Goniec.pl
14. emerytura będzie wypłacana co roku, rząd pracuje nad ustawą, to już oficjalne

materiały własne Iberion

14. emerytura będzie wypłacana co roku. Jarosław Kaczyński obiecał, a rząd przygotowuje projekt ustawy

4 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

14. emerytura będzie wpływać na konta seniorów co roku? Jarosław Kaczyński mimo odejścia z rządu nadal ma wielki wpływ na ministrów. Marlena Maląg ujawniła, że za zamkniętymi drzwiami resortu rodziny i polityki praca wre niczym w ulu. Powodem jest obietnica prezesa PiS o tym, że czternastka dołączy do trzynastki i pieniądze będą regularnie zasilać budżety emerytów.

14. emerytura miała być jednorazowym zastrzykiem gotówki, ale już za kilkanaście dni ponownie zasili konta seniorów. Jarosław Kaczyński liczy, że pieniądze pozwolą mu odbudować potęgę PiS i złożył (drogą dla budżetu) obietnicę.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki straci swoje stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

CZYTAJ DALEJ

14. emerytura zostanie dopisana do kalendarza stałych wypłat świadczeń emerytalnych? Trwają prace, by stało się to faktem. Niedawno nad emerytami zawisło widmo zawieszenia trzynastki i czternastki z powodu inflacji, a już dziś los się odwrócił i mogą oni chłodzić szampana.

14. emerytura zostanie z nami na stałe, rząd pracuje nad specjalną ustawą

14. emerytura - jak na prawdziwego emeryta przystało - zajmuje w sercu Jarosława Kaczyńskiego szczególne miejsce. Prezes PiS na jednym z wielu spotkań z suwerenem pokazał, że zwykli Polacy mogą liczyć na swojego wodza.

Obietnica 14. emerytury to nic innego jak obietnica rozdawania pieniędzy. Nic tak dobrze nie kupuje przychylności obrażonych wyborców, jak wizja zasilenia domowego budżetu. Zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego rozdawnictwo zasiłkowe miało się kończyć, ale... emeryci mogą liczyć na specjalne traktowanie.

- Póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby czternastka już była stała, bo była początkowo jednorazowym świadczeniem - oświadczył pełen nadziei na sukces prezes PiS podczas wizyty w Białymstoku.

Te słowa były znamienne. Pokazały bowiem, że nie trzeba zasiadać w rządzie, by kierować działaniami rządu. Mateusz Morawiecki powinien iść na korepetycje z motywowania swojego zespołu oraz delegowania zadań. Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego o 14. emeryturze na stałe wystarczyła, by w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zawrzało. Wszyscy uwijają się jak mrówki i budują ustawę, która spełni obietnicę prezesa PiS.

Marlena Malaga potwierdza, 14. emerytura już niedługo będzie świadczeniem stałym

Jezus miał w Kanie Galilejskiej zamienić wodę w wino, a Jarosław Kaczyński złamał dotychczasowe zwyczaje polityków i obietnice przedwyborcze zaczął spełniać jeszcze przed wyborami. Zarówno czyn syna Boga, jak i ruszenie biurokratycznej machiny noszą znamiona cudu.

To już oficjalnie. Rząd pracuje nad dokumentem, który pozwoli na coroczne wypłaty 14. emerytury. Marlena Maląg w wywiadzie dla PAP potwierdziła te doniesienia. Mateusz Morawiecki nie pozwoli, by słowa prezesa PiS przeminęły z wiatrem.

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) była dopytywana przez PAP o możliwość ustanowienia 14. emerytury jako świadczenia stałego. Marlena Maląg stwierdziła, że "prace nad ustawą trwają" i tym samym potwierdziła, że już niedługo 14. emerytura przestanie być świadczeniem mającym charakter wyjątkowy. Projekt ustawy wywołującej szybsze bicie serca u emerytów poznać mamy "w najbliższych miesiącach".

goniec.pl

"Kłamią, manipulują i lekceważą nasz naród". Emerytka miażdży rząd PiS-u

CZYTAJ DALEJ

14. emerytura: już niedługo pierwsze wypłaty

Zanim oficjalnie potwierdzą się najlepsze z możliwych wiadomości na temat 14. emerytury, seniorzy czekają na tegoroczne wypłaty z ZUS. W 2022 r. rząd zdecydował, że pieniądze w ramach czternastki trafią do emerytów szybciej.

- Zdecydowaliśmy o wypłacie czternastej emerytury również w tym roku, ponieważ zależy nam na zabezpieczeniu w jak największym stopniu sytuacji finansowej polskich seniorów, zwłaszcza tych o niższych świadczeniach. To naprawdę ważne wsparcie - wyjaśniła szefa MRiPS.

Wypłaty 14. emerytury ruszą 25 sierpnia. Kolejne terminy to 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Osoby dostające emeryturę nie wyższą niż 2900 zł brutto miesięcznie otrzymają czternastkę w pełnej wysokości (1338,44 zł).

Co z emerytami, którzy wypracowali wyższe świadczenie emerytalne? - Tak jak w ubiegłym roku stosowany będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”, dzięki któremu przekroczenie kryterium np. o 200 zł nie będzie równoznaczne z brakiem prawa do dodatkowego świadczenia. I tak dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki - wyjaśniła minister Maląg.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >