Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Emerytura

Emerytura

Emerytura – co to jest?

Emerytura stanowi jedno z podstawowych zabezpieczeń finansowych w niemalże każdym współczesnym społeczeństwie – szczególnie w społeczeństwach demokratycznych. Jest to świadczenie pieniężne wypłacane obywatelowi co miesiąc, w celu zabezpieczenia jego egzystencji w sytuacji, w której obywatel ze względu na swój wiek (lub inne, wyjątkowe czynniki wskazane w przepisach) nie jest już dolny do podejmowania pełnoetatowej pracy. Wypłatą należności zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Podstawę dla wypłacenia rzeczonego świadczenia stanowią składki emerytalne (ZUS), które obywatel jako pracownik odprowadzał przez całe swoje życie. Ilość i wartość odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne jest również głównym czynnikiem determinującym wysokość przyszłego świadczenia.

System emerytalny w Polsce i na świecie

Na całym świecie istnieją rozmaite systemy emerytalne, a debata na temat prymatu jednego nad drugim trwa w najlepsze. W Polsce panuje system redystrybutywny, a więc taki, gdzie w momencie odprowadzenia składki emerytalnej, pieniądze trafiają do wspólnej puli środków. Po przejściu obywatela na emeryturę, jego świadczenie finansowane będzie z wpłat bieżących. Taki system zakłada nieustannie dodatni przyrost naturalny, którego brak może dość poważnie zachwiać jego stabilnością.

Alternatywą dla systemu redystrybutywnego jest system kapitałowy, gdzie pracownik odkłada zgromadzone środki na specjalnej lokacie lub w funduszu inwestycyjnym. Po przejściu na emeryturę dysponuje on wówczas własnymi, zgromadzonymi środkami, powiększonymi o właściwe oprocentowanie.

Kiedy można przejść na emeryturę?

Przejście na emeryturę jest możliwe przy spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym z nich jest oczywiście kryterium wiekowe. W Polsce wiek emerytalny został określony na 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, choć trwają dyskusje nad tym, czy właściwym nie byłoby podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci. Drugim z kryterium jest odpowiedni staż pracy, wynoszący 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet. 

Od wyżej wzmiankowanych kryteriów mogą istnieć wyjątki, które dotyczą osób pracujących w szkodliwych warunkach – przykładem może być górnik czy policjant. W Sejmie trwają jednak intensywne prace nad wprowadzeniem emerytur stażowych. Emerytury stażowe to świadczenia, które byłyby wypłacane niezależnie od wieku świadczeniobiorcy, a jedynym kryterium byłby czas pracy. Wedle najpopularniejszego z projektów, miałoby to być 38 lat pracy w przypadku kobiet i 43 lata w przypadku mężczyzn.

Podwyżki emerytur 2024 – czego można się spodziewać?

Zgodnie z najnowszymi informacjami, rok 2024 przyniesie nam także podwyżki emerytur. Emerytura minimalna wzrośnie o 200 złotych, do poziomu 1 783 złotych miesięcznie – będzie też miała miejsce dwukrotna waloryzacja emerytur. Pierwsza, wedle prognoz Ministerstwa Finansów, ma wynieść aż 12,3% i będzie miała miejsce na początku marca. Druga waloryzacja, w drugiej połowie 2024 roku, wyniesie już tylko 2%.

Pokaż więcej

pieniądze, emeryci
27.02.2024 16:30 Nie tylko 13. i 14. emerytura. Seniorze, te pieniądze ci się należą

Dodatkowe pieniądze na emeryturze są zawsze mile widziane przez seniorów. Niewiele osób jednak zna szereg dodatków do emerytury. Nie musisz iść dorabiać i pilnować limitów, aby otrzymywać od ZUS większe przelewy. Emerycie, te pieniądze ci się należą. Wyjaśniamy, na jakie dodatki możesz liczyć i czy należy o nie specjalnie wnioskować.

pieniądze kalendarz
27.02.2024 15:19 Emerytura może być wyższa. Lada dzień mija kluczowy termin

Dobra wiadomość dla niektórych seniorów. Część z nich może liczyć na wyższą emeryturę. Wystarczy tylko, że złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Wyjaśniamy, komu się to opłaca i kiedy najlepiej załatwić wszelkie formalności. Jeden z najkorzystniejszych terminów kończy się lada dzień.

