Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 14. emerytura będzie wypłacana co roku. Jarosław Kaczyński obiecał, a rząd przygotowuje projekt ustawy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 04.08.2022 16:52

14. emerytura będzie wypłacana co roku. Jarosław Kaczyński obiecał, a rząd przygotowuje projekt ustawy

14. emerytura będzie wypłacana co roku, rząd pracuje nad ustawą, to już oficjalne
materiały własne Iberion

14. emerytura będzie wpływać na konta seniorów co roku? Jarosław Kaczyński mimo odejścia z rządu nadal ma wielki wpływ na ministrów. Marlena Maląg ujawniła, że za zamkniętymi drzwiami resortu rodziny i polityki praca wre niczym w ulu. Powodem jest obietnica prezesa PiS o tym, że czternastka dołączy do trzynastki i pieniądze będą regularnie zasilać budżety emerytów.

14. emerytura miała być jednorazowym zastrzykiem gotówki, ale już za kilkanaście dni ponownie zasili konta seniorów. Jarosław Kaczyński liczy, że pieniądze pozwolą mu odbudować potęgę PiS i złożył (drogą dla budżetu) obietnicę.

14. emerytura zostanie dopisana do kalendarza stałych wypłat świadczeń emerytalnych? Trwają prace, by stało się to faktem. Niedawno nad emerytami zawisło widmo zawieszenia trzynastki i czternastki z powodu inflacji, a już dziś los się odwrócił i mogą oni chłodzić szampana.

14. emerytura zostanie z nami na stałe, rząd pracuje nad specjalną ustawą

14. emerytura - jak na prawdziwego emeryta przystało - zajmuje w sercu Jarosława Kaczyńskiego szczególne miejsce. Prezes PiS na jednym z wielu spotkań z suwerenem pokazał, że zwykli Polacy mogą liczyć na swojego wodza.

Obietnica 14. emerytury to nic innego jak obietnica rozdawania pieniędzy. Nic tak dobrze nie kupuje przychylności obrażonych wyborców, jak wizja zasilenia domowego budżetu. Zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego rozdawnictwo zasiłkowe miało się kończyć, ale... emeryci mogą liczyć na specjalne traktowanie.

- Póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby czternastka już była stała, bo była początkowo jednorazowym świadczeniem - oświadczył pełen nadziei na sukces prezes PiS podczas wizyty w Białymstoku.

Te słowa były znamienne. Pokazały bowiem, że nie trzeba zasiadać w rządzie, by kierować działaniami rządu. Mateusz Morawiecki powinien iść na korepetycje z motywowania swojego zespołu oraz delegowania zadań. Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego o 14. emeryturze na stałe wystarczyła, by w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zawrzało. Wszyscy uwijają się jak mrówki i budują ustawę, która spełni obietnicę prezesa PiS.

Marlena Malaga potwierdza, 14. emerytura już niedługo będzie świadczeniem stałym

Jezus miał w Kanie Galilejskiej zamienić wodę w wino, a Jarosław Kaczyński złamał dotychczasowe zwyczaje polityków i obietnice przedwyborcze zaczął spełniać jeszcze przed wyborami. Zarówno czyn syna Boga, jak i ruszenie biurokratycznej machiny noszą znamiona cudu.

To już oficjalnie. Rząd pracuje nad dokumentem, który pozwoli na coroczne wypłaty 14. emerytury. Marlena Maląg w wywiadzie dla PAP potwierdziła te doniesienia. Mateusz Morawiecki nie pozwoli, by słowa prezesa PiS przeminęły z wiatrem.

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) była dopytywana przez PAP o możliwość ustanowienia 14. emerytury jako świadczenia stałego. Marlena Maląg stwierdziła, że "prace nad ustawą trwają" i tym samym potwierdziła, że już niedługo 14. emerytura przestanie być świadczeniem mającym charakter wyjątkowy. Projekt ustawy wywołującej szybsze bicie serca u emerytów poznać mamy "w najbliższych miesiącach".

14. emerytura: już niedługo pierwsze wypłaty

Zanim oficjalnie potwierdzą się najlepsze z możliwych wiadomości na temat 14. emerytury, seniorzy czekają na tegoroczne wypłaty z ZUS. W 2022 r. rząd zdecydował, że pieniądze w ramach czternastki trafią do emerytów szybciej.

- Zdecydowaliśmy o wypłacie czternastej emerytury również w tym roku, ponieważ zależy nam na zabezpieczeniu w jak największym stopniu sytuacji finansowej polskich seniorów, zwłaszcza tych o niższych świadczeniach. To naprawdę ważne wsparcie - wyjaśniła szefa MRiPS.

Wypłaty 14. emerytury ruszą 25 sierpnia. Kolejne terminy to 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Osoby dostające emeryturę nie wyższą niż 2900 zł brutto miesięcznie otrzymają czternastkę w pełnej wysokości (1338,44 zł).

Co z emerytami, którzy wypracowali wyższe świadczenie emerytalne? - Tak jak w ubiegłym roku stosowany będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”, dzięki któremu przekroczenie kryterium np. o 200 zł nie będzie równoznaczne z brakiem prawa do dodatkowego świadczenia. I tak dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki - wyjaśniła minister Maląg.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl