Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Gdzie jest burza. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, burze z gradem nad Polską
Maria Glinka
Maria Glinka 20.06.2022 10:28

Gdzie jest burza. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, burze z gradem nad Polską

Burze nad Polską
Flickr/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/, Screen meteo.imgw.pl

W poniedziałek szykuje się diametralna zmiana pogody. Choć w niektórych regionach nadal będzie upalnie, to pojawią się burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla prawie wszystkich województw. Mogą pojawić się również trąby powietrzne.

Zmiana w pogodzie ma związek z napływem chłodniejszego powietrza polarno-morskiego. Synoptycy ostrzegają, że najsilniejsze burze pojawią się w pasie od Śląska, przez centrum Polski, aż do Podlasia. Może spaść 30-40 mm deszczu.

Upalna niedziela i burzowy poniedziałek. Gdzie będzie burza?

Niedziela była wyjątkowa gorąca w większości Polski. Z obserwacji IMGW wynika, że najwyższa temperatura wystąpiła w Słubicach i Krzyżu (38,3 proc., czyli o 0,5 st. C. mniej niż rekord czerwca).

Jednak w wielu regionach po wczorajszych upałach nie ma już śladu. Jeszcze w niedzielę organizacja "Polscy Łowcy Burz" informowała, że pojawią się warunki "sprzyjające dla rozwoju zorganizowanych, a miejscami także niszczycielskich układów burzowych".

Ich obserwacje potwierdzają dane IMGW. Z najnowszej mapy interaktywnej wynika, że prawie w całej Polsce wystąpią burze z gradem. Będą rozciągały się w południowym, centralnym i częściowo także w północnym pasie kraju.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem i upałami

W związku z tym synoptycy wydali ostrzeżenia. Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w woj. zachodniopomorskim i woj. wielkopolskim (od godz. 11:00 do godz. 18:00).

Z kolei w woj. kujawsko-pomorskim, północnych powiatach woj. mazowieckiego i południowych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego burze pojawią się w godz. 12:00-20:00. Alert będzie obowiązywał również w woj. podlaskim (w godz. 13:00-3:00).

Dla wszystkich regionów położonych na południe IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami i upałami. W zagrożeniu są duże miasta m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław, Kraków, Lublin czy Rzeszów.

Z obserwacji synoptyków wynika, że w większości województw burze pojawią się około godz. 14:00. Front będzie przesuwał się z kierunku zachodniego, co oznacza, że wyładowania atmosferyczne utrzymają się najdłużej w woj. mazowieckim i lubelskim (do północy, a nawet 3:00 nad ranem). Z kolei upały będą towarzyszyły mieszkańcom tych regionów już od godz. 12:00.

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, meteo.imgw.pl
Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w poniedziałek 20 czerwca, meteo.imgw.pl

Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB, przyznała w rozmowie z PAP, że poniedziałek będzie wyjątkowo dynamiczny. Poza burzami pojawi się także silny wiatr o prędkości do 100 km/h. Z kolei z obserwacji portalu tvn.meteo.pl wynika, że możliwe są również trąby powietrzne i szkwały.

W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie 15-17 st. C nad morzem. Nieco cieplej będzie na Pomorzu i Warmii i Mazurach (16-18 st. C). Z kolei w Wielkopolsce termometry pokażą 20-28 st. C, a w woj. łódzkim - 28-30 st. C. Najcieplej będzie na Mazowszu, a także na południu i południowym wschodzie Polski (32-33 st. C).

Ostrzeżenia IMGW. Co oznaczają?

IMGW tłumaczy, że ostrzeżenie pierwszego stopnia jest oznaczane kolorem żółtym. W takiej sytuacji możliwe są groźne zjawiska meteorologiczne, które mogą wyrządzić szkody materialne i mogą stanowić zagrożenie dla życia. Zaleca się ostrożność.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia (kolor pomarańczowy) jest wydawane, gdy niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą utrudniać prowadzenie działalności, a także spowodować duże straty materialne i zagrożenie dla życia. W takiej sytuacji należy śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Tagi: Pogoda IMGW burza