pieniądze ksiądz
27.02.2024 10:05 Ogromne kwoty na emerytury księży. Dane przez lata ukrywano

Fundusz Kościelny wkrótce ma zostać zlikwidowany, ale póki co państwo wciąż przeznacza znaczne kwoty na składki emerytalne duchownych. Dotychczas dane na ten temat były skrzętnie ukrywane przez rządzących, ale i to uległo zmianie. Obecny minister spraw wewnętrznych i administracji ujawnił, ile w ostatnich latach kosztowały nas emerytury kapłanów. Liczba jest ogromna, a co jeszcze gorsze, nad samym Funduszem nie ma absolutnie żadnej kontroli.

pieniądze
27.02.2024 09:12 "15. emerytura". Nie wszyscy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Polscy seniorzy mogą na razie spać spokojnie. W tym roku po raz kolejny na ich konta powędruje bowiem 13. i 14. emerytura. Co więcej, niektórzy szczęśliwcy będą mogli liczyć także na inny zastrzyk gotówki, który przez polityków PiS nazwany został “piętnastką”. O co chodzi? Wyjaśniamy nie tylko to, ale również, kto może szykować się na nadchodzące przelewy.

pieniądze
26.02.2024 09:45 "Piętnastka" już jest? Chodzi o kwotę wolną od podatku

Już za kilka dni seniorzy będą mogli cieszyć się z podwyższonych emerytur i rent. Pierwsze wypłaty świadczenia po waloryzacji nastąpią już w ten piątek. Z kolei w kwietniu ZUS przeleje na ich konta „trzynastki”, a w sierpniu „czternastki”. Wielu zastanawia się, jak wygląda sytuacja z „piętnastkami”, o których mówił niegdyś prezydent. Formalnie ich nie ma, jednak PiS przekonywał, że taki dodatek trafia do emerytów w innej formie.

pieniądze kalendarz
26.02.2024 08:23 Nowe emerytury na kontach już pod koniec tygodnia

Wielu seniorów z niecierpliwością czekało na ten moment. ZUS, KRUS i zakłady emerytalne służb mundurowych przygotowują się do wypłaty wyższych emerytur i rent. Jak się okazuje, pierwsze przelewy mogą znaleźć się na kontach seniorów już pod koniec tego tygodnia. Jakiej kwoty można się spodziewać?

pieniądze portfel kobieta
25.02.2024 15:23 Koniec trzynastki i czternastki? Jest nowa propozycja

Jaka będzie przyszłość trzynastych i czternastych emerytur? Wiadomo, że będą wypłacone w 2024 roku, jednak ich dalsze losy nie są takie oczywiste. Koalicja rządząca zapowiadała, że dane świadczenia nie będą odebrane przez nową władzę. Ryszard Petru (Trzecia Droga) zaproponował tymczasem inne rozwiązanie.

pieniądze, ZUS
24.02.2024 20:39 Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury

Już niedługo zmianie ulegnie kluczowy limit dotyczący emerytów. Niedopatrzenie tego przepisu sprawi, iż ZUS zmniejszy ilość przelewanych pieniędzy. Zmiany wejdą w życie lada dzień, bo już 1 marca 2024 r. Wyjaśniamy szczegóły.

zus, list, pieniądze
21.02.2024 13:56 Wielka akcja ZUS. Do Polaków trafią specjalne listy

Specjalne listy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafią do rąk Polaków. ZUS wyśle informacje dotyczącą tego, jakie pieniądze trafiać będą już niedługo do kieszeni konkretnych osób. Czy aby doszło do podwyższenia kwoty pieniędzy przelewanych przez ZUS, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku? Wyjaśniamy.

Seniorzy
20.02.2024 14:58 Nowy wiek emerytalny w Polsce? Jest deklaracja ze strony rządu

Kwestia wieku emerytalnego to temat, który zawsze wywołuje sporo emocji. Czy obecna władza zamierza podejmować kroki, aby zmienić ustawowe 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? W tej sprawie z rządu płyną stanowcze deklaracje.

pieniądze
19.02.2024 18:33 Minimalna emerytura netto 2024. Tyle wyniesie po waloryzacji

Poznaliśmy wskaźnik waloryzacji na rok 2024. Do końca lutego minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto. Jak na tę kwotę przełoży się wyliczona podwyżka? Sprawdzamy, ile ZUS przeleje na konto emerytów już od marca.

pieniądze
18.02.2024 22:56 Podwyżki dla milionów Polaków. Wiadomo kto, kiedy i ile dostanie

2024 rok przyniesie podwyżki dla milionów Polaków. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć nauczyciele, pracownicy budżetówki, policjanci, żołnierze, lekarze i pielęgniarki. Powody do radości mają również emeryci i renciści. Znamy kwoty i terminy.

koperta zus pieniądze banknoty
15.02.2024 13:00 Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity

Emeryci i renciści powinni zwrócić uwagę na jedną rzecz, jeśli nie chcą utracić części środków. Chodzi o wysokość limitów dodatkowych dochodów. W przypadku, gdy ktoś przekroczy ustaloną wartość, może on stracić świadczenie z ZUS-u już w marcu. Do jakiej kwoty można więc „dorobić”. Zakład informuje, iż jest to 9802,50 zł brutto miesięcznie.

pieniądz kalkulator ręce
12.02.2024 14:22 Waloryzacja emerytur niższa od zapowiadanej. Ile stracą emeryci?

Podwyżka emerytur i rent w 2024 roku okazuje się być niższa, niż zapowiadano. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że wskaźnik waloryzacji wyniesie nie 12,3 procent, lecz 12,12 procent. Co jest tego przyczyną i jak zmienią się wypłaty dla seniorów?

emerytury
09.02.2024 16:00 Waloryzacja emerytur w 2024. Wiadomo, o ile wzrosną świadczenia

Wiadomo, o ile wzrosną emerytury w tym roku. GUS podał ważne dane, na podstawie których obliczana jest waloryzacja świadczeń. To już pewne: emerytury wzrosną o nie mniej niż 192,50 zł. 

None
03.02.2024 13:59 Nie wszyscy emeryci dostaną 13-stki i 14-stki. Znamy szczegóły

Nie wszyscy emeryci w Polsce mają prawo do trzynastek i czternastek. Okazuje się, że jest w Polsce grupa osób, która nie dostanie dodatkowych świadczeń. Wynika to ze specyficznych przepisów. O kogo chodzi?

pieniądze
01.02.2024 23:00 Emeryci pobledli z wrażenia. ZUS potwierdził, co stanie się w lutym z ich pieniędzmi

Emerytura na konta wszystkich uprawnionych do pobierania tego świadczenia wpływa co miesiąc w odgórnie określonym terminie. Harmonogram wypłat to ustalone daty, jednak ZUS dostosowuje je do bieżącej sytuacji. W związku z tym w lutym wielu emerytów może się mocno zdziwić. Ich pieniądze przyjdą w zupełnie innych terminach. 

pieniądze
28.01.2024 12:56 Te świadczenia z ZUS wzrosną już od marca. Beneficjenci mogą szykować portfele, znamy wyliczenia

Główny Urząd Statystyczny podał już dane dotyczące średniej inflacji w 2023 r. i średniorocznej inflacji konsumenckiej 2023. Teraz pozostało nam już tylko czekać na wyliczenia dotyczące przeciętnego wynagrodzenia i jasne stanie się, o ile od marca wzrosną m.in. emerytury. Na ten moment wiadomo na pewno, że wskaźnik waloryzacji wyniesie co najmniej 11,9 proc. Ile trafi zatem na konto seniorów? Znamy wyliczenia.

list pieniądze
15.01.2024 17:50 Emeryt otworzył list i nogi się pod nim ugięły. Rachunek mocno go przeraził

Horrendalny rachunek za wodę trafił do emerytowanego pana Kazimierza z Olsztyna. Senior ma zapłacić czterokrotnie więcej, niż wynosi jego emerytura. - Teraz nie mogę spać po nocach, bo nie wiem, dlaczego mam aż tak duży rachunek za wodę - powiedział w rozmowie z Gazetą Olsztyńską. Zakład Lokali i Budynków Komunalnych wydaje się rozkładać ręce i proponuje… rozłożenie należności na raty.

policja senior dłonie
10.01.2024 17:44 Chciał dorobić do emerytury. Teraz grożą mu nawet 3 lata więzienia

Do domu emeryta z województwa lubelskiego wkroczyła policja. Śledczy mieli podejrzenia, iż senior dopuszcza się przestępstwa. 78-latek najprawdopodobniej chciał jedynie dorobić, ale teraz może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

pieniądze banknoty list ZUS
08.01.2024 09:30 Skarbówka rozsyła listy do Polaków. Lepiej ich nie wyrzucać, chodzi o pieniądze

Lepiej nie lekceważyć listu, który w najbliższym czasie może przekazać nam listonosz. Chodzi o ZUS. Wkrótce rozesłane zostaną PIT-y z rozliczeniem świadczeń za 2023 r. Emeryci i renciści dostaną je do końca lutego. Zwłaszcza oni powinni dokładnie wczytać się w swoje formularze.

