Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Jest zmiana w kwestii wypłacania 14. emerytury. Wiadomo, kiedy pojawi się na kontach seniorów
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 27.07.2022 19:23

Jest zmiana w kwestii wypłacania 14. emerytury. Wiadomo, kiedy pojawi się na kontach seniorów

Emerytura
Pixabay/PhotoMIX-Company

14. emerytura została objęta kolejną zmianą. Wiadomo już, kiedy zostanie wypłacona, a termin jej pojawienia się na kontach seniorów zbliża się wielkimi krokami. Wielu będzie zaskoczonych.

Zmiany zapowiedziała już ministra Marlena Maląg. Pełne świadczenie otrzyma ok. 8 mln seniorów, a jego okrojoną wersję - kilka kolejnych milionów. To tylko pokazuje, jak duży jest problem w kwestii niskich emerytur w Polsce.

Jest zmiana w kwestii wypłacania 14. emerytury. Wiadomo, kiedy pojawi się na kontach seniorów

14. emerytura już za mniej niż miesiąc pojawi się u pierwszych emerytów. Rząd zdecydował się na zmiany i przekazanie pieniędzy seniorom szybciej niż zakładano. Oficjalnie potwierdziła to Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

- W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku - oświadczyła ministra. Polityczka zdecydowała się ujawnić, jakie argumenty przeważyły szalę na korzyść szybszych przelewów w ramach 14. emerytury.

Podobnie, jak w przypadku planowanej podwyżki pensji dla polityków, kluczowe były obecne zawirowania gospodarcze, które pustoszą portfele dosłownie wszystkich. - Patrząc na wysoką inflację, została podjęta decyzja, że wypłacamy ją od 25 sierpnia - zadeklarowała ministra Maląg.

14. emerytura, kto dostanie i ile?

Już 25 sierpnia wypłacie zostaną pierwsze pieniądze w ramach 14. emerytury. Na jaką hojność rządzących mogą liczyć polscy seniorzy? Okazuje się, że... różną. Pełną kwotę tzw. czternastki dostaną jedynie ci, otrzymujący od ZUS miesięczne świadczenie emerytalne nie większe niż 2900 zł brutto. W tym przypadku na konto wpłynie 1217,98 zł na rękę.

Osoby, które przekroczą próg miesięcznej emerytury 2900 zł brutto, będą mieli 14. emeryturę proporcjonalnie pomniejszaną. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Co to oznacza?

Senior z emeryturą wynoszącą 3000 zł miesięcznie otrzyma 14. emeryturę pomniejszoną o 100 zł, gdyż o tyle przekroczył górny próg (2900 zł). Przypomnijmy, że pojawił się jeszcze jeden ważny wątek w kontekście rozmów o czternastce. Chodzi o jej pierwotną jednorazowość.

Rząd planuje nad ustanowieniem czternastki jako świadczenia corocznego?

- Jeśli chodzi o przyszłoroczną waloryzację, to na ten moment wynosiłaby ona ok. 9,6 proc. - poinformowała Marlena Maląg z optymizmem patrząca na przyszłość polskich emerytów.

Rząd PiS szykuje dla emerytów jeszcze jedną niespodziankę? Chociaż prezes PiS zapowiadał, że nie chce, by Polacy żyli z zasiłków i dodatków, to jednocześnie deklaruje, że będzie dążył do wprowadzenia 14. emerytury do stałego kalendarza wydatków.

Jarosław Kaczyński nawet po odejściu z rządu ma wiele do powiedzenia. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dotarli do nieoficjalnych przecieków. - Rząd chce, aby czternasta emerytura była świadczeniem wypłacanym co roku - napisała "GW". Medialne doniesienia wskazują, że już teraz w gabinetach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad specjalną ustawą.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl