Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nieoficjalne: 14. emerytura będzie wypłacana co roku. Rząd przygotowuje specjalny projekt ustawy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.07.2022 15:32

Nieoficjalne: 14. emerytura będzie wypłacana co roku. Rząd przygotowuje specjalny projekt ustawy

14. emerytura stanie się świadczeniem stałym? Rząd przygotowuje specjalny projekt
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Marzenia wielu emerytów staną się faktem? Zgodnie z ustaleniami "Gazety Wyborczej" rząd pracuje nad specjalną ustawą. Dziennikarze ustalili, że gabinet Mateusza Morawieckiego planuje wprowadzić jednak spore zmiany w zasadach jej przyznawania.

Emerycie, na horyzoncie pojawiła się kolejna rewolucja pieniężna. 14. emerytura na stałe wpisze się w kalendarz wypłat ZUS? Rząd ma taki plan.

"Gazeta Wyborcza" ustaliła, że w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej powstaje projekt specjalnej ustawy regulującej coroczne wypłacanie 14. emerytury. Nie trzeba będzie już co roku podpisywać specjalnego dokumentu umożliwiającego wypłatę pieniędzy?

Rząd pracuje nad projektem 14. emerytury wypłacanej co roku

- Rząd chce, aby czternasta emerytura była świadczeniem wypłacanym co roku - podała "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze dotarli jednak do wiadomości, że za zamkniętymi drzwiami resortu Marleny Maląg dochodzi do poważnych dyskusji nad zmianą kluczowych zasad 14. emerytury.

Wszystko wskazuje, że "zmieni się liczba osób, które otrzymają świadczenie w pełnej wysokości". Od 2021 r. nie wszyscy emeryci mogli korzystać z dodatkowego zastrzyku gotówki i wszystko wskazuje, że rząd chce jeszcze bardziej uszczuplić to grono.

W natarciu koleje próg dochodowy

Kontrowersje związane z tzw. czternastką to przede wszystkim sprzeciw wobec dzielenia emerytów na tych, którym się należy i tym, których wieloletnia praca nie zostaje należnie doceniona. Przypomnijmy, że podobnie jest w przypadku tzw. emerytury dla matek.

"Gazeta Wyborcza" podaje, że w przypadku 14. emerytury ważne będzie to, ile miesięcznie trafia do kieszeni każdego emeryta. Kryterium dochodowe będzie kluczowe przy przyznawaniu czternastki. Próg ma zmieniać się wraz ze wzrostem marcowej waloryzacji emerytur.

Szczegóły planów rządu nie są jeszcze znane. Już teraz jednak emeryci objęci drugim dodatkowym świadczeniem emerytalnym w ciągu roku muszą należeć do grupy najbiedniejszych seniorów.

Obecnie tylko w przypadku, gdy otrzymywana emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł brutto, na konto emeryta trafi czternastka. Wszyscy otrzymujące od ZUS większe pieniądze muszą objeść się smakiem i wspominać moment wpłynięcia 13. emerytury, która przyznawana jest wszystkim uprawnionym do pobierania świadczenia emerytalnego.

Czternastka miała być jednorazowa, ale nie wyszło

14. emerytura w zamyśle była świadczeniem jednorazowym. Rząd zmienił jednak zdanie i wszystko wskazuje, że w tej kwestii sytuacja nadal jest dynamiczna. Po "jednorazowym" wypłaceniu pieniędzy w 2021 r. Andrzej Duda przychylił się do wniosku rządu i złożył podpis pod specjalną ustawę.

I tak oto machnięcie długopisem zagwarantowało seniorom ponowne jednorazowe wypłacane 14. emerytury. Najnowszy projekt rządu ma to jednak zmienić i stworzyć ustawę, która pozwoli na coroczną wypłatę pieniędzy w ramach dodatkowego świadczenia emerytalnego.

Ustalenia dziennikarzy "Gazety Wyborczej" potwierdzają, że rząd spełnia lipcowe zapewnienia Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS otwarcie zapowiadał, że "będzie dążył do tego, żeby czternasta emerytura była stała".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wyborcza.biz