ostatnich tygodniach wszystko, co w ich mocy, aby przekonać tę część niezdecydowanych wyborców.

seniorka
14.09.2023 22:38 Zapadła w śpiączkę za rządów PO, wybudziła się w czasach PiS. "To wszystko katastrofa"

Pani Felicja po sześciu latach wybudziła się ze śpiączki. Nowa rzeczywistość była dla niej zupełnie inna, niż ta, którą pamiętała. Kiedy 86-letnia kobieta poważnie zachorowała, u władzy była Platforma Obywatelska. Pani Felicja świadomość odzyskała natomiast w samym środku rządów PiS. Seniorka jednoznacznie i bez ogródek wypowiada się obecnie w tematach politycznych.

Mateusz Morawiecki
14.09.2023 14:20 Nowy wiek emerytalny w Polsce 2024. Premier zdradził szczegóły

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sobotę długo wyczekiwaną obietnicę wyborczą. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie dalej będzie rządzić, w polski system emerytalny zostaną wpisane emerytury stażowe. Tę narrację podtrzymał także premier Mateusz Morawiecki, który powtórzył zobowiązanie w nowym spocie wyborczym. Jakie są szczegóły projektu? I co na jego temat mówią eksperci?

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk
13.09.2023 12:33 Sondaż wyborczy. PiS zostawia konkurencję w tyle, ale to opozycja ma wielką szansę

Zapowiedziane na 15 października wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Stawka jest wysoka, dlatego też partie nieustannie zabiegają o głosy wyborców, co przekłada się na wciąż fluktuujące sondaże. Jeden z nich, przeprowadzony na zlecenie OKO.Press i TOK FM, może wyjątkowo mocno zamieszać w sztabach. Podczas gdy Jarosław Kaczyński może otwierać szampana, opozycja ma wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia.

Piotr Kraśko "Fakty" TVN
13.09.2023 08:20 Piotr Kraśko czekał do ostatniej chwili "Faktów" TVN. Zakpił z Kaczyńskiego

Zdaje się, że najnowszy spot Prawa i Sprawiedliwości jeszcze przez długi czas nie będzie schodził z ust obywateli. Nieustające przeróbki, mające na celu kpiny z klipu, w którym Jarosław Kaczyński odprawia z kwitkiem niemieckiego dyplomatę, mnożą się na potęgę, a to jest mocno w smak krytykom partii rządzącej. Zainspirowane prześmiewczymi filmikami poczuły się m.in. “Fakty” TVN i to do tego stopnia, że stworzyły osobny materiał, uderzający w prezesa PiS. Jego autorem nie mógł być kto inny, jak naczelny satyryk TVN, Maciej Mazur.

Mateusz Morawiecki
12.09.2023 20:47 Pilne orędzie Mateusza Morawieckiego. Ujawnił, co stanie się po 15 września

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek 12 września orędzie, w którym odniósł się między innymi do głośnego obecnie tematu importu ukraińskiego zboża. Przypomnijmy, że Komisja Europejska chce znieść nałożone wcześniej embargo na import tego produktu, czemu przeciwny jest PiS. Ukraińskie zboże to jeden z głównych tematów przed jesiennymi wyborami.

znicz
12.09.2023 17:53 Nie żyje polityk PiS. Zginął w tragicznym wypadku drogowym

Nie żyje polityk Prawa i Sprawiedliwości, samorządowiec PiS z powiatu tarnobrzeskiego oraz wicedyrektor WORD w Tarnobrzegu. Zginął w tragicznym wypadku drogowym w Nowym Grębowie na Podkarpaciu. Z ustaleń służb wynika, że zasłabł na chwilę przed zderzeniem z innym pojazdem.

Jarosław Kaczyński
11.09.2023 22:37 Burza po nowym spocie PiS z Jarosławem Kaczyńskim. W sieci już krążą przerobione klipy

Wraz z początkiem nowego tygodnia Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sieci najnowszy spot wyborczy, w którym odegrano rozmowę Jarosława Kaczyńskiego z niemieckim urzędnikiem. Klip miał być uderzeniem w Platformę Obywatelską i Donalda Tuska, jednak niespodziewanie obrócił się przeciwko partii rządzącej. Politycy opozycji natychmiast wykorzystali go do przerobienia go na własną wersję. Prezes PiS nie miał więc wyjścia i musiał gęsto tłumaczyć się z opublikowania nagrania.

