Goniec.pl > Polityka > Koniec rozdawnictwa i przedwyborcza waloryzacja 500 plus. Ekspert przejrzał plany Kaczyńskiego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.07.2022 17:32

Koniec rozdawnictwa i przedwyborcza waloryzacja 500 plus. Ekspert przejrzał plany Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński zapowiada koniec "rozdawnictwa"
Wikimedia.org/Piotr Drabik; Creative Commons Attribution 2.0

Jarosław Kaczyński rozpoczął przygotowania do zmiany frontu działań PiS. Prof. Ryszard Szarfenbergat wskazuje, że przed wyborami może dojść do waloryzacji 500 plus, ale... rząd będzie dążył do ukrócenia "rozdawnictwa". - Prezes Kaczyński tego nie chce, abyśmy wszyscy żyli na zasiłkach - ocenił ekspert.

W rozmowie z portalem money.pl prof. Ryszard Szarfenberg ocenia, co siedzi w głowie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS ma plany, które mogą nie spodobać się części jego wiernych wyborców.

Już podczas spotkania z suwerenem w Białymstoku Jarosław Kaczyński publicznie przedstawił tezę, której do tej pory próżno szukać w linii narracji PiS. Koniec z wielkim rozdawnictwem pieniędzy? Na horyzoncie pojawił się taki przekaz.

Jarosław Kaczyński zapowiada koniec życia ze świadczeń

Jarosław Kaczyński mierzący się podczas spotkań z przeciwnikami wyznającymi inne niż on spojrzenie na świat, szykuje się na totalną zmianę strategii? Z budżetu państwa zacznie znikać mniej pieniędzy?

- Nie chcemy Polski, która żyje ze świadczeń społecznych. My chcemy Polski, która pracuje, ma z czego żyć… - mówił Jarosław Kaczyński kilka tygodni temu podczas wizyty w Białymstoku.

Prof. Ryszard Szarfenberg w rozmowie z portalem money.pl przejrzał plany prezesa PiS. Ekspert przyznał, że Jarosław Kaczyński zaczyna szykować grunt pod obranie zupełnie nowego kierunku.

- To oczywiste, że nikt nie chce, również prezes Kaczyński tego nie chce, abyśmy wszyscy żyli na zasiłkach i świadczeniach od państwa. Te słowa są zapewne odpowiedzią na zmasowaną krytykę PiS, w której podnosi się cały czas, że przez rozdawnictwo rządu są problemy, chociaż na rynku pracy ich nie widać - stwierdził ekspert.

Rozdawnictwo to jedno, ale wygrane wybory to drugie

Nieustanne pytania o waloryzację 500 plus spędzają władzy sen z powiek. Raz padają deklarację o przemyśleniu tematu, a za chwilę jasne stwierdzenia, że 500 plus nie zamieni się w 700 plus.

Ekspert zwrócił uwagę, że PiS waloryzację 500 plus może wykorzystać w wyborczym wyścigu. - Spodziewam się, że jednak tak (podjęcie decyzji o waloryzacji 500 plus - przyp. red.), bo rząd nie wykorzystał szansy na znaczne podwyższenie i waloryzację zasiłków rodzinnych w 2021 r. - powiedział dla money.pl prof. Ryszard Szarfenberg.

Pewne jest, że jesienne głosy Polaków przy urnach mają w kwestii pieniędzy 500 plus sporo do powiedzenia. - Z pewnością, jeśli to PiS wygra wybory, to świadczenie pozostanie bez zmian. Jeżeli wygra opozycja, to można się spodziewać reform, ale nie radykalnych - ocenił ekspert.

Jakich zmian ze strony opozycji należy się spodziewać? Prof. Ryszard Szarfenberg ocenia, że będą one analogiczne do zmian w becikowym za czasów PO-PSL. - Czyli dalsze niewaloryzowanie, odcinanie bogatych i wprowadzenie warunku aktywności zawodowej do spełnienia - czytamy w wywiadzie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl