Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Emeryci

Emeryci

Emeryci – co to za grupa?

Emeryci to jedna z grup społecznych. Są to osoby, które zgodnie z obowiązującym prawem udały się na emeryturę i z tego tytułu pobierają comiesięczne świadczenie. Z reguły emeryci to seniorzy, jednak nie tylko. Świadczenie emerytalne które otrzymują emeryci jest wynikiem ewolucji i przeszczepienia na demokratyczny grunt założeń bismarckowskich, którego jednym z celów politycznych było zapewnienie stabilności finansowej osobom niezdolnym do pracy. Zgodnie z uniwersalnymi zasadami moralnymi, jako społeczeństwo powinniśmy stanowić dla siebie symbiotyczne wsparcie, mogąc liczyć na wzajemność.

Środki na to świadczenie pozyskiwane są z ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), gdzie każdy przyszły emeryt (a więc aktualny pracownik) musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne. System redystrybutywny w Polsce zakłada jednak, że emerytura świadczeniobiorcy swoje źródło znajdzie we wpłatach bieżących, a nie wpłatach wcześniejszych świadczeniobiorcy – w przeciwieństwie do systemu kapitałowego.

Kto może zostać emerytem?

Warunki umożliwiające przejście na emeryturę w różnych krajach zależne są od innych czynników. W Polsce mamy do czynienia z dwoma podstawowymi kryteriami, regulowanymi odpowiednią ustawą. Pierwszym z kryteriów jest wiek emerytalny przyszłego świadczeniobiorcy – dla mężczyzn został on ustanowiony na 65 lat, zaś dla kobiet na 60. Drugim z czynników z kolei jest liczba lat składkowych, a więc przede wszystkim lat pracy przyszłego emeryta. W przypadku kobiet jest to 20 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 25.

Sytuacja prawna w Polsce może się jednak w tym zakresie prędko zmienić. W Sejmie trwają bowiem prace nad projektem dotyczącym emerytur stażowych. Zgodnie z treścią najpopularniejszego z projektów, emerytury stażowe umożliwią przejście w stan spoczynku bez względu na posiadaną liczbę lat, gdzie wyłącznym kryterium będzie liczba lat przepracowanych. W przypadku kobiet ma to być 38 lat, a przypadku mężczyzn 43 lata.

Praca w warunkach uciążliwych a emeryci

Wyżej wzmiankowane kryteria przejścia na emeryturę nie są wyłącznymi w obowiązującym systemie prawnym i istnieją od nich pewne wyjątki – są to tak zwane emerytury pomostowe. Pozwalają one na wcześniejsze przejście na emeryturę tym osobom, które wykonywały pracę w warunkach uciążliwych lub zagrażających zdrowiu.

W przypadku innych zawodów, takich, jak na przykład policjant, istnieje możliwość przejścia na emeryturę jeszcze wcześniej. Osoby które rozpoczęły pracę w policji przez 2013 rokiem, mogą otrzymać emeryturę już po 15 latach służby – pozostałe osoby po 25 latach.

Pokaż więcej

seniorka
27.05.2024 09:01 "13. emerytura" co miesiąc? Niektórzy seniorzy mają na to szansę

Mimo iż emerytura w naszym kraju nie należy do najwyższych świadczeń i wielu seniorów ciągle jeszcze do niej dorabia, to rząd stara się podejmować zmiany w tej kwestii. Przykładem może być wprowadzenie 13. i 14. emerytury, która nieco poprawia budżet emerytów. Co ciekawe, pewna grupa seniorów może liczyć na dodatek w wysokości "trzynastki" nawet co miesiąc. Chodzi o dodatek dla opozycjonistów, który ma równowartość najniższej emerytury. Komu przysługuje?

Pieniądze
22.05.2024 10:40 Nawet 324,39 zł dodatku do emerytury bez względu na wiek. Te osoby nie muszą składać wniosku

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przysługujące emerytom bez względu na wiek, jednak po ukończeniu 75. roku życia, nie trzeba nawet składać wniosku o jego przyznanie. Kwota dodatku to obecnie 324,39 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłacać tę sumę razem z emeryturą, o ile spełni się jeden warunek. 

emerytka
18.05.2024 14:10 "Czternastka" już we wrześniu. Niemal 1,5 miliona emerytów jej nie dostanie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie zapowiedziało, że drugie dodatkowe świadczenie dla emerytów tzw. czternastka, zostanie wypłacona we wrześniu. Nie wszyscy seniorzy otrzymają jednak ten dodatek. W porównaniu do trzynastej emerytury nie dostanie go ok. 1,5 miliona emerytów. 

ZUS, pieniądze
17.05.2024 15:00 14. emerytura z niespodzianką dla seniorów? Chodzi o wysokość wypłat z ZUS

Możliwe, że 14. emerytura będzie wyższa, niż pierwotnie zakładano. Pieniądze, jakie już niedługo trafić mają do emerytów w całym kraju w formie dodatkowego świadczenia emerytalnego, budzą wielkie emocje. Projekt dotyczący tzw. czternastki posiada jeden ważny zapis. Związane jest to z obowiązującym progiem wynoszącym 2900 zł brutto.

pieniądze, ZUS
13.05.2024 22:36 Płacił składki przez 55 lat. Taką emeryturę wypłaca mu ZUS

Emerytura pewnego seniora z Podkarpacia jest dla większości emerytów nieosiągalna. 82-latek oprowadzał składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez 55 lat. Ciężka praca się opłaciła, gdyż rocznie, na konto mężczyzny wpływa ponad ćwierć miliona złotych. Ile dokładnie emerytury dostaje?

emeryci
09.05.2024 20:26 ZUS wydał komunikat. To stanie się z pieniędzmi emerytów w czerwcu

Od 1 czerwca emeryci mają szansę na wyższe świadczenia. Wszystko w związku z przeprowadzaną przez ZUS waloryzacją. Według szacunkowych wyliczeń emerytura może niebawem wzrosnąć nawet o 500 zł. Należy jednak zaznaczyć, że z waloryzacji nie będą mogli skorzystać ci, którzy już pobierają świadczenie. Czerwcowa podwyżka będzie obowiązywać tylko w przypadku świadczeń jeszcze niewypłacanych. Wyjaśniamy.

seniorzy
09.05.2024 12:12 Przyszli emeryci się ucieszą. Dostaną nawet 500 zł więcej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi powszechną waloryzację emerytur. Od 1 czerwca świadczenie będzie mogło zostać zwiększone nawet o 500 zł. Jest jednak pewne zastrzeżenie - z waloryzacji kapitału nie mogą skorzystać osoby, które już pobierają emeryturę.

straż pożarna, policja
02.05.2024 18:48 Nie żyje emerytka. Tragedia na osiedlowym parkingu, policja wydała apel

Na osiedlowej drodze w Będzinie zginęła emerytka. 76-letnia kobieta została potrącona przez śmieciarkę. Samochód ciężarowy uderzył w seniorkę podczas ruszania z miejsca.

emerytura ZUS
28.04.2024 23:08 Waloryzacja rent i emerytur w 2025. Są szczegółowe wyliczenia

W najbliższy wtorek rząd będzie pracował nad wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2025-2027. Chociaż obecnie stan finansów Polski nie wzbudza optymizmu, przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur nie jest zagrożona. Ci, którzy spodziewali się jednak wysokich podwyżek, będą rozczarowani. 

Pieniądze
28.04.2024 21:28 Wiadomo, ile wyniesie 14. emerytura. Komu przysługuje świadczenie?

W obecnym roku emeryci w maju otrzymali już wyższe, objęte waloryzacją emerytury, do 25 kwietnia wypłacono także tak zwane ”trzynastki”. Rząd zapowiedział jednak dodatkową waloryzację emerytur, której konsekwencją będzie 14. emerytura. Sprawdziliśmy kto może się jej spodziewać oraz ile wyniesie.  

pieniądze
23.04.2024 10:19 Ważne świadczenie dla emerytów może być opóźnione. Podano nowy termin

Seniorzy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Minister ds. polityki senioralnej przekazała nowe informacje w sprawie bonu senioralnego. Jak zaznaczyła, ”bardziej realnym” terminem jego wejścia w życie jest 2026 rok, jednak projekt ustawy jest już gotowy.

ZUS
12.04.2024 21:51 Już niebawem taki list od ZUS może oznaczać kłopoty. Nadchodzą zmiany

Legnicki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzyma specjalne zadanie. Już wkrótce będzie egzekwował należności związane z niewłaściwie pobieranymi świadczeniami (emerytury, renty czy zasiłki) na obszarze całej Polski. Już niebawem otrzymanie listu od ZUS w Legnicy może oznaczać kłopoty. 

emeryci
11.04.2024 19:47 Nawet 700 zł do emerytury, są pewne warunki. Dostanie tylko jeden rocznik

Najwyższy dodatek emerytalny obecnie to tzw. emerytura honorowa, czyli świadczenie przysługujące wszystkim seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Od 1 marca, dzięki waloryzacji, ZUS wypłaca ponad 700 zł więcej, ale pieniądze trafić mogą tylko do seniorów z konkretnego rocznika. 

pieniądze
01.04.2024 13:02 Spore zmiany już od 1 kwietnia. Chodzi o wzrost podatku VAT

Wraz z 1 kwietnia wraca 5 proc. stawka podatku VAT na żywność, tym samym przestaje obowiązywać wprowadzona przez poprzedni rząd stawka zerowa. Czy czeka nas wzrost cen? Duże sieci handlowe zapowiadają utrzymanie dotychczasowych. Zwiększy się za to liczba refundowanych leków.

emerytka
27.03.2024 15:29 Emerytka nie miała litości dla Tuska. Ostre słowa pod adresem rządu

Reporter Gońca przeprowadzając uliczną sondę w Warszawie, porozmawiał ze starszą kobietą, która nie miała litości dla obecnej władzy. Oberwało się m.in. premierowi Tuskowi, a także Rafałowi Trzaskowskiemu. Zaskakujące słowa padły z kolei pod adresem Zbigniewa Ziobro i działań ABW w jego domu. Seniorka dosadnie skomentowała obecną sytuację w Polsce, a przechodnie tylko zerkali w jej kierunku z zainteresowaniem.

pieniądze kalkulator
19.03.2024 08:30 14. emerytura. Wiadomo, ile wyniesie świadczenie

Już w tym miesiącu seniorzy otrzymają rewaloryzowane emerytury, a tuż po świętach czeka ich wypłata trzynastki. Jeszcze w tym roku należy się spodziewać dodatkowego świadczenia. Kiedy nastąpi wypłata 14. emerytury i ile wyniesie? Czy wpłynie na nią zapowiadana, kolejna waloryzacja? 

emerytka
06.03.2024 17:43 ZUS zmienia wysokość rent i emerytur. Seniorzy muszą to wiedzieć

Od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty zwaloryzowanych emerytur i rent. Seniorzy już od tego miesiąc będą dostawać wyższe świadczenia. Wskaźnik waloryzacji wyniósł w tym roku 12,12 proc. Jak zmienią się wypłaty? Emeryci powinni być na to przygotowani.

ZUS  pieniądze banknoty
05.03.2024 14:50 Można dostać z ZUS 324 zł niezależnie od wieku. Emeryci nie potrzebują wniosku

Wciąż niewiele osób wie o tym świadczeniu, a można je uzyskać wyjątkowo łatwo po przekroczeniu 75. roku życia. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest bez względu na wiek, wystarczy spełnić jeden z dwóch warunków. Po marcowej waloryzacji wynosi on 324,39 zł.

emerytka
01.03.2024 16:04 Od 1 marca emerytów czekają spore zmiany. Te świadczenie pójdą w górę

Już od dziś, 1 marca, wszyscy emeryci mają powody do uśmiechu, bowiem rusza wypłata świadczeń emerytalnych po waloryzacji. W tym roku jej wskaźnik wyniósł 12,12 procent i według wszelkich doniesień jest on prawdopodobnie po raz ostatni tak wysoki. To niejedyne ważne zmiany, jakie czekają seniorów.

pieniądze
19.02.2024 18:33 Minimalna emerytura netto 2024. Tyle wyniesie po waloryzacji

Poznaliśmy wskaźnik waloryzacji na rok 2024. Do końca lutego minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto. Jak na tę kwotę przełoży się wyliczona podwyżka? Sprawdzamy, ile ZUS przeleje na konto emerytów już od marca.

pieniądze
16.02.2024 12:19 Możesz odzyskać pieniądze za leki. Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna?

Ruszył okres rozliczeń podatku PIT za 2023 rok. Od 15 lutego można rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, a także skorzystać z wielu ulg. Wielu seniorów wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy z tej dotyczących leków, a mogą odzyskać niemałą kwotę, którą wydali na leczenie. Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna i jak otrzymać zwrot pieniędzy?

seniorzy
12.02.2024 10:57 Wielu seniorów będzie zachwyconych. KRUS informuje

Dobra wiadomość dla wielu seniorów. Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy uprawnieni do pobierania emerytury rolniczej mogą skorzystać z darmowej rehabilitacji leczniczej w sanatoriach. Wiemy, komu przysługują takie atrakcje i jakie warunki należy spełnić. 

policja seniorka emerytka
14.01.2024 17:21 Emerytka dopuściła się oburzającego czynu, miała jeden cel. Grozi jej surowa kara

Oburzające zachowanie 69-letniej kobiety. Seniorka została zatrzymana przez policjantów w związku z procederem, którego miała dopuszczać się na jednym z zieleńców. Grozi jej nawet 5 lat więzienia. Śledczy jasno wskazali, iż jej sprawa związana jest ze “szczególnym okrucieństwem”.

starsza osoba park ławka
12.01.2024 18:15 Bon senioralny. Wspaniałe wieści dla seniorów. Już niedługo mogą dostać nawet 2100 zł miesięcznie

Jest nowy pomysł rządu Donalda Tuska ws. pomocy emerytom. Bon senioralny jest propozycją Marzeny Okły-Drewnowicz, która stoi na czele ministerstwa ds. senioralnych. Specjalne świadczenie na rzecz najstarszych osób wymagających opieki ma na celu odciążenie dorosłych, którzy opiekują się swoimi rodzicami. Może wynosić nawet 2121 zł, jednak nie polega ono na wypłacie środków.

emerytka pani Wiesia
07.01.2024 08:33 Dotarliśmy do Pani Wiesi, jej historia poruszyła Polaków do łez. Teraz staruszka otrzyma pomoc

Emerytka, która opowiedziała Gońcowi o swojej trudnej sytuacji, została odnaleziona. Pani Wiesia otrzyma pomoc. Niemniej zastanawiający jest fakt, iż nagle okazało się, że chętnych do pomocy, w tym radnych z gminy, jest więcej. Goniec.pl prowadzi jedyną oficjalną zbiórkę na rzecz seniorki. Zapraszamy do obejrzenia całego materiału, nagranie oraz link do zrzutki znajdziesz na końcu artykułu.

sonda uliczna Gońca, życzenia noworoczne dla polityków
31.12.2023 15:10 Mieszkańcy składają życzenia politykom. "Życzę wszystkiego najlepszego, ale nie wszystkim"

Reporter zadał pytanie przechodniom. Zapytał o to, jakie noworoczne życzenia mieszkańcy złożyliby politykom. “Wszystkiego najlepszego, ale nie wszystkim” - tak odpowiedziała jedna z zapytanych osób. 

senior mężczyzna
02.12.2023 18:07 Nasz dziennikarz zadał staruszkowi proste pytanie. Jego odpowiedź obiegła całą Polskę

Starszy mężczyzna został zapytany na ulicy o politykę, ale rozmowa skręciła na niespodziewany tor. Mówił o miłości do rodziców i zaapelował do młodych osób. Senior nie ukrywał swoich emocji. Całość rozmowy znajdziesz na końcu artykułu.

pieniądze emeryt
01.12.2023 13:48 Wielu seniorów w Polsce otrzymuje emeryturę honorową. W 2024 r. może ona wynieść około 6 tys. zł brutto

Emerytury i renty są waloryzowane co roku w marcu. Ich wzrost uzależniony jest od inflacji w roku poprzednim. Wiele wskazuje na to, że te świadczenia w 2024 r. wzrosną o 12,3 proc. Część seniorów w Polsce może też liczyć na dodatkowe pieniądze. Chodzi tu o emerytury honorowe, która w 2024 r. mogą wynieść około 6 tys. zł brutto.