Emerytka kobieta
05.01.2024 23:05 Emerytka opiekuje się chorym synem. Brakuje jej pieniędzy na wszystko. Jej słowa poruszają do głębi

Niepozorna rozmowa z emerytką na warszawskim Żoliborzu przerodziła się w smutną prawdę na temat rzeczywistości wielu seniorów. - Ja nie mam za co ubrania kupić żadnego. Żeby ich piekło pochłonęło i wszystko, co najgorsze - mówiła w rozmowie z Goniec.pl emerytka. Kobieta nie była w stanie powstrzymać łez. Seniorka opiekuje się chorym synem i nie ma pieniędzy oraz warunków na to, by żyć normalnie.

pieniądze
28.12.2023 08:20 Zmiana w wypłatach styczniowych emerytur. Niektórzy pieniądze zobaczą jeszcze w grudniu

Święta Bożego Narodzenia co roku drenują nasze portfele. W szczególnie trudnej sytuacji są przy tym m.in. polscy seniorzy, wśród których nie brakuje osób żyjących od jednej wypłaty emerytury do kolejnej. Właśnie dla tych osób mamy jednak wspaniałą wiadomość, mogącą osłodzić nieco gorzkie ostatnie dni mijającego roku. ZUS dopiero co opublikował komunikat ws. ich świadczeń i rozwiał wszelkie wątpliwości. W przypadku niektórych beneficjentów warto zajrzeć na konta lub spodziewać się listonosza jeszcze w grudniu.

pieniądze emeryt
01.12.2023 13:48 Wielu seniorów w Polsce otrzymuje emeryturę honorową. W 2024 r. może ona wynieść około 6 tys. zł brutto

Emerytury i renty są waloryzowane co roku w marcu. Ich wzrost uzależniony jest od inflacji w roku poprzednim. Wiele wskazuje na to, że te świadczenia w 2024 r. wzrosną o 12,3 proc. Część seniorów w Polsce może też liczyć na dodatkowe pieniądze. Chodzi tu o emerytury honorowe, która w 2024 r. mogą wynieść około 6 tys. zł brutto.

emeryci
29.11.2023 17:21 Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

Wielu emerytów i rencistów już niebawem będzie miało duże powody do radości. Jeszcze przed świętami niektórzy seniorzy mogą spodziewać się prezentu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To nie koniec niespodzianek w grudniu.

gotówka
28.11.2023 14:35 Ważne zmiany w emeryturach od już 1 grudnia. ZUS właśnie wydał komunikat

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową o ważnych zmianach dotyczących emerytur. Wejdą w życie już od 1 grudnia, a dotyczyć mogą wielu seniorów.

pieniądze dłoń
18.11.2023 17:31 Emeryci niespodziewanie dostaną dodatkowe pieniądze. Nawet kilkaset złotych

Pieniądze wrócą do emerytów. Zwroty, jakie dostaną seniorzy, to efekt wcześniejszej decyzji dotyczącej 13. oraz 14. emerytury. Kluczowe było to, iż kwota wypłaconego świadczenia została pomniejszona o zaliczkę na konkretny cel. Wiemy, kto zyska najwięcej.

pieniądze
17.11.2023 15:50 Szykuje się rewolucja w emeryturach? "Pilne przeprowadzenie pierwszego czytania"

Emerytury stażowe to temat powracający co jakiś czas jak bumerang. Kolejne nadzieje na ich wprowadzenie rozbudzone zostały jeszcze przed wyborami, a teraz, gdy mamy już nowy parlament, związkowcy z “Solidarności” postanowili znów wrócić do swojego dawnego postulatu. W tym celu zwrócili się z apelem do marszałka Sejmu, prosząc o “pilne przeprowadzenie pierwszego czytania” projektu. To w końcu nie kto inny, jak Szymon Hołownia obiecał, że z jego gabinetu zniknie tzw. “zamrażarka”.