Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Joe Biden w Europie ogłosi pakiet nowych sankcji. Kolejny cios dla Rosji
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.03.2022 20:35

Joe Biden w Europie ogłosi pakiet nowych sankcji. Kolejny cios dla Rosji

Znane są pierwsze szczegóły wizyty Joe Bidena w Europie, uderzy w Rosję kolejnymi sankcjami
ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP/East News

To już oficjalne. USA nałoży na Rosję kolejny pakiet sankcji. Jake Sullivan, doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego potwierdził we wtorek, że prezydent USA ogłosi je podczas wizyty w Europie. Pierwsze szczegóły wizyty Joe Bidena zostały ujawnione.

Potwierdzono już, że Joe Biden nie tylko odwiedzi Europę, ale również Polskę. Kolejne szczegóły planu prezydenta USA zostały zdradzone przez jego doradcę.

Jake Sullivan we wtorek odniósł się do dalszych kroków Stanów Zjednoczonych wobec Rosji. Mimo podjęcia ostrych kroków uderzających w gospodarkę kraju rządzonego przez Władimira Putina, Joe Biden nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Za zamkniętymi drzwiami Białego Domu zapadły kolejne decyzje.

Joe Biden podczas wizyty w Europie ogłosi kolejne sankcje wobec Rosji

Jeszcze w tym tygodniu świat pozna kolejny pakiet sankcji, jaki Joe Biden nałoży na Rosję Władimira Putina. Potwierdził to w czasie oficjalnego wystąpienia doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa.

- Podczas wizyty w Europie prezydent USA Joe Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji i omówi długoterminowe rozmieszczenie wojsk w Europie - ujawnił Jake Sullivan.

Jest to jeden z pierwszych szczegółów na temat wizyty Joe Bidena w Europie, w tym również w Polsce. Jake Sullivan postanowił wyjawić jeszcze więcej szczegółów. Pewne jest nie tylko to, że prezydent USA ogłosi zupełnie nowe sankcje, ale ujawni również szczegóły procesów mających uszczelnić dotychczasowe restrykcje.

Część wprowadzonych w szybkim tempie rozwiązań zawiera bowiem możliwości legalnego lawirowania i wykorzystywania niedomówień. Biały Dom nie chce zostawiać luk i sam Joe Biden podjął działania mające na celu je zamknąć. Nie tylko nowe sankcje dla Rosji zostaną ogłoszone przez prezydenta USA.

USA chce dalej pomagać, zapadły konkretne decyzje

Jak wyjaśnił Jake Sullivan, nie tylko sankcje zostaną ogłoszone w czasie europejskiej wizyty Joe Bidena. Doradca ds. bezpieczeństwa wskazał, że prezydent USA poruszy również kwestię zupełnie nową inicjatywę ws. pomocy humanitarnej.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Biały Dom zapewnił, że amerykańscy żołnierze nie zostaną wysłani na wojnę w Ukrainie, jednak dyskusja na temat zaproponowanej przez Jarosława Kaczyńskiego nowej misji NATO nie zniknęła ze stołu.

NATO we wschodniej flance musi zostać umocnione?

Joe Biden ma świadomość, że wschodnia flanka NATO spełnia obecnie wyjątkowo ważne zadanie. Jest to zapewne jeden z powodów wizyty prezydenta USA w Europie i Polsce. Chociaż sojusznicy zapewniają, że zrzeszone w tej części paktu kraje będą dalej stać na straży wartości sojuszu, to pojawiają się głosy, iż potrzebne są zmiany.

We wtorkowej wypowiedzi Jake'a Sullivana nie zabrakło wskazania, że prezydent USA w czasie swojej podróży do Europy ma zamiar poruszyć kwestię długoterminowego rozmieszczenia wojsk NATO w tej części Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: pap