Goniec.pl
Błaszczak

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Błaszczak: "Naszym zadaniem jest przeszkolić jak najwięcej ludzi w obsłudze broni"

25 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak skrytykował Niemcy za ich puste deklaracje wobec wsparcia dla Ukrainy, a także wypowiedział się na temat bezpieczeństwa Polski, które jego zdaniem jest zapewnione dzięki członkostwu w NATO i budowie sił zbrojnych. Jak dodał, jednym z głównych zadań jego resortu jest także to, aby wojsko docelowo liczyło 300 tys. osób i aby jak najwięcej ludzi przeszkolić w zakresie posługiwania się bronią.

Mariusz Błaszczak gościł w środę w programie "Sygnały dnia" na antenie Polskiego Radia, gdzie w gorzkich słowach wypowiedział się na temat dostarczenia Polsce broni przez naszych zachodnich sąsiadów.

East News - zdj. ilustracyjne, Screen Twitter/Daria Klimza

Śląsk: śmigłowiec gasił pożar, wpadł do zbiornika wodnego. Maszyna jest prawie całkowicie zatopiona

CZYTAJ DALEJ

- Niemcy budowali siłę militarną Putina przez dziesięciolecia, a teraz składają deklaracje, za którymi nie idą czyny - stwierdził.

To już kolejna w ostatnich dniach wypowiedź ważnego polskiego polityka, jawnie krytykująca Niemców za ich opieszałość w podejmowaniu inicjatyw na rzecz wsparcia militarnego zagranicznych partnerów. Zaledwie wczoraj w podobnym tonie w Davos wypowiadał się prezydent Andrzej Duda.

Mariusz Błaszczak: Polska jest bezpieczna

Minister obrony narodowej Polski wspomniał podczas wywiadu również o kwestii bezpieczeństwa naszego kraju. Jak stwierdził, o bezpieczeństwie Polaków decydują przede wszystkim dwa powody.

Polska jest aktywna w sensie budowania bezpieczeństwa rozwoju polskich sił zbrojnych i jest bezpieczna ze względu na naszą aktywność w ramach sojuszu północnoatlantyckiego, a więc mamy na terenie naszego kraju siły amerykańskie przede wszystkim, Ameryka jest państwem ramowym jeśli chodzi o właśnie siły Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także mamy bardzo bliskie relacje dwustronne, których owocem jest obecność sił amerykańskich - mówił szef MON.

Zasadnicza służba wojskowa cieszy się powodzeniem

Błaszczak zdradził także dobre wieści na temat powodzenia przedsięwzięcia, jakim jest trwający nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którą wprowadzono na podstawie ustawy o obronie ojczyzny. Tylko pierwszego dnia zgłosiło się do niej aż 1600 osób.

- Chętni kierowali się patriotyzmem, to fantastyczne zachowanie. Stworzyliśmy nowy charakter służby - aktywną rezerwę. Naszym zadaniem jest to, aby wojsko liczyło 300 tys. osób i aby przeszkolić jak najwięcej ludzi w obsłudze broni - oświadczył.

Tłumaczył przy tym, że utworzony został nowy rodzaj służby wojskowej: służba zasadnicza, kierowana do młodych ludzi chcących otrzymać wojskowe przeszkolenie i jednocześnie otworzyć sobie drogę jeżeli chodzi o umiejętności.

- Poprzez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową chcemy, aby ci młodzi ludzie trafili do wojska w charakterze zawodowym - wyjaśnił, dodając, że szkolenie trwa rok, a podczas trwania nauki można otrzymać wynagrodzenie w wysokości 4560 złotych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Historyczna decyzja władz Ukrainy. Kraj będzie miał tory kolejowe w europejskim standardzie

  • Przemysław Czarnek ma nowy projekt, od 1 września zmiany w podstawach programowych

  • Ramzan Kadyrow grozi Polsce. Skomentował oblanie farbą ambasadora Rosji

Źródło: Gazeta.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >