Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; AFP PHOTO / POOL / Yuri KADOBNOV

Andrzej Duda widzi analogię w działaniach Rosji. Padło mocne porównanie historyczne

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Podczas konferencji z prezydentem Bułgarii Andrzej Duda postanowił nie przebierać w słowach. Prezydent RP w wyjątkowo obrazowy sposób odniósł się do zbrodni i działań armii Władimira Putina. Padło odwołanie do brutalnego i pełnego okrucieństwa okresu w historii.

Intensywny czas dyplomatycznych działań Andrzeja Dudy trwa, ale w czasie kolejnych wizyt prezydent RP nie zapomniał o obietnicy złożonej Wołodymyrowi Zełenskiemu . Nieustannie wskazuje, że Rosja musi zostać mocno potępiona za atak na Ukrainę.

W czasie wtorkowej wizyty w Bułgarii Andrzej Duda nie tylko ponownie publicznie skrytykował i nagłośnił działania Władimira Putina. Tym razem zdecydował się mocne słowa i nawiązanie do działań III Rzeszy.

Andrzej Duda porównał Władimira Putina do Adolfa Hitlera

Podczas konferencji w Bułgarii Andrzej Duda stojąc ramie w ramię z prezydentem Rumenem Radewem, stwierdził, że 24 lutego 2022 r. nie był pierwszym dniem, gdy Władimir Putin postanowił zadrwić i złamać międzynarodowe prawo.

Polski prezydent odwołał się do wspieranego przed laty przez Lecha Kaczyńskiego sprzeciwu Tbilisi. - Dopuściła się tego (łamania prawa międzynarodowego - przyp. red.), atakując Gruzję w 2008 r., potem atakując w 2014 r. Ukrainę, a dzisiaj, dopuszczając się brutalnej inwazji na to państwo, mordując niewinnych cywilnych ludzi. Działa w sposób absolutnie nie do zaakceptowania - mówił w Bułgarii Andrzej Duda.

To był jednak wstęp do mocniejszych słów prezydenta RP. - To, co obserwujemy na Ukrainie ma precedens w czasie II wojny światowej. Moi rodacy, Polacy, patrzą dzisiaj na Mariupol, mówią ze łzami w oczach: Mariupol wygląda jak Warszawa w 1944 roku, kiedy nazistowscy, hitlerowscy Niemcy brutalnie bombardowali budynki mieszkalne, zabijając ludzi, zabijając cywilów bez żadnej litości - mówił Andrzej Duda.

- Dzisiaj dokładnie tak samo zachowuje się armia rosyjska, rosyjscy przywódcy jak Hitler, jak niemieckie SS, jak niemieccy piloci faszystowskiej armii w czasie II wojny światowej. To są mordy bez precedensu, czymś, z czym wolny świat nigdy nie może się pogodzić - grzmiał prezydent RP, który podczas konferencji z prezydentem Rumenem Radewem nie hamował się w ostrych osądach pod adresem Moskwy.

Polska i Bułgaria będą razem bronić wschodniej granicy NATO

Ostatni raz Andrzej Duda i Rumen Radew widzieli się dzień po rozpoczęciu przez Rosję wojny w Ukrainie. 25 lutego prezydent Bułgarii przyleciał do Warszawy na zwołany przez polską głowę państwa szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Silny sojusz w ramach NATO został potwierdzony jednoznaczna wypowiedzią Rumena Radewa. - Razem z Polską będziemy wspólnie wspierać wschodnią flankę NATO - oświadczył bułgarski prezydent.

Wydaje się jednak, iż w związku z niespodziewanym stanowiskiem Białego Domu w kontekście żądania Jarosława Kaczyńskiego z Kijowa , Andrzej Duda postanowił odnieść się do dalszych planów rozwoju NATO. - Wobec tego, co stało się na Ukrainie, wobec bezprecedensowej rosyjskiej agresji na to wolne, niepodległe, suwerenne państwo, wobec postępującej okupacji ziem Ukrainy, wobec kryzysu, jaki jest z tym związany, także kryzysu bezpieczeństwa dla nas, dla całej Europy i świata potrzebna jest nowa koncepcja NATO - mówił Andrzej Duda wizytujący w Bukareszcie.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej - w poniedziałek - Andrzej Duda przebywał z wizytą w Mołdawii. Ogłosił tam, że Polska udzieli 20 mln euro nieoprocentowanego kredytu . Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na pomoc w opłatach za coraz droższą energię elektryczną.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, prezydent.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]