Goniec.pl
JOHN THYS/AFP/East News

JOHN THYS/AFP/East News

Kryzys na granicy. Morawiecki: reżim Łukaszenki odbił się od wschodniej granicy

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki podsumował wizytę w Słowenii, publikując obszerny post na Facebooku. Jego zdaniem reżim Aleksandra Łukaszenki "odbił się od wschodniej granicy Unii Europejskiej". Jednak szef rządu zaznaczył, że do przezwyciężenia kolejnego okresu destabilizacji niezbędna jest "zjednoczona Europa".

Tymczasem sytuacja na granicy jest w dalszym ciągu niepokojąca. We wtorek Straż Graniczna odnotowała 267 prób nielegalnego wtargnięcia na terytorium Polski. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

kamil durczok tvn

Zabawna wpadka Kamila Durczoka sprzed lat podbija sieć

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: rosyjska pętla energetyczna ma rozbić europejską solidarność

W środę 24 listopada premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Słowenii, gdzie spotkał się z tamtejszym premierem Janezem Janszą. To właśnie ten kraj sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej. Dlatego też, zdaniem szefa polskiego rządu, wizyta była ważna w kontekście "budowy bezpiecznej, sprawiedliwej i solidarnej wspólnoty europejskiej".

W dalszej części wpisu, który Mateusz Morawiecki opublikował na Facebooku, pojawiły się odwołania do zagrożeń, przed którymi stoi Unia Europejska. "Zgadzamy się, że wiele państw Europy odczuwa zacieśniającą się wokół nich rosyjską pętlę energetyczną oraz wzmożoną propagandę i ataki hakerskie, które mają rozbić naszą solidarność", czytamy w poście.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dodatkowo premier zaznaczył, że "spójność diagnozy problemów i zagrożeń" dostrzegł także w trakcie porannego spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. "Nie pozwolimy na to", czytamy we wpisie.

Niewiarygodne, co dzieje się tuż za polską granicą. Właśnie się okazało

Slajd 1 z 6

Twitter/Stanisław Żaryn

Rozbudowa obozu. Nowe namioty tuż przy granicy

Obóz migrantów, który powstał w poniedziałek, jest rozbudowywany. Pojawiły się namioty i agregaty prądotwrócze. Twitter/Stanisław Żaryn

Morawiecki: reżim napotkał opór, ale nadchodzi dalszy okres destabilizacji

Szef polskiego rządu zdradził, że podczas spotkania z premierem Słowenii poruszył także wątek nielegalnej migracji, głównie w kontekście wschodniej granicy Polski, ale nie tylko. "Nie może być tak, że mieszkańcy państw południa i Afryki będą decydować o tym, kto może wejść na teren Unii Europejskiej i NATO", czytamy.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego "reżim Aleksandra Łukaszenki napotkał na zdecydowany opór i odbił się od wschodniej granicy Unii Europejskiej". Mimo częściowego złagodzenia kryzysu na granicy, premier przestrzega przed kolejnymi zagrożeniami.

"Natłok wyzwań, którym musi stawić czoło zjednoczona Europa, oznacza, że nadchodzi dalszy okres destabilizacji", czytamy w poście. Premier zaznaczył, że Polska "nie chce" tego typu sytuacji.

W związku z tym zapowiedział dalsze działania. "Będziemy wspólnie szukać najlepszych rozwiązań, by z tej serii kryzysów, jakich doświadczamy, i które są czasem próby dla Europy, wyjść zwycięsko!", czytamy.

W zakończeniu wpisu Mateusz Morawiecki przywołał starożytne stwierdzenie "Hannibal ante portas" (łac. Hannibal u bram, ostrzeżenie przed nadciągającym niebezpieczeństwem). "Gdy wróg jest u bram, nie czas na spory w ramach europejskiej rodziny!", czytamy. 

Tego samego dnia fundamenty "europejskiej rodziny" podważył Trybunał Konstytucyjny. O tym, czego dotyczy najnowszy wyrok można przeczytać w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/René Mentschke, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wybuch bomby lotniczej w Monachium. Trzy osoby ranne

Czytaj więcej >
Rafał Ziemkiewicz

Wiadomości

WM: Rafał Ziemkiewicz poprowadzi program w Polsat News

Czytaj więcej >
Senator PiS krytykuje Donalda Tuska

Wiadomości

Senator PiS krytykuje wpis Donalda Tuska o Kaczyńskim

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

WP: nadzwyczajne spotkanie klubu PiS

Czytaj więcej >
NIKOLAY PETROV/AFP/East News

Wiadomości

Kryzys na granicy. Łukaszenka grozi blokadą surowców energetycznych

Czytaj więcej >
Flickr/Shawn Carpenter, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Wiadomości

Nie żyje Elżbieta Wanda Kubicka

Czytaj więcej >