Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Joe Biden podpisał nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Duże pieniądze i nowoczesny sprzęt trafi do Kijowa
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.03.2022 20:04

Joe Biden podpisał nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Duże pieniądze i nowoczesny sprzęt trafi do Kijowa

Joe Biden złożył podpis pod pakietem pomocowym dla Ukrainy: 800 mln dolarów i sprzęt wojskowy trafi do Kijowa
NICHOLAS KAMM/AFP/East News

- Będziemy stale wspierać Ukrainę - zapewnił Joe Biden. Na potwierdzenie tych słów prezydent USA złożył podpis pod zupełnie nowym pakietem pomocowym dla Ukrainy. Stany Zjednoczone przekażą na ręce Wołodomyra Zełenskiego pieniądze oraz broń, w tym m.in. aż 800 zestawów przeciwlotniczych.

Jest decyzja w sprawie nowego amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy. Joe Biden złożył podpis niezbędny do rozpoczęcia procedury. - To pozwoli ukraińskiemu wojsku nadal powstrzymywać samoloty i śmigłowce, które atakowały Ukraińców - mówił prezydent USA.

Stany Zjednoczone wyślą do Kijowa pieniądze i broń

Od początku wojny w Ukrainie USA jednoznacznie potępia Rosję i samego Władimira Putina. W środę senat USA jednogłośnie uznał prezydenta Rosji za zbrodniarza wojennego.

Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych nie ogranicza się tylko i wyłącznie do nakładania na Rosję sankcji. Joe Biden podpisał dokument, który pozwoli na wysłanie do Kijowa ogromnego wsparcia finansowego oraz militarnego.

Nieoficjalne wiadomości, do których dotarli dziennikarze stacji NBC, USA planuje przekazać Ukrainie specjalistyczne drony Switchblade, tzw. amunicję krążącą, określaną również jako "drony kamikadze".

Ukraina otrzyma zza oceanu ogromny ładunek wsparcia w wojnie z Rosją. Joe Biden zdecydował, że do Kijowa trafi między innymi 800 zestawów przeciwlotniczych (w tym tych o dłuższym zasięgu) i 9 tys. zestawów przeciwpancernych. Kasa państwowa Ukrainy zasilona zostanie natomiast w 800 mln dolarów.

W środę wieczorem na konfernecji w Białym Domu, już po ogłoszeniu przez Joe Bidena decyzji o złożeniu podpisu pod zatwierdzeniem pakietu pomocowego dla Ukrainy, głos zabrał Ned Price. Rzecznik Departamentu Stanu podkreślił, że USA nie zdardzi dokładnie, jakie wyposażenie zostanie wysłane ukraińskiej armii.

- Nie mogę potwierdzić, że konkretne systemy zostały przekazane, w tym taktyczne drony - mówił wymijająca rzecznik. - Nie jestem w stanie w tym momencie mówić o konkretach - dodawał w rozmowie z dociekliwymi dziennikarzami Ned Price.

Joe Biden potwierdza wysłanie dronów i podkreśla wsparcie USA dla Ukrainy

Prezydent USA nie ukrywał, że Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych drony. Joe Biden również nie decydował się na ujawnianie szczegółów ze względu na kwestie bezpieczeństwa i taktycznych działań podczas wojny w Ukrainie.

W sprzęcie, który trafi do Kijowa, Charkowa, czy Mariupola znajdą się również granatniki i 7 tys. karabinów. - To pokazuje nasze zobowiązanie, by wysyłać najnowocześniejsze systemy do Ukrainy - podkreślał Joe Biden w Białym Domu.

- To może być długa i trudna bitwa, ale będziemy stale wspierać Ukrainę - zapewniał Wołodomyra Zełenskiego i walczący od 21 dni naród ukraiński Joe Biden. Nie zabrakło również oceny działań Rosji. Prezydent USA nie przebierał w słowach.

"To jest przerażające"

Podczas ogłaszania kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy Joe Biden odniósł się do działań rosyjskich wojsk podczas wojny. - Wczoraj mieliśmy doniesienia, że rosyjskie siły wzięły lekarzy i pielęgniarki w największym szpitalu Mariupola za zakładników. To są zbrodnie i skandal - realcjonował w Białym Domu prezydent USA.

Joe Biden uderzył także w samego Władimira Putina. Podczas konferencji wskazywał on, że "to, co robi Rosja na Ukrainie, jest przerażające. Putin zapłaci za to wysoką cenę". Dodatkowo Joe Biden jasno wskazał, że Władimir Putin "sieje zatrważające zniszczenie i horror".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, polsatnews.pl