Goniec.pl
Mateusz Morawiecki ma dla seniorów dobrą wiadomość, chodzi o 14. emerytury

Piotr Molecki/East News

Rząd będzie dążył do corocznej wypłaty 14. emerytury? Mateusz Morawiecki: "Chciałbym"

25 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wyjątkowa wiadomość dla emerytów wprost od Mateusza Morawieckiego. - Bardzo chciałbym, by 14. emerytura była co roku - powiedział szef rządu. Premier dodał, że nie są to puste słowa. W wywiadzie dla "Super Expressu" poruszone zostały również kwestie dotyczące cen paliw. Mateusz Morawiecki wie, kiedy ceny na stacjach spadną.

Najbiedniejsi seniorzy będą dalej mogli liczyć na tzw. czternastkę? Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Super Expressu" wyznał, że jako premier chciałby utrzymać dodatkowe świadczenie.

East News - zdj. ilustracyjne, Screen Twitter/Daria Klimza

Śląsk: śmigłowiec gasił pożar, wpadł do zbiornika wodnego. Maszyna jest prawie całkowicie zatopiona

CZYTAJ DALEJ

W założeniu 14. emerytura była jednorazowa, jednak niedługo po raz kolejny trafi do kieszeni polskich emerytów. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko szacunki dotyczące przyszłorocznej waloryzacji mogą wprawić część seniorów w zadowolenie.

Premier podzielił się znaczącą i wiele obiecującą deklaracją. 14. emerytura ma szansę stać się corocznym świadczeniem? Byłoby to sprzeczne z pierwotnymi założeniami, ale już w tym roku gabinet Mateusza Morawieckiego zdecydował się złamać własne zasady.

Mateusz Morawiecki chce, by 14. emerytura wypłacana była co roku

Już 11 lutego br. Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w 2022 roku emeryci ponownie otrzymają dodatkowe pieniądze. Potwierdziła to minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - To 1338,44 zł, czyli tyle, ile od 1 marca br. wynosi minimalna emerytura - powiedziała szefowa MRiPS. Dobrych wiadomości ze strony rządu może jednak napłynąć jeszcze więcej.

W czasie najnowszego wywiadu Mateusz Morawiecki został zapytany przez dziennikarza "Super Expressu", co z seniorami, którzy przez inflację mogą kupić jeszcze mniej niż wcześniej. "Czternasta emerytura na stałe byłaby wsparciem dla najbiedniejszych emerytów" usłyszał premier.

Odpowiedź była natychmiastowa, a Mateusz Morawiecki nie zdecydował się na polityczne lawirowanie między faktami. Postawił sprawę jasno. - Bardzo chciałbym, by 14. emerytura była co roku - powiedział szef rządu.

Rząd chce wypłacić czternastkę pod koniec wakacji, w projekcie wprowadzono autopoprawki

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy dostaną pieniądze? Znamy terminy

CZYTAJ DALEJ

Deklaracji padło jednak więcej. - Zrobię wszystko, by tak się stało - dodał Mateusz Morawiecki w odniesieniu do wprowadzenia corocznej wypłaty tzw. czternastki. Szef rządu przekonywał, że jest to ważny projekt.

- Pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków i wszystkie nasze działania dowodzą, że nie są to tylko puste słowa - tłumaczył swoją motywację dotyczącą wprowadzenia wypłat 14. emerytury na stałe.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy dotyczący dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. Jest to właśnie 14. emerytura. Znany jest już termin wypłaty pieniędzy.

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości zapewnił, że "cela dla Putina" jest gotowa

"Mamy przygotowaną celę dla Putina". Wiceminister sprawiedliwości zaskoczył wyznaniem

CZYTAJ DALEJ

Paliwo nie będzie tańsze, dopóki Putin prowadzi wojnę

Po dobrych wiadomościach o planach rządu, dotyczących wprowadzenia corocznej wypłaty 14. emerytury dla najbiedniejszych seniorów, Mateusz Morawiecki podzielił się gorzką wiadomością. Paliwo nie będzie na razie tańsze. Jest jeden główny powód zostawiania przez Polaków na stacjach benzynowych prawdziwych fortun. - Niestety, to skończy się wtedy, kiedy skończy się wojna - powiedział dla "Super Expressu" Mateusz Morawiecki.

- Działania Putin doprowadziły do wzrostu ceny ropy, a ta cena ropy przekłada się na cenę benzyny na stacjach benzynowych - wyjaśnił premier. Dodał, że jego rząd starał się mimo wszystko ulżyć rodakom.

Mateusz Morawiecki wprost stwierdził, że on i jego ministrowie zrobili "wszystko, co było w naszej mocy". - Obniżyliśmy VAT z 23 na 8 procent - nawet nie czekając na zgodę Komisji Europejskiej. I to jest jeden obszar. Drugim obszarem jest siła złotówki. Wszystko co robimy, aby wzmocnić złotówkę powoduje, że paliwo jest tańsze - wyliczał szef rządu.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: super express

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >
Sobotnia promocja w Biedronce, klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 złotych

Pieniądze

Sobotnia akcja w Biedronce. Klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 zł, jest warunek

Czytaj więcej >