Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Joe Biden przyleci do Polski
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.03.2022 07:04

Joe Biden przyleci do Polski

Joe Biden
NICHOLAS KAMM/AFP/East News

Joe Biden przyleci do Polski. Jak poinformował Biały Dom, prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do naszego kraju w piątek 25 marca. Nastepnego dnia zaplanowane jest spotkanie z przywódcą Polski Andrzejem Dudą. Wśród tematów rozmów: wojna w Ukrainie i będący jej konsekwencją kryzys humanitarny.

O tym, że Joe Biden może przylecieć do Polski mówiło się już od zeszłego tygodnia, kiedy to zapowiedziano, że prezydent USA odwiedzi Europę w związku ze spotkaniem z przywódcami państw NATO, grupy G7 i Unii Europejskiej w Brukseli.

Jako pierwsza wiadomość tę podała agencja Reutera, po czym powtórzyły ją także źródła stacji CNN. Wizyta Bidena w Warszawie będzie jego pierwszą, od kiedy objął fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden przyleci do Polski

Szczegóły dotyczące podróży Joe Bidena do Europy Biały Dom przekazał w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W czwartek polityk uda się do stolicy Belgii, by omówić tam międzynarodowe wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy w obliczu wojny z Rosją, a także ewentualne nowe sankcje mające skłonić Putina do wycofania swoich wojsk.

25 marca przywódca USA przyleci zaś do Polski, aby w sobotę spotkać się z Andrzejem Dudą. Jeszcze tego samego dnia powróci do Waszyngtonu.

- Omówi, w jaki sposób USA wraz z sojusznikami i partnerami reagują na kryzys humanitarny, który wywołała nieuzasadniona i niesprowokowana wojna Rosji z Ukrainą - czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

To jednak tylko niektóre z wysiłków podejmowanych przez Stany Zjednoczone w celu rozwiązania konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Oprócz nakładania dotkliwych sankcji i wspierania finansowo państw regionu mierzących się z kryzysem uchodźczym, Biden odbędzie serię rozmów z przywódcami Francji, Niemiec, Wlk. Brytanii i Włoch.

Światowi przywódcy nie chcą odwiedzać Ukrainy

W ubiegłym tygodniu o przylocie Bidena do Polski mówił już szef MSZ Zbigniew Rau, który podczas swojej obecności w Nowym Jorku stwierdził, że jest to wielce prawdopodobne. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, Polska to naturalne miejsce do wizyty prezydenta USA w tym czasie. Wczoraj z kolei rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że podczas podróży do Europy Biden nie odwiedzi pogrążonej w wojnie Ukrainy, mimo iż otrzymał oficjalne zaproszenie od byłego prezydenta kraju Petro Poroszenki. Podobna propozycja została skierowana także do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, jednak ten do tej pory na nią nie odpowiedział.

Przypomnijmy, że jak na razie jedynymi światowymi politykami, którzy odwiedzili w ostatnim czasie Ukrainę są premierzy Polski, Czech i Słowenii oraz Jarosław Kaczyński, który za swoją wizytę w Kijowie był wielokrotnie chwalony przez zagraniczne media.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVN24

Tagi: Joe Biden USA