Goniec.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Wiadomo, kto zastąpi lidera Prawa i Sprawiedliwości
Piotr Dutka
Piotr Dutka 21.06.2022 08:42

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Wiadomo, kto zastąpi lidera Prawa i Sprawiedliwości

Screen Youtube / Janusz Jaskółka
Screen Youtube / Janusz Jaskółka

Jarosław Kaczyński ogłosił, że nie jest już częścią aktualnego rządu. Najpopularniejszy polityk w naszym kraju przekazał, że jego rezygnacja została przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezydenta RP, Andrzeja Dudę. W rozmowie z PAP podkreślił, że funkcję wicepremiera przejmie szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Jarosław Kaczyński jest jedną z najbardziej znanych osób polskiej sceny politycznej. Przez długie lata działalności dla naszego kraju zaskarbił sobie wielu krytyków, jak również zwolenników, którzy z wręcz maniakalnym oddaniem bronili jego osoby, a także podejmowanych decyzji.

Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że podjął decyzję dotyczącą jego roli w aktualnym rządzie. Pytany przez dziennikarzy, czy już podjął decyzję o tym, kiedy opuści Radę Ministrów, odpowiedział w zaskakujący sposób.

- Już w tej chwili nie jestem w rządzie - brzmiały słowa znanego polityka, który poinformował, że złożył wniosek o odwołanie na ręce zarówno premiera, jak i prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak można się spodziewać, szef Prawa i Sprawiedliwości był niezwykle zadowolony ze swojej kadencji w rządzie. Zaznaczył, że udało się mu wykonać plan, który sobie zakładał.

- Nie będę ukrywał, że w tym planie nie było wojny, choć był on przygotowywany na ewentualność wojny. Sądzę, że w tym czasie zapadły te najważniejsze decyzje odnoszące się do tego, by Polska uniknęła bardzo trudnego losu. Chcemy się na tyle zbroić, aby ewentualny atak na nasz kraj był całkowicie nieracjonalnym przedsięwzięciem - podkreślił Kaczyński.

Dla wielu politycznych oponentów szefa PiS takie słowa nie mają żadnego odzwierciedlenia w praktyce. Warto nadmienić, że niektóre decyzje polityka z Żoliborza były mocno kontrowersyjne, zakrawające nawet na granice totalnego absurdu.

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Ujawnił kto będzie jego następcą

Szef Prawa i Sprawiedliwości przekazał, że wojna w Ukrainie pokrzyżowała jego plany. Ujawnił, że chciał odejść z rządu znacznie wcześniej.

- Oczywiście miałem być o cztery miesiące krócej w rządzie, ale wybuchła wojna w Ukrainie. Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać i wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej - podkreślił w rozmowie z PAP.

Choć wielu aktywnych uczestników życia publicznego, jak i politycznego będzie zaskoczonych, Kaczyński przekazał, że w chwili obecnej musi skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze.

Dodał, że priorytetem będą nadchodzące wybory, które dla PiS-u będą niezwykle istotne. Jarosław Kaczyński nie odkrył Ameryki, mówiąc, że wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy.

Kontynuując wątek, dodał również, że jeśli chodzi o PiS, to świetnym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie, a także możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy. W swojej wypowiedzi przekazał również, kto będzie piastował urząd szefa Komitetu ds. bezpieczeństwa. Ujawnił, że schedę przejmie szef MON, Mariusz Błaszczak.

- To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji w jakiej jesteśmy, takie połączenie ma bardzo duże zalety - zaznaczył Kaczyński.

Szef PiS został zapytany, kiedy można się spodziewać powołania Mariusza Błaszczaka na nowe stanowisko, odpowiedział, że decyzja w tej sprawie leży po stronie prezydenta Andrzeja Dudy, a on sam nie chce odpowiadać za Pałac Prezydencki.

Warto zaznaczyć, że Jarosław Kaczyński piastuje urząd wicepremiera od 6 października 2020 roku. To właśnie wtedy przejął obowiązki przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Choć wiele osób w otwarty sposób krytykuje jego osobę, w naszym kraju wciąż może liczyć na spore grono zagorzałych zwolenników, którzy są gotowi "wskoczyć za nim w ogień".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP