Goniec.pl
14. emerytura stanie się świadczeniem stałym? Rząd przygotowuje specjalny projekt

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nieoficjalne: 14. emerytura będzie wypłacana co roku. Rząd przygotowuje specjalny projekt ustawy

22 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Marzenia wielu emerytów staną się faktem? Zgodnie z ustaleniami "Gazety Wyborczej" rząd pracuje nad specjalną ustawą. Dziennikarze ustalili, że gabinet Mateusza Morawieckiego planuje wprowadzić jednak spore zmiany w zasadach jej przyznawania.

Emerycie, na horyzoncie pojawiła się kolejna rewolucja pieniężna. 14. emerytura na stałe wpisze się w kalendarz wypłat ZUS? Rząd ma taki plan.

PiS skrytykowane na antenie TVP Info w programie "Minęła 20"

Adrian Klarenbach skrytykował PiS. Dziennikarz TVP będzie miał problemy?

CZYTAJ DALEJ

"Gazeta Wyborcza" ustaliła, że w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej powstaje projekt specjalnej ustawy regulującej coroczne wypłacanie 14. emerytury. Nie trzeba będzie już co roku podpisywać specjalnego dokumentu umożliwiającego wypłatę pieniędzy?

Rząd pracuje nad projektem 14. emerytury wypłacanej co roku

- Rząd chce, aby czternasta emerytura była świadczeniem wypłacanym co roku - podała "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze dotarli jednak do wiadomości, że za zamkniętymi drzwiami resortu Marleny Maląg dochodzi do poważnych dyskusji nad zmianą kluczowych zasad 14. emerytury.

Wszystko wskazuje, że "zmieni się liczba osób, które otrzymają świadczenie w pełnej wysokości". Od 2021 r. nie wszyscy emeryci mogli korzystać z dodatkowego zastrzyku gotówki i wszystko wskazuje, że rząd chce jeszcze bardziej uszczuplić to grono.

W natarciu koleje próg dochodowy

Kontrowersje związane z tzw. czternastką to przede wszystkim sprzeciw wobec dzielenia emerytów na tych, którym się należy i tym, których wieloletnia praca nie zostaje należnie doceniona. Przypomnijmy, że podobnie jest w przypadku tzw. emerytury dla matek.

"Gazeta Wyborcza" podaje, że w przypadku 14. emerytury ważne będzie to, ile miesięcznie trafia do kieszeni każdego emeryta. Kryterium dochodowe będzie kluczowe przy przyznawaniu czternastki. Próg ma zmieniać się wraz ze wzrostem marcowej waloryzacji emerytur.

Jarosław Kaczyński skomentował dymisję Mateusza Morawieckiego, prezes PiS nie zostawił miejsca na spekulacje

Jarosław Kaczyński skomentował doniesienia o dymisji premiera. Padła mocna deklaracja

CZYTAJ DALEJ

Szczegóły planów rządu nie są jeszcze znane. Już teraz jednak emeryci objęci drugim dodatkowym świadczeniem emerytalnym w ciągu roku muszą należeć do grupy najbiedniejszych seniorów.

Obecnie tylko w przypadku, gdy otrzymywana emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł brutto, na konto emeryta trafi czternastka. Wszyscy otrzymujące od ZUS większe pieniądze muszą objeść się smakiem i wspominać moment wpłynięcia 13. emerytury, która przyznawana jest wszystkim uprawnionym do pobierania świadczenia emerytalnego.

Czternastka miała być jednorazowa, ale nie wyszło

14. emerytura w zamyśle była świadczeniem jednorazowym. Rząd zmienił jednak zdanie i wszystko wskazuje, że w tej kwestii sytuacja nadal jest dynamiczna. Po "jednorazowym" wypłaceniu pieniędzy w 2021 r. Andrzej Duda przychylił się do wniosku rządu i złożył podpis pod specjalną ustawę.

I tak oto machnięcie długopisem zagwarantowało seniorom ponowne jednorazowe wypłacane 14. emerytury. Najnowszy projekt rządu ma to jednak zmienić i stworzyć ustawę, która pozwoli na coroczną wypłatę pieniędzy w ramach dodatkowego świadczenia emerytalnego.

Ustalenia dziennikarzy "Gazety Wyborczej" potwierdzają, że rząd spełnia lipcowe zapewnienia Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS otwarcie zapowiadał, że "będzie dążył do tego, żeby czternasta emerytura była stała".

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wyborcza.biz

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Władimir Putin trenował na żonie ciosy judo? Były przyjaciel przerywa milczenie

Wiadomości

Władimir Putin ćwiczył na żonie ciosy judo? Były przyjaciel przerywa milczenie, oto co działo się za zamkniętymi drzwiami

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński podjął decyzję ws. Morawieckiego. Już wszystko jasne, lider PiS ujawnił priorytety

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny i nie wszyscy życzą mu zdrowia

Wiadomości

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny. Czego życzą mu Polacy? Zdrowia i... 100 lat w piekle

Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk może czuć się zagrożony? Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji

Czytaj więcej >
Paweł Kukiz oświadczył, że to koniec wspólnych głosowań z PiS, Jarosław Kaczyński ma kłopoty

Wiadomości

Paweł Kukiz "zrywa" z PiS. Jarosław Kaczyński nie może liczyć na jego wsparcie w sejmowych głosowaniach

Czytaj więcej >
Jacek Jaworek nie jest jedyny, policja opublikowała komunikat

Wiadomości

Jacek Jaworek nie jest jedyny, ważny komunikat policji i trzy nazwiska, które powinieneś znać. "Możesz pomóc ich namierzyć"

Czytaj więcej >