Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. USA ma ogłosić zakaz importu energii z Rosji
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.03.2022 16:34

Wojna w Ukrainie. USA ma ogłosić zakaz importu energii z Rosji

USA we wtorek ogłosić zaprzestanie importu gazu ziemnego, węgla i ropy z Rosji
JIM WATSON/AFP/East News

Nieoficjalne doniesienia agencji Bloomberg: Stany Zjednoczone jeszcze we wtorek ogłoszą zakaz importu ropy, gazu ziemnego oraz węgla pochodzącego z Rosji. - Decyzja została podjęta w porozumieniu z Europą - przekazała powołując się na swoich informatorów Annymarie Hordern.

Kwestią kilku godzin ma być kolejny wyjątkowo dotkliwy cios dla Rosji. Nieoficjalne źródła agencji Bloomberg wskazują, że we wtorek Władimir Putin zostanie poinformowany o kolejnym wymiarze sankcji. Będzie on przede wszystkim kosztowny dla rosyjskiej gospodarki.

Bloomberg: we wtorek USA zakaże importu gazu, węgla i ropy z Rosji

Stany Zjednoczone rozpatrują wyjątkowo poważne sankcje wobec Rosji. Pogrążą one dotkniętą już działaniami Zachodu gospodarkę kraju rządzonego przez Władimira Putina.

- USA zamierzają zakazać importu rosyjskiej energii już DZIŚ - informują źródła - przekazała we wtorek korespondentka Bloomberg TV w Waszyngtonie, Annymarie Hordern.

- Europejscy sojusznicy nie przyłączą się, ale decyzja została podjęta w porozumieniu z Europą, która w znacznie większym stopniu niż USA polega na rosyjskiej energii - dodała dziennikarka, opierając swoje słowa na nieoficjalnych i zakulisowych informacjach.

 

🚨 U.S. set to ban Russian energy imports as soon as TODAY sources tell me, @JenniferJJacobs & @SalehaMohsin. European allies will not join, but the decision was made in consultation with Europe, which relies much more heavily than the U.S. on Russian energy.

— annmarie hordern (@annmarie) March 8, 2022

 

Miliardowa dziura w kieszeni Władmira Putina stanie się faktem?

Nie tylko dziennikarze związani z agencją Bloomberg wskazują, że w Białym Domu coraz głośniej mówi się o kolejnym uderzeniu w Rosję w związku z wojną w Ukrainie. - Administracja Bidena jest gotowa wprowadzić zakaz importu rosyjskiej energii do USA już we wtorek - dodaje Bloomberg na swoim oficjalnym koncie. Ogłoszenie we wtorek zaprzestania sprowadzania węgla, gazu ziemnego oraz ropy od Władimira Putina byłoby ciosem, po którym obciążonej gospodarce rosyjskiej trudno będzie się podnieść.

Sankcje ustalone z Unią, która sama szykuje się do kolejnej ich transzy

Doniesienia o planach Joe Bidena i ważnego kroku ze strony to jedynie jedna z opcji w związku z zapowiadanymi obecnie sankcjami. Polska Agencja Prasowa dotarła do zakulisowych ustaleń Unii Europejskiej.

Informator PAP wskazał, że aż trzy białoruskie banki podzielą los rosyjskich banków wyłączonych z systemu SWIFT. Dodatkowo lista oligarchów z Rosji, którzy zostaną objęci sankcjami unijnymi, ma zostać rozszerzona.

To jednak nie wszystko. PAP przekazuje, iż Komisja Europejska lobbuje zakaz eksportu technologii morskich do Rosji. Informatorzy wskazują, że istnieje również realna szansa na rozszerzenie wykluczenia jednego z największych rosyjskich banków z systemu SWIFT, mimo iż wcześniej zdecydowano się na wyjątek. Sbierbank i Gazprombank nie zostały odcięte, możliwe jednak, że niedługo się to zmieni.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Znany ukraiński aktor zginął w ostrzale Irpienia. Miał zaledwie 33 lata

Reporterka TVP uratowała przed bombardowaniem 30 Ukraińców

Mama Żory Korolyova zamieszkała z jego partnerką. Kobieta uciekła z ogarniętej wojną Ukrainy

Źródło: bloomberg, pap

 

Tagi: USA gaz Rosja