Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO
W czwartek 25 listopada prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem rozmowy, która odbędzie się w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, będzie prawdopodobnie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.
Informację o planowanym spotkaniu jako pierwsze przekazało biuro prasowe NATO. Później doniesienia potwierdziło polskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Duda z wizytą w Kwaterze Głównej NATO
Już jutro Andrzej Duda pojawi się w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Celem wizyty jest spotkanie z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem.
Choć oficjalnie temat rozmowy nie został ujawniony, to wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda i Jens Stoltenberg poruszą wątki dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa (około godz. 14:15).Prezydent RP @AndrzejDuda spotka się jutro w Kwaterze Głównej #NATO z sekretarzem generalnym NATO @jensstoltenberg. pic.twitter.com/O3OCqYtaxP
— BBN (@BBN_PL) November 24, 2021
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Telefoniczna wymiana zdań na temat kryzysu migracyjnego
W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z Jensem Stoltenbergiem. Prezydent przyznał dziennikarzom, że jest wdzięczny i zadowolony z tego, w jak "zdecydowany sposób" sekretarz generalny NATO przedstawił swoje stanowisko w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią.
Andrzej Duda zdradził, że podczas telefonicznej rozmowy omawiano "wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", które mogłyby się pojawić. - Ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - tłumaczyła głowa państwa.
Dodatkowo prezydent zwrócił się ze szczególnym apelem do sekretarza generalnego NATO. Jego zdaniem niezbędne jest bowiem, aby sojusz "w sposób szczególny" obserwował obszary przy granicy polsko-białoruskiej.
Po rozmowie Jens Stoltenberg opublikował wpis na Twitterze. "Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie", czytamy.
Migranci nadal próbują przedostać się do Polski
Choć od najbardziej niepokojących wydarzeń w pobliżu Kuźnicy minęły już ponad dwa tygodnie, to Straż Graniczna w dalszym ciągu rejestruje próby nielegalnego wtargnięcia na terytorium Polski. Minionej doby odnotowała 267 tego typu zdarzeń. 44 osoby otrzymały zawiadomienie o konieczności opuszczeniu kraju.
Od początku 2021 r. służby zarejestrowały ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W październiku - prawie 17,3 tys., a w listopadzie - ponad 6 tys.
Polskie służby są przekonane, że za akcję odpowiada reżim białoruski, który prowadzi "wojnę hybrydową", aby zdestabilizować Unię Europejską. O tym, jakie instrukcje mają otrzymywać migranci od białoruskich funkcjonariuszy można przeczytać tutaj.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał w ubiegłym tygodniu, że kryzys może być długotrwały. W związku z tym rząd podjął decyzję o wybudowaniu trwałej zapory na granicy z Białorusią na terenie woj. podlaskiego. Więcej na temat tej inwestycji pisaliśmy w tym artykule.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki
Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE
Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Interia, Twitter