Goniec.pl
trybunal konstytucyjny

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

TK: przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka niezgody z polską konstytucją

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W środę 24 listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jeden przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest niezgodny z konstytucją RP. Podważony zapis dotyczy przekazania Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kompetencji do oceny legalności wyboru członków Trybunału Konstytucyjnego.

Wyrok został ogłoszony tuż po godz. 16:00. Decyzję przekazała przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

kamil durczok tvn

Zabawna wpadka Kamila Durczoka sprzed lat podbija sieć

CZYTAJ DALEJ

Jeden przepis europejskiej konwencji w sprzeczności z polską konstytucją

Wniosek o sprawdzenie zgodności Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z polską ustawą zasadniczą złożył minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Sprawę rozpatrywało pięcioro sędziów pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

Wyrok dotyczy art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC). Ten przepis wskazuje, że "każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Po rozpoznaniu sprawy z wniosku prokuratora generalnego [...] TK orzeka, że art. 6 ust. 1 jest niezgodny z polską Konstytucją w zakresie badania przez ETPC oceny legalności procesu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego - oznajmiła Julia Przyłębska.

Prezes dodała, że TK "nie jest sądem", o którym traktuje art. 6 ust. 1 EKPC. Wyrok zapadł jednogłośnie po około czterech godzinach.

Jeszcze w trakcie posiedzenia przedstawiciel prokuratora generalnego podkreślił, że "nie sposób negować dorobku ETPC". - Jednak w ostatnim czasie, w ocenie prokuratura generalnego, Trybunał w Strasburgu obrał drogę, która nie może być akceptowana - przyznał.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Ziobro domagał się weryfikacji

Zbigniew Ziobro przedłożył wniosek w tej sprawie do TK w lipcu 2021 r. W uzasadnieniu wskazał, że kontrola konstytucyjności EKPC to wydarzenie bezprecedensowe w orzecznictwie TK. "Bezprecedensowy charakter niniejszej sprawy podkreśla niemal historyczny moment, w jakim znalazł się dyskurs o suwerenności państwa na tle postępujących mechanizmów internacjonalizacji prawa", czytamy dalej.

Powodem złożenia wniosku do TK w sprawie zgodności europejskiej konwencji z polską konstytucją był wyrok ETPC dotyczący Xero Flor. Firma zaskarżyła Skarb Państwa o wysokość odszkodowania z powodu zniszczeń na polu. Wyroki były niekorzystne, a sprawa trafiła w końcu do TK, który ją umorzył. Pod decyzją podpisał się sędzia TK Mariusz Muszyński.

Zdaniem spółki skład sędziowski TK, który rozpatrywał tę sprawę był niekonstytucyjny. W związku z tym złożono skargę do ETPC. Wówczas trybunał w Strasburgu podważył legalność wyboru Mariusza Muszyńskiego na członka TK i uznał, że Polska powinna zapłacić firmie prawie 3,5 tys. euro w ramach odszkodowania.

Do tej sytuacji odniósł się sędzia sprawozdawca TK Wojciech Sych. Jego zdaniem ocena podjęta przez ETPC dotycząca wyboru jednego sędziego w skład TK "jest wybiórcza". - Wnioski z niej wyciągnięte są więc błędne - oznajmił.

Europejski Trybunał Praw Człowieka to organ Rady Europy. Do jego zadań należy wydawanie wyroków dotyczących praw człowieka zapisanych w EKPC. Rozpatruje skargi, które wpływają od obywateli 47 państw członkowskich Rady Europy, które ratyfikowały dokument.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

  • Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

  • Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński o Niemczech: "Chcą budowy IV Rzeszy"

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Wejherowo: Nie żyje 6-latka potrącona na przejściu dla pieszych

Czytaj więcej >
wichury

Wiadomości

Niż "Daniel" przechodzi nad Polską. Uwaga na silny wiatr i połamane drzewa

Czytaj więcej >
(screen) Onet

Wiadomości

Rafał Trzaskowski przemawia w Kongresie Stanów Zjednoczonych

Czytaj więcej >
Awantura w Sejmie

Wiadomości

Obywatelski projekt "Stop Aborcji" odrzucony przez Sejm

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Była posłanka PO zatrzymana przez CBA. Składała fałszywe oświadczenia mająkowe

Czytaj więcej >