Goniec.pl
Burze nad Polską

Flickr/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/, Screen meteo.imgw.pl

Gdzie jest burza. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, burze z gradem nad Polską

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W poniedziałek szykuje się diametralna zmiana pogody. Choć w niektórych regionach nadal będzie upalnie, to pojawią się burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla prawie wszystkich województw. Mogą pojawić się również trąby powietrzne.

Zmiana w pogodzie ma związek z napływem chłodniejszego powietrza polarno-morskiego. Synoptycy ostrzegają, że najsilniejsze burze pojawią się w pasie od Śląska, przez centrum Polski, aż do Podlasia. Może spaść 30-40 mm deszczu.

Wypadek w Poznaniu

Poznań: śmiertelne potrącenie w okolicy przejścia dla pieszych. Nie żyje jedna osoba

CZYTAJ DALEJ

Upalna niedziela i burzowy poniedziałek. Gdzie będzie burza?

Niedziela była wyjątkowa gorąca w większości Polski. Z obserwacji IMGW wynika, że najwyższa temperatura wystąpiła w Słubicach i Krzyżu (38,3 proc., czyli o 0,5 st. C. mniej niż rekord czerwca).

Jednak w wielu regionach po wczorajszych upałach nie ma już śladu. Jeszcze w niedzielę organizacja "Polscy Łowcy Burz" informowała, że pojawią się warunki "sprzyjające dla rozwoju zorganizowanych, a miejscami także niszczycielskich układów burzowych".

Ich obserwacje potwierdzają dane IMGW. Z najnowszej mapy interaktywnej wynika, że prawie w całej Polsce wystąpią burze z gradem. Będą rozciągały się w południowym, centralnym i częściowo także w północnym pasie kraju.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem i upałami

W związku z tym synoptycy wydali ostrzeżenia. Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w woj. zachodniopomorskim i woj. wielkopolskim (od godz. 11:00 do godz. 18:00).

Z kolei w woj. kujawsko-pomorskim, północnych powiatach woj. mazowieckiego i południowych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego burze pojawią się w godz. 12:00-20:00. Alert będzie obowiązywał również w woj. podlaskim (w godz. 13:00-3:00).

Dla wszystkich regionów położonych na południe IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami i upałami. W zagrożeniu są duże miasta m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław, Kraków, Lublin czy Rzeszów.

Z obserwacji synoptyków wynika, że w większości województw burze pojawią się około godz. 14:00. Front będzie przesuwał się z kierunku zachodniego, co oznacza, że wyładowania atmosferyczne utrzymają się najdłużej w woj. mazowieckim i lubelskim (do północy, a nawet 3:00 nad ranem). Z kolei upały będą towarzyszyły mieszkańcom tych regionów już od godz. 12:00.

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, meteo.imgw.pl

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w poniedziałek 20 czerwca, meteo.imgw.pl

Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB, przyznała w rozmowie z PAP, że poniedziałek będzie wyjątkowo dynamiczny. Poza burzami pojawi się także silny wiatr o prędkości do 100 km/h. Z kolei z obserwacji portalu tvn.meteo.pl wynika, że możliwe są również trąby powietrzne i szkwały.

W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie 15-17 st. C nad morzem. Nieco cieplej będzie na Pomorzu i Warmii i Mazurach (16-18 st. C). Z kolei w Wielkopolsce termometry pokażą 20-28 st. C, a w woj. łódzkim - 28-30 st. C. Najcieplej będzie na Mazowszu, a także na południu i południowym wschodzie Polski (32-33 st. C).

Pożar

Wielkie pożary lasów w Wielkopolsce. W akcji ponad 22 zastępów straży

CZYTAJ DALEJ

Ostrzeżenia IMGW. Co oznaczają?

IMGW tłumaczy, że ostrzeżenie pierwszego stopnia jest oznaczane kolorem żółtym. W takiej sytuacji możliwe są groźne zjawiska meteorologiczne, które mogą wyrządzić szkody materialne i mogą stanowić zagrożenie dla życia. Zaleca się ostrożność.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia (kolor pomarańczowy) jest wydawane, gdy niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą utrudniać prowadzenie działalności, a także spowodować duże straty materialne i zagrożenie dla życia. W takiej sytuacji należy śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

Nad Polską przeszły gwałtowne burze, strażacy mają pełne ręce roboty

Samochody pod wodą, pioruny walą bez opamiętania. Strażacy nie nadążają, superkomórka burzowa nad Polską

Nad Polską przechodzą gwałtowne burze. Strażacy mają pełne ręce roboty, nieustannie wzywani są do kolejnych podtopień. Zdjęcia pokazują skalę żywiołu. - Do godziny 19:00 w wyniku opadów deszczu strażacy odnotowali 1060 zgłoszeń, najwiecej na terenie województwa śląskiego 470 oraz małopolskiego 134 - podała Komenda Główna Straży Pożarnej.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Nietypowe zjawisko w USA. Kobieta myślała, że nadciąga tsunami, nagranie obejrzały miliony

  • Warszawa. Śmiertelny wypadek na Dworcu Gdańskim. Nie żyje młody mężczyzna

  • Jarosław Kaczyński ma urodziny. Czego życzą mu politycy? [TYLKO U NAS]

Źródło: goniec.pl, onet.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Fb/OSP KSRG Gniechowice

Wiadomości

Koszmar na Dolnym Śląsku, mercedes zderzył się z potężnym traktorem. Kierowca osobówki nie miał żadnych szans

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >