Goniec.pl
Pixabay/PhotoMIX-Company

Pixabay/PhotoMIX-Company

Jest zmiana w kwestii wypłacania 14. emerytury. Wiadomo, kiedy pojawi się na kontach seniorów

27 Lipca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

14. emerytura została objęta kolejną zmianą. Wiadomo już, kiedy zostanie wypłacona, a termin jej pojawienia się na kontach seniorów zbliża się wielkimi krokami. Wielu będzie zaskoczonych.

Zmiany zapowiedziała już ministra Marlena Maląg. Pełne świadczenie otrzyma ok. 8 mln seniorów, a jego okrojoną wersję - kilka kolejnych milionów. To tylko pokazuje, jak duży jest problem w kwestii niskich emerytur w Polsce.

Donald Tusk w ostrych słowach skomentował planowane podwyżki dla polityków

Donald Tusk w ostrych słowach pokazał, jak rząd rozdaje pieniądze w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Jest zmiana w kwestii wypłacania 14. emerytury. Wiadomo, kiedy pojawi się na kontach seniorów

14. emerytura już za mniej niż miesiąc pojawi się u pierwszych emerytów. Rząd zdecydował się na zmiany i przekazanie pieniędzy seniorom szybciej niż zakładano. Oficjalnie potwierdziła to Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

- W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku - oświadczyła ministra. Polityczka zdecydowała się ujawnić, jakie argumenty przeważyły szalę na korzyść szybszych przelewów w ramach 14. emerytury.

Podobnie, jak w przypadku planowanej podwyżki pensji dla polityków, kluczowe były obecne zawirowania gospodarcze, które pustoszą portfele dosłownie wszystkich. - Patrząc na wysoką inflację, została podjęta decyzja, że wypłacamy ją od 25 sierpnia - zadeklarowała ministra Maląg.

14. emerytura, kto dostanie i ile?

Już 25 sierpnia wypłacie zostaną pierwsze pieniądze w ramach 14. emerytury. Na jaką hojność rządzących mogą liczyć polscy seniorzy? Okazuje się, że... różną. Pełną kwotę tzw. czternastki dostaną jedynie ci, otrzymujący od ZUS miesięczne świadczenie emerytalne nie większe niż 2900 zł brutto. W tym przypadku na konto wpłynie 1217,98 zł na rękę.

Osoby, które przekroczą próg miesięcznej emerytury 2900 zł brutto, będą mieli 14. emeryturę proporcjonalnie pomniejszaną. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Co to oznacza?

Marek Suski próbował uciec od dziennikarza TVN24, nie przeczytał ważnej kartki

Marek Suski próbował uciec od dziennikarza TVN24. Poseł PiS zaliczył wstydliwą wpadkę

CZYTAJ DALEJ

Senior z emeryturą wynoszącą 3000 zł miesięcznie otrzyma 14. emeryturę pomniejszoną o 100 zł, gdyż o tyle przekroczył górny próg (2900 zł). Przypomnijmy, że pojawił się jeszcze jeden ważny wątek w kontekście rozmów o czternastce. Chodzi o jej pierwotną jednorazowość.

Rząd planuje nad ustanowieniem czternastki jako świadczenia corocznego?

- Jeśli chodzi o przyszłoroczną waloryzację, to na ten moment wynosiłaby ona ok. 9,6 proc. - poinformowała Marlena Maląg z optymizmem patrząca na przyszłość polskich emerytów.

Rząd PiS szykuje dla emerytów jeszcze jedną niespodziankę? Chociaż prezes PiS zapowiadał, że nie chce, by Polacy żyli z zasiłków i dodatków, to jednocześnie deklaruje, że będzie dążył do wprowadzenia 14. emerytury do stałego kalendarza wydatków.

Jarosław Kaczyński nawet po odejściu z rządu ma wiele do powiedzenia. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dotarli do nieoficjalnych przecieków. - Rząd chce, aby czternasta emerytura była świadczeniem wypłacanym co roku - napisała "GW". Medialne doniesienia wskazują, że już teraz w gabinetach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad specjalną ustawą.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nadchodzi kolejna zmiana dotycząca noszenia maseczek. Rząd wydał nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >
Mocne słowa premiera o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Wiadomości

Mocne słowa Mateusza Morawieckiego o Radosławie Sikorskim: "Pionek w grze putinowskiej propagandy"

Czytaj więcej >