PiS
09.09.2023 19:26 Awantura na konwencji PiS-u. Doszło do szarpaniny z policjantami

Dziś (9.09) w Końskich odbyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, podczas której padły m.in. deklaracje wprowadzenia po wyborach emerytury stażowej. Nie obyło się jednak bez incydentów. Przed budynkiem doszło do awantury między zwolennikami i przeciwnikami rządu.

Jarosław Kaczyński
09.09.2023 15:20 Wybory 2023. PiS bierze się za emerytury stażowe. Jarosław Kaczyński złożył obietnicę wyborczą

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Końskich przyniosła ze sobą kolejne obietnice. Jarosław Kaczyński poruszył temat emerytur stażowych. Podał wiek, w którym w przyszłości może być możliwe skorzystanie z nich. Kobiety mogłyby skorzystać z tej opcji jeszcze przed 40. rokiem życia. Prezes PiS oświadczył, że to “wynik długiej pracy i rokowań rządu”.

Jarosław Kaczyński PiS
08.09.2023 13:58 Wybory 2023. Program wyborczy PiS. Wiemy, co obiecuje partia rządząca

Wybory 2023. Program wyborczy PiS staje się coraz klarowniejszy. Jakie obietnice ujawnili obecnie politycy Jarosława Kaczyńskiego? Cztery konkrety zostały odkryte i mają one przekonać Polaków do głosowania na Zjednoczoną Prawicę. Wyjaśniamy, co w swoim programie ma PiS.

Jarosław Kaczyński, Maciej Rauhut
06.09.2023 08:25 17-latek wygrał w sądzie z o. Rydzykiem. Teraz "bierze się" za Jarosława Kaczyńskiego

Ciemne chmury zgromadziły się nad Jarosławem Kaczyńskim. 17-letni aktywista Maciej Rauhut chce prześwietlić wszystkie umowy zawarte przez Prawo i Sprawiedliwość od września 2019 roku, dlatego zwrócił się do prezesa partii z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej. Wcześniej podobny manewr Rauhut zastosował już wobec fundacji o. Tadeusza Rydzyka. Wtedy to nastolatek wygrał z redemptorystą w sądzie.

posiłki w szpitalach
05.09.2023 15:11 PiS obiecuje "dobry posiłek" pacjentom szpitali. "Dlaczego przez 8 lat głodziliście pacjentów?"

Znany jest kolejny punkt nowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Partia rządząca, na trochę ponad miesiąc przed wyborami ogłosiła, że chce poprawić jakość szpitalnych posiłków. W te obietnice nie wierzą jednak politycy opozycji, którzy skrytykowali rządzących za brak dotychczasowych działań. - Skoro zdrowie jest najważniejsze, to dlaczego przez 8 lat głodziliście pacjentów? - pyta Dariusz Joński.

screen z "Wiadomości" TVP
05.09.2023 10:30 "Wiadomości" TVP chciały oszukać widzów? Wydało się, kim jest "przypadkowa" osoba

“Wiadomości” TVP choć często sięgają po te same, stale odtwarzane nagrania i kadry, potrafią jednak jeszcze także zaskoczyć. Na uznanie zasługuje zwłaszcza twórczość i pomysłowość pracowników TVP, którzy dwoją się i troją, aby zmanipulować przekaz. Przekonaliśmy się o tym m.in. w niedzielnym wydaniu serwisu dzięki Adrianowi Boreckiemu, który przygotował materiał, oddający głos przeciętnym obywatelom. No właśnie, ale czy na pewno?

szkola
04.09.2023 23:25 Politycy PiS odwiedzili szkołę w Wilkowie. Wszystko w związku z ogromną inwestycją

4 września wszyscy uczniowie zainaugurowali nowy rok szkolny. W niektórych miejscach była to również świetna okazja do wizyty polityków i przygotowanie rodaków na zbliżające się wybory parlamentarne i nieuchronną kampanię wyborczą. Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na inauguracji roku szkolnego w Rokicinach w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta. Z kolei w Wilkowie w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. Mariana Panka zjawiło się wielu innych ważnych polityków PiS. Tam ich wizyta niosła za sobą szczególny powód.

Jarosław Kaczyński
03.09.2023 17:37 Jarosław Kaczyński zaatakował opozycję. "Rząd chłopców w krótkich majteczkach"

Jarosław Kaczyński jest “jedynką” na wyborczej liście PiS-u w woj. świętokrzyskim. Prezes PiS-u zdecydował się wyjaśnić, dlaczego zrezygnował ze startu w Warszawie. Przy okazji oberwało się opozycji, a poprzedników nazwał… “rządem chłopców w krótkich majteczkach”.