Goniec.pl
Wypłata 14. emerytury jeszcze w sierpniu, dodatkowe pieniądze trafią do seniorów w różnych terminach

materiały własne Iberion

Wypłata 14. emerytury za pasem. Prezes ZUS potwierdza i rozwiewa wątpliwości dotyczące dokumentów

2 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wypłata 14. emerytury ruszy lada dzień. ZUS już 25 sierpnia nada pierwsze przelewy z dodatkowymi pieniędzmi dla najstarszych Polaków. Konta aż 9 mln osób zostaną zasilone szybciej, niż pierwotnie zakładano. Nie wszyscy dostaną tę samą kwotę, ale z punktu widzenia emerytów istotny jest jeden punkt. Trzeba to wiedzieć.

Wypłata 14. emerytury, kiedy? To pytanie zaprząta głowę wielu seniorów, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Rząd ku zaskoczeniu dosłownie każdego wsłuchał się w głos Polaków i przyśpieszył termin wypały dodatkowych pieniędzy.

Mateusz Morawiecki przekonuje, że większe raty kredytu to oszczędność

Mateusz Morawiecki rozpętał burzę, wystarczyło jedno zdanie. Polacy są oburzeni

CZYTAJ DALEJ

- W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku - zakomunikowała przed kilkoma dniami minister Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Wypłata 14. emerytur ruszy jeszcze w sierpniu. W 2021 roku ZUS przelał należne pieniądze dopiero ze świadczeniami listopadowymi. Nadal niezmienna jednak pozostaje kluczowa kwestia dotycząca ubiegania się o przyznanie dodatkowego świadczenia emerytalnego.

Wypłata 14. emerytury: ZUS prześle pieniądze jeszcze w sierpniu

Wypłata 14. emerytury w 2022 r. rozpocznie się już 25 sierpnia. Wtedy ZUS prześle pieniądze pierwszym seniorom, którzy przy odrobinie szczęścia i sprzyjających wiatrach w banku tego samego dnia otrzymają zastrzyk gotówki na swoich kontach.

- Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo. Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie - powiedziała dla PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Cześć osób może przeżyć spore zaskoczenie, widząc dodatkowe pieniądze od ZUS na swoim rachunku. 14. emerytura może ci się należeć i nawet nie będziesz o tym wiedział? Okazuje się, że tak.

- Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty - wyjaśnia prezes ZUS. Znaczy to, że nawet zyskując prawa emerytalne na dzień przed wypłatą 14. emerytury, część seniorów może skorzystać z dodatkowego świadczenia jeszcze w 2022 r.

Jakie dokumenty trzeba złożyć żeby otrzymać 14. emeryturę?

Prezes ZUS przypomniała o jeszcze jednej ważnej kwestii, która dla schorowanych emerytów będzie zbawieniem. Nie trzeba odwiedzać lokalnego urzędu, czy internetowo wypełniać wniosków. Wypłata 14. emerytury i tak dojdzie do skutku.

- Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo. Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie - poinformowała prof. Gertruda Uścińska i zdjęła kamień z serca wielu seniorom obawiającym się, że przez niedopatrzenie może ominąć ich wypłata 14. emerytury.

14. emerytura stanie się świadczeniem stałym? Rząd przygotowuje specjalny projekt

Nieoficjalne: 14. emerytura będzie wypłacana co roku. Rząd przygotowuje specjalny projekt ustawy

CZYTAJ DALEJ

14. emerytura: ile wynosi?

Pieniądze, na jakie liczyć mogą emeryci uprawnieni do otrzymania 14. emerytury w całości nie są duże. W obliczu szalejącej inflacji każda złotówka ma znaczenie. Ile otrzymają seniorzy uprawnieni do wypłaty 14. emerytury w pełnej kwocie?

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł. Na kontach pojawi się jednak nieco mniej. 25 sierpnia ZUS prześle maksymalnie 1217,98 zł. 14. emerytura zwolniona jest co prawda z podatku dochodowego, ale pobierana jest składka zdrowotna.

7,7 mln osób otrzyma wypłatę 14. emerytury w pełnej kwocie. Dodatkowe pieniądze to radość, ale gdy spojrzy się na tę wiadomość z drugiej strony trudno opanować falę smutku. Pełna kwota 14. emerytury jest bowiem równoznaczna z tym, że 7,7 mln osób otrzymuje miesięcznie mniej niż 2900 zł brutto emerytury.

Powyżej miesięcznej emerytury 2900 zł brutto w przypadku wypłaty 14. emerytury obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Istnieje również górna granica wypłat. Nie wszyscy dostaną dodatkowe pieniądze. ZUS nie wypłaci czternastki mniejszej niż 50 zł.

Kiedy wypłata 14. emerytury? Nie wszyscy dostaną już 25 sierpnia. ZUS planuje przelewy czternastek na następujące terminy: 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: zus, businessinsider

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >