Goniec.pl > Świat > USA: Senat uznał Putina za zbrodniarza wojennego
Maria Glinka
Maria Glinka 16.03.2022 08:50

USA: Senat uznał Putina za zbrodniarza wojennego

SERGEI CHIRIKOV, AFP/EAST NEWS
SERGEI CHIRIKOV, AFP/EAST NEWS

Senat USA uznał Władimira Putina za zbrodniarza wojennego z powodu agresji na Ukrainę. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie.

Wojna w Ukrainie trwa już prawie trzy tygodnie. Negocjacje rosyjsko-ukraińskie nie przynoszą przełomu, a w codziennych atakach na obiekty cywilne giną niewinni ludzie. Rezolucja amerykańskiego Senatu to kolejny wyraz potępienia rosyjskich działań.

Senat USA: Putin to zbrodniarz wojenny

Propozycję rezolucji przedstawił senator Lindsey Graham, który reprezentuje Partię Republikańską. Wszyscy członkowie izby wyższej amerykańskiego Kongresu zgodzili się, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym.

- Wszyscy w tej izbie, Demokraci i Republikanie, zjednoczyliśmy się, aby powiedzieć, że Władimir Putin nie może uciec przed odpowiedzialnością za okrucieństwa popełnione wobec narodu ukraińskiego - oznajmił lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer w wystąpieniu tuż przed głosowaniem w sprawie rezolucji. Agencja Reuters uważa, że środowa rezolucja to "rzadki przejaw jedności w głęboko podzielonym Kongresie". Jednak nie jest to wyłącznie wyraz wsparcia dla Ukrainy. Dokument zachęca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze i inne kraje do objęcia rosyjskiego wojska dochodzeniem w sprawie zbrodni wojennych popełnionych podczas inwazji Rosji na Ukrainę.

13,6 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. Joe Biden przyleci do Europy

Z kolei we wtorek prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę, która zakłada przekazanie 13,6 mld dolarów w ramach pomocy dla Ukrainy. O kolejnym pakiecie wsparcia wspomniała w ubiegłym tygodniu wiceprezydent USA Kamala Harris w trakcie wizyty w Polsce.

- USA niezwłocznie podejmują działania w celu dalszego zwiększenia wsparcia dla dzielnego narodu ukraińskiego, który broni swojego kraju - oświadczył Joe Biden w trakcie uroczystości podpisania dokumentu.

O kolejnych planach prezydenta USA poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. W przyszłym tygodniu Joe Biden przyleci do Europy, by "okazać wsparcie Ameryki dla Ukrainy".

W czwartek 24 marca prezydent USA będzie uczestniczył w nadzwyczajnym spotkaniu przywódców państw NATO w Brukseli, aby omówić reakcję sojuszników na "niesprowokowany i nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę". Ma także wziąć udział w szczycie Rady Europejskiej.

Z nieoficjalnych doniesień Onetu wynika, że 25 marca Joe Biden przyleci do Polski. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przyznał, że wizyta prezydenta USA "wydaje się bardzo prawdopodobna".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Reuters, CNN, Onet