Goniec.pl

PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Tadeusz Rydzyk miał wspólnika, dziś nikt o nim nie pamięta. Razem stworzyli Radio Maryja

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Tadeusz Rydzyk wiele zawdzięcza o. Janowi Mikrutowi, który wraz z nim założył Radio Maryja. Wiele osób nie wie, kim jest drugi z filarów toruńskiego radia katolickiego. Dziś praktycznie nikt o nim nie pamięta.

Tadeusz Rydzyk nie jest jedynym ojcem Radia Maryja. Gdyby nie o. Jan Mikrut, toruński redemptorysta mógłby nie stworzyć medialnego imperium.

Tadeusz Rydzyk i o. Jan Mikrut poznali się jeszcze w seminaryjnej uczelni prowadzonej przez redemptorystów. Najsłynniejszy polski zakonnik jest trzy lata młodszy od kolegi, ale luka rocznikowa im nie przeszkodziła.

Tadeusz Rydzyk nie stworzył Radia Maryja sam, kim był o. Jan Mikrut

Chociaż to Tadeusz Rydzyk utożsamiany jest z twórcą Radia Maryja, to prawda jest jednak inna. Ojców sukcesu mediów katolickich rodem z Torunia jest co najmniej dwóch.

Jednym z nich jest o. Jan Mikrut. Gdyby zakonnik żył, w piątek 17 marca skończyłby 80 lat. Tadeusz Rydzyk i jego wspólnik od 1991 roku razem budowali Radio Maryja. Rozgłośnia stała się ogromnym sukcesem, ale na początku pojawiało się wiele wątpliwości.

- Bez o. Jana nie wiem, czy dalibyśmy radę - mówił wprost o. Tadeusz Rydzyk cytowany przez portal internetowy Radia Maryja. Redemptorysta nigdy nie ukrywał, że to właśnie pomoc nieco starszego kolegi ze zgromadzenia byłą kluczowa do otwarcia rozgłośni.

Radio Maryja nie było jedynym dzieckiem o. Jana Mikruta

O samym o. Janie Mikrucie trudno znaleźć jakiekolwiek wiadomości. Trudno również doszukać się jego zdjęć. Najczęściej w kontekście wspólnika Tadeusza Rydzyka pojawia się wiadomość o jego ogromnym zaangażowaniu w Ośrodek Rekolekcyjny Redemptorystów "Matki Bożej z gór" w miejscowości Brzegi–Rynias k. Zakopanego.

- Wiemy o jego tajemniczym i uroczym miejscu koło Brzegów, w okolicach Zakopanego. Tam praktycznie z niczego stworzył ośrodek rekolekcyjny. Nigdy nie pozwolił, aby dotarła tam, nazwijmy to, "cywilizacja". To była jego pustelnia, miejsce, w którym oczarowywał wielu ludzi - powiedział Piotr Chyła, wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, wspominając o. Jana Mikruta na łamach portalu wpolityce.pl.

Pochodzący z gór żywiołowy duszpasterz zawsze otoczony był ludźmi i nieustannie szukał kolejnych zadań do wypełnienia. Misja stworzenia Radia Maryja wraz z o. Tadeuszem Rydzykiem była dla niego idealna.

Tadeusz Rydzyk wspominając swojego wieloletniego przyjaciela, zwracał uwagę na jego charakterystyczny sposób pracy i życia. - O tym nie mówiliśmy nikomu, on też był taki mocny. Nie tylko był mocny, ale bardzo się spieszył; mówił: "Musimy się spieszyć". Jak była jakaś szansa, to teraz. Nigdy nie mówił "potem" - wskazał w rozmowie z Radiem Maryja sam współzałożyciel Radia Maryja.

Posługę i życie o. Jana Mikruta przerwała przegrana walka z nowotworem. Redemptorysta zmarł 4 stycznia 2013 r. w gliwickim hospicjum. Pracę w Radiu Maryja zakończył w 2003 r., gdy przeszedł ciężki zawał.

Radio Maryja w Krakowie? Takie były plany

Co ciekawe, Tadeusz Rydzyk i Jan Mikrut mogli wcale nie połączyć się we wspólnym medialnym projekcie. Po opuszczeniu murów uczelni redemptorystów ich drogi się rozeszły i kluczowa była wizyta o. Tadeusza Rydzyka w Niemczech (lata 1987-1991).

To właśnie tam najsłynniejszy polski zakonnik miał okazję podejrzeć kulisy tworzenia niemieckiego Radio Maria International w Balderschwang. Kiedy wrócił, postanowił również w Polsce zbudować katolicką rozgłośnię. Pomógł mu nie kto inny a właśnie o. Jan Mikrut. Początkowo na siedzibę Radia Maryja typowano... Kraków.

- Myślałem - Boże, czy ja mam dobrze w głowie? Klękałem, mówiłem: Panie Jezu pokaż mi, czy to nie przesada i coś mi się w głowę nie stało z tymi różnymi sprawami, pokaż mi światło. I pokazywał. I na tej drodze stawali różni ludzie - wspominał czasy narodzin Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk w czasie uroczystości rocznicowych w grudniu 2021 r.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • OC będzie kosztować więcej? Od piątku obowiązują nowe przepisy, ubezpieczyciel sprawdzi, jakim jesteś kierowcą

  • Aleksandr Łukaszenka wyjaśnił, że to nie Rosja jest zagrożeniem, a Polska. Dyktator "ujawnił prawdę"

  • Jarosław Kaczyński ma urodziny. Czego życzą mu politycy? [TYLKO U NAS]

Źródło: onet.pl, radiomaryja.pl, wpolityce.pl, pl.wikipedia.org, redemptor.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]