Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W czwartek 25 listopada prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem rozmowy, która odbędzie się w Kwaterze Głównej  NATO w Brukseli, będzie prawdopodobnie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Informację o planowanym spotkaniu jako pierwsze przekazało biuro prasowe NATO. Później doniesienia potwierdziło polskie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Top Model

Znamy zwycięzcę programu "Top Model"

CZYTAJ DALEJ

Duda z wizytą w Kwaterze Głównej NATO

Już jutro Andrzej Duda pojawi się w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Celem wizyty jest spotkanie z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem.Choć oficjalnie temat rozmowy nie został ujawniony, to wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda i Jens Stoltenberg poruszą wątki dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa (około godz. 14:15).

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Telefoniczna wymiana zdań na temat kryzysu migracyjnego

W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z Jensem Stoltenbergiem. Prezydent przyznał dziennikarzom, że jest wdzięczny i zadowolony z tego, w jak "zdecydowany sposób" sekretarz generalny NATO przedstawił swoje stanowisko w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią.

Andrzej Duda zdradził, że podczas telefonicznej rozmowy omawiano "wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", które mogłyby się pojawić. - Ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - tłumaczyła głowa państwa.

Dodatkowo prezydent zwrócił się ze szczególnym apelem do sekretarza generalnego NATO. Jego zdaniem niezbędne jest bowiem, aby sojusz "w sposób szczególny" obserwował obszary przy granicy polsko-białoruskiej.

Po rozmowie Jens Stoltenberg opublikował wpis na Twitterze. "Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie", czytamy.

Kilkaset osób szturmem chciało sforsować granicę. Poleciały kamienie, porażające informacje

Slajd 1 z 5

Podlaska policja pokazała zdjęcia z poniedziałkowej próby siłowego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

Policja: odparto szturm na granicę, kamienie trafiły w hełm policjanta

Podlaska policja pokazała zdjęcia z poniedziałkowej próby siłowego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. - Dzisiaj około 16 kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny. W kilkudziesięciu policjantów oraz strażników granicznych i żołnierzy poleciały kamienie. Jeden z nich uszkodził kask ochraniający głowę policjanta. Atak został odparty - przekazano w oficjalnym komunikacie na temat incydentu. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się więcej. Fot. materiały policyjne

Migranci nadal próbują przedostać się do Polski

Choć od najbardziej niepokojących wydarzeń w pobliżu Kuźnicy minęły już ponad dwa tygodnie, to Straż Graniczna w dalszym ciągu rejestruje próby nielegalnego wtargnięcia na terytorium Polski. Minionej doby odnotowała 267 tego typu zdarzeń. 44 osoby otrzymały zawiadomienie o konieczności opuszczeniu kraju.

Od początku 2021 r. służby zarejestrowały ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W październiku - prawie 17,3 tys., a w listopadzie - ponad 6 tys.

Polskie służby są przekonane, że za akcję odpowiada reżim białoruski, który prowadzi "wojnę hybrydową", aby zdestabilizować Unię Europejską. O tym, jakie instrukcje mają otrzymywać migranci od białoruskich funkcjonariuszy można przeczytać tutaj.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał w ubiegłym tygodniu, że kryzys może być długotrwały. W związku z tym rząd podjął decyzję o wybudowaniu trwałej zapory na granicy z Białorusią na terenie woj. podlaskiego. Więcej na temat tej inwestycji pisaliśmy w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia, Twitter

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński o Niemczech: "Chcą budowy IV Rzeszy"

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Wejherowo: Nie żyje 6-latka potrącona na przejściu dla pieszych

Czytaj więcej >
wichury

Wiadomości

Niż "Daniel" przechodzi nad Polską. Uwaga na silny wiatr i połamane drzewa

Czytaj więcej >
(screen) Onet

Wiadomości

Rafał Trzaskowski przemawia w Kongresie Stanów Zjednoczonych

Czytaj więcej >
Awantura w Sejmie

Wiadomości

Obywatelski projekt "Stop Aborcji" odrzucony przez Sejm

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Była posłanka PO zatrzymana przez CBA. Składała fałszywe oświadczenia mająkowe

Czytaj więcej >