Goniec.pl
Bezrobocie w Polsce spadło, GUS ujawnił zebrane dane

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

GUS podał dane, bezrobotnych Polaków jest mniej niż miesiąc temu. Rząd miał inną prognozę

25 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Główny Urząd Statystyczny w środę, 25 maja br., upublicznił zebrane dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Największe bezrobocie odnotowane zostało w powiecie szydłowieckim na Mazowszu: 21,7 proc. Mimo trudności z utrzymaniem łańcuchów dostaw na rynku pracy, nie pojawiło się więcej bezrobotnych.

Rząd ma powody do zadowolenia, tym razem ze względu na przekazane przez Główny Urząd Statystyczny wiadomości na temat stanu bezrobocia w Polsce. Wbrew wcześniejszym prognozom: nie wzrosło.

East News - zdj. ilustracyjne, Screen Twitter/Daria Klimza

Śląsk: śmigłowiec gasił pożar, wpadł do zbiornika wodnego. Maszyna jest prawie całkowicie zatopiona

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie ze środowym komunikatem GUS, stopa bezrobocia w Polsce spadła z 5,4 proc. w marcu do 5,2 proc. w kwietniu. Stało się mimo rosnącej inflacji, zwiększających się rat kredytów oraz zerwanych łańcuchów dostaw i wojny w Ukrainie.

GUS: w Polsce zmalało bezrobocie

Najnowsze dane dostarczone przez GUS rzucają zupełnie nowe światło na sytuację rynku. Pracodawcy borykają się z trudniejszymi okolicznościami prowadzenia biznesu, ale nie brakuje chętnych do pracy.

Zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu w polskich urzędach pracy było zarejestrowanych 878 tys. osób. W porównaniu do danych z marca jest to mniej o 22 tys. osób.

Dane GUS praktycznie pokryły się z prognozami rządu. Przewidywania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej określały poziom bezrobocia w Polsce w kwietniu na poziomie 5,3 proc. W rzeczywistości wyniósł on 5,2 proc., więc dla gabinetu ministrów Mateusza Morawieckiego jest to bardzo dobra wiadomość.

Chociaż jest lepiej, niż zakładali rządzący, to nie wszędzie poziom bezrobocia jest równie niski. GUS wskazał, w jakich regionach sytuacja pracowników wygląda najlepiej, a w jakim najgorzej.

Mateusz Morawiecki ma dla seniorów dobrą wiadomość, chodzi o 14. emerytury

Rząd będzie dążył do corocznej wypłaty 14. emerytury? Mateusz Morawiecki: "Chciałbym"

CZYTAJ DALEJ

Najlepiej w Wielkopolsce, najgorzej na Warmii i Mazurach

Okazuje się, że obecnie najmniej bezrobotnych w Polsce mieszka w Wielkopolsce. GUS ustalił, że w woj. wielkopolskim stopa bezrobocia wynosi zaledwie 2,9 proc. To również Poznań jest powiatem z najniższą ilością bezrobotnych osób (1,4 proc.).

Na drugim miejscu podium znalazł się Śląsk. Tam stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie 4,2 proc. Stawkę zamyka Małopolska ze stopą bezrobocia wynoszącą 4,4 proc.

Gdzie nie jest jednak tak dobrze? GUS podaje, że trudna sytuacja na rynku pracy to rzeczywistość na Warmii i Mazurach (8,3 proc.), Podkarpaciu (7,8 proc.) oraz w województwie kujawsko-pomorskim (7,3 proc.).

Co ciekawe, powiat z największą stopą bezrobocia znajduje się na Mazowszu. Jest to powiat szydłowiecki, gdzie zgodnie z danymi GUS wskaźnik ten wyniósł aż 21,7 proc. W samej Warszawie stopa bezrobocia oszacowana została na 1,8 proc.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: pap, gus, pekao

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim, w tle duże pieniądze i pomówienie

Wiadomości

Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim. Zasądzono ogromne zadośćuczynienie

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jerzy Owsiak nie przebierał w słowach. Ostro zaatakował